Wolf Slovenská republika, s.r.o.

Hoci sú tepelné čerpadlá najobľúbenejším systémom vykurovania pre novostavby, mnoho majiteľov domov nevyužíva ich výhody, pretože sa mylne domnievajú, že nie sú vhodné pre staršie, už existujúce, budovy. V skutočnosti je doplnenie tepelného čerpadla vo väčšine prípadov dobrou voľbou.

Modernizácia vykurovania tepelným čerpadlom má viacero výhod: investovaním do systému, ktorý je pripravený na budúcnosť, sa znižujú emisie CO2 a z dlhodobého hľadiska dokonca aj celkové náklady na vykurovanie. Pri súbežnej inštalácii fotovoltického systému, je možné vyrábať elektrickú energiu potrebnú na prevádzku tepelného čerpadla. Pridanie solárneho tepelného systému môže byť užitočným spôsobom, ako zvýšiť ohrev teplej vody vo vykurovacom systéme. Na spomínané vykurovacie systémy sú k dispozícii štátne dotácie, ktoré umožňujú výrazne znížiť pomerne vysoké obstarávacie náklady!

Tepelné čerpadlá je možné využiť s prietokovou teplotou až 55 °C

Napriek všeobecnému názoru tepelné čerpadlá pracujú veľmi efektívne a dokážu dosiahnuť teplotu prietoku až 55 °C. Práve preto sa skvele hodia do existujúcich budov s tradičnými radiátormi. Maximálna teplota prietoku bude potrebná len zriedka. Ak nie je vonkajšia teplota hlboko pod bodom mrazu, bude požadovaná prietoková teplota oveľa nižšia.

Ako znížiť systémovú teplotu vykurovacieho systému

Zníženie systémovej teploty vykurovacieho systému má aj napriek tomu zmysel, pretože sa tým zníži množstvo energie spotrebovanej systémom. Teplota systému zahŕňa teplotu prívodu aj teplotu spiatočky vykurovacieho systému.

Tradičné radiátory obvykle vyžadujú na vykurovanie obytných priestorov vyššie prietokové teploty ako sálavý vykurovací systém (napr. podlahové vykurovanie). Prechod na podlahové vykurovanie môže natrvalo znížiť energetickú náročnosť domu a dlhodobo šetriť energie aj peniaze. Vo väčšine prípadov však obvykle stačí vymeniť jednotlivé menšie radiátory za modernejšie, aby tepelné čerpadlo fungovalo efektívne.

Ďalším dôležitým faktorom je stav izolácie budovy. Čím menej tepla dom stráca zle izolovanou strechou, fasádou, oknami a dverami, tým menej tepla bude musieť vykurovací systém kompenzovať. Aj malé kroky, ako je zateplenie stropu vo vyšších poschodiach, môžu priniesť výrazné zlepšenie.

Pri existujúcich alebo starších budovách sa často oplatí vykonať výpočet tepelnej záťaže. Odborníci pomocou podľa týchto výpočtov určia, koľko energie sa stráca vonkajším plášťom budovy a vetraním. To umožňuje určiť, aký výkonný musí byť vykurovací systém, aby vyhovoval potrebám a nárokom na komfort používateľov.

Každý radiátor, ktorý vyžaduje prietokovú teplotu vyššiu ako 55 °C, je možné nahradiť väčším. Za vhodných podmienok je možné tepelné čerpadlá vzduch-voda ľahko integrovať bez väčšieho dodatočného úsilia. Na rozdiel od tepelných čerpadiel so zdrojom zeme a vody nevyžadujú žiadne výkopové práce.

Tepelné čerpadlo ako hlavný zdroj tepla

Možno uvažujete o kombinácii kondenzačného kotla na drevo alebo plyn v existujúcej budove s tepelným čerpadlom. Hybridné systémy vykurovania sú možné, ale majú zmysel len v určitých situáciách. Napríklad, keď nie sú možné prietokové teploty nižšie ako 55 °C. Vzhľadom na to, že tepelné čerpadlo vykuruje dom spoľahlivo po celý rok, nie je potrebný ďalší vykurovací systém.

Publikácia „Agora Energiewende“ vydaná Öko-Institutom e.V. a Fraunhoferovým inštitútom pre solárne systémy ISE potvrdzuje, že tepelné čerpadlá by mali byť používané ako hlavný generátor tepla v nerekonštruovaných budovách. Podľa tejto správy tepelné čerpadlá pracujú vždy efektívnejšie ako plynové vykurovacie systémy až do teploty -12 °C, a to aj v existujúcich budovách. To znamená, že nie je nutné zapínať plynové vykurovanie. Správa tiež zistila, že tepelné čerpadlá prekonávajú plynové vykurovacie systémy z hľadiska prevádzkových nákladov v prípade 96 % celkovej ročnej dodávky tepla.

Tepelné čerpadlo FHA-Monoblok. Jednoducho univerzálne

FHA Monoblok je inovatívne zariadenie vhodné pre novostavby aj rekonštrukcie. Je navrhnuté na jednoduchú inštaláciu, dlhodobú spoľahlivú prevádzku a je k dispozícii v piatich verziách (230 V: FHA-05/06, 06/07, 08/10 a 400 V: FHA-11/14 a 14/17). Nižšie výkony tepelného čerpadla FHA nachádzajú uplatnenie predovšetkým v rodinných domoch, zatiaľ čo kaskáda piatich tepelných čerpadiel s výkonom až 70 kW poskytuje riešenie vykurovania aj pre bytové domy a komerčné objekty. FHA Monoblok je vhodné aj pri bivalentných a hybridných riešeniach s plynovým kotlom.

Medzi hlavné výhody FHA Monoblok patrí široký rozsah výkonov od 5 do 14 kW (až 70 kW v kaskáde), nízke prevádzkové náklady vďaka vysokému COP, moderné chladivo R32 šetrné k životnému prostrediu a jednotný systém regulácie pre všetky zariadenia WOLF aj s možnosťou ovládania na diaľku.

WOLF. Expert na vnútorné prostredie

WOLF je komplexný dodávateľ vykurovacej, vetracej techniky a vzduchotechniky a expert na vnútorné prostredie. Už viac ako 30 rokov navrhujeme a dodávame efektívne riešenia vykurovania, chladenia a vetrania na mieru pre akýkoľvek priestor. Prinášame trvalo udržateľné produkty, ako sú tepelné čerpadlá alebo vetracie systémy pre rodinné domy, bytové domy, kancelárske budovy aj priemyselné objekty. Viac informácií nájdete na web stránke: slovensko.wolf.eu.