Šesť najlepších tímov študentov stredných stavebných škôl predvedie svoje umenie a kreativitu v národnom finále 16. ročníka súťaže Modelium 2024. Medzi postupujúcimi sú školy zo Žiliny, Liptovského Mikuláša, Trenčína a Nitry (dva tímy). Súťaž o najlepší slovenský model plávajúceho mesta z vlnitej lepenky a postup do medzinárodného finále sa uskutoční 12. júna v Žiline. Súťaž organizuje medzinárodná stavebná skupina HSF System, ktorá patrí do holdingu PURPOSIA Group.

O postup do celoslovenského finále súťažilo 13 tímov z 10 stredných škôl z celej Slovenskej republiky. „Je skvelé vidieť, koľko mladých talentov sa tejto stavebnej výzvy zhostilo s veľkou kreativitou, technickými zručnosťami a nadšením pre každý detail, čo nám ukazuje, že slovenské stavebníctvo má rozhodne budúcnosť,“ povedal Peter Guoth, obchodný riaditeľ spoločnosti HSF System SK, ktorá je súčasťou stavebnej skupiny HSF System.

Národného finále v Žiline sa zúčastnia žiaci z týchto škôl: Stredná priemyselná škola stavebná Žilina, Stredná odborná škola stavebná Liptovský Mikuláš, Stredná priemyselná škola stavebná Emila Belluša Trenčín, Stredná priemyselná škola stavebná Nitra (dve tímy) a Stredná odborná škola technická Námestovo. Víťaz celoštátneho finále získa odmenu 625 eur. Ďalšiu cenu v hodnote 315 EUR udelia zamestnanci stavebnej skupiny HSF System na Slovensku.

Odborná porota bude vo finálových kolách hodnotiť modely z hľadiska udržateľnosti návrhu, kreativity a originálnych nápadov, moderného prístupu k spracovaniu, realizovateľnosti a invenčnosti. Z národného finále na Slovensku postúpia štyri najlepšie modely, ktoré budú súťažiť o celkové víťazstvo v medzinárodnom superfinále so štyrmi postupujúcimi z českého národného finále.

V utorok 25. júna sa boj o celkové prvenstvo uskutoční v krásnom prostredí novo zrekonštruovanej Grossmannovej vily v Ostrave. Víťaz medzinárodného superfinále si odnesie 25 000 Kč, druhý najlepší tím získa 15 000 Kč a 10 000 Kč získa tím na treťom mieste. O Cenu verejnosti v hodnote 5 000 Kč sa bude bojovať na sociálnych sieťach spoločnosti Modelium.

Za organizáciou a podporou súťaže stojí ako organizátor a generálny partner stavebná skupina HSF System. Hlavným partnerom súťaže je developerská skupina ANTRACIT. Produktovým partnerom je český Zväz výrobcov vlnitých lepeniek.