Oceľ je top stavebný materiál

Dá sa v stavebníctve spojiť trvácnosť, rýchlosť, bezpečnosť a ekológia? Nároky architektov a projektantov na stavebné materiály a postupy sú čoraz vyššie. Okrem stavebných trendov a nárokov užívateľov je to aj kvôli zvyšujúcim sa nárokom na štandard stavieb vyžadovaných zo strany EÚ.

Oceľ si za posledných 150 rokov vybudovala v stavebníctve svoju doslova pevnú pozíciu. Tento materiál v sebe totiž spája ekonomické s ekologickými výhodami. Oceľ je bezkonkurenčne pevná a zároveň ľahká, odolná voči škodcom a môžete ju donekonečna recyklovať. Nový stavebný materiál slovenskej výroby Steelong, ktorý spĺňa všetky náročné kritériá pre stavbu podľa aktuálnych trendov, predstavuje v stavebníctve úsporu času, peňazí, je variabilný a dá sa recyklovať.

Oceľový, patentovaný konštrukčný systém Steelong®, ktorý vyrába spoločnosť Steelong Slovakia, je založený na čipovej prefabrikácii, čo zabezpečuje rýchlu implementáciu do celkov a tým zníženie celkových nákladov na projekt. Kovové konštrukcie sú logickou voľbou z finančného, časového hľadiska, z hľadiska trvácnosti stavby i produkcie odpadu pri stavebnom procese.  Ľahké oceľové profily spĺňajú nároky na stavbu všetkých typov montovaných konštrukcií, či ide o montované nadstavby, prístavby, rodinné domy, bytové komplexy, multifunkčné objekty alebo veľké priemyselné haly.

 

Výhody suchej stavby z oceľových konštrukcií

Vďaka dokonalej presnosti konštrukčného systému nevzniká pri stavbe takmer žiadny odpad, čo prispieva k výraznej časovej úspore i ekologickosti stavebného procesu. Montážnici konštrukciu z ocele stavajú na spôsob skladačky, čím sa ušetrí až 70% času potrebného pri iných stavebných riešeniach a znížené sú tiež nároky a tým aj náklady na použitú stavebnú techniku. Markantná je takisto neskoršia úspora nákladov na využívanie priestorov stavby z oceľových profilov. Použitím skeletovej oceľovej konštrukcie sa dosiahne až o 20% lepšia tepelná izolácia, a s tým súvisiaca úspora až 30% nákladov na vykurovanie či chladenie v letných mesiacoch.

„Výhodu stavebnej metódy s použitím oceľových konštrukcií vidím najmä v rýchlosti stavebného procesu suchej výstavby,“ hovorí odborník na konštrukciu technických stavieb a spolupracovník Slovenskej technickej univerzity so zameraním na tenkostenné oceľové profily, prof. Ing. Ján Hudák, CSc.

 

 „Pri mokrých postupoch je potrebná stavebno-technologická disciplína v podobe technologických prestávok, ktorá sa často nedodržiava pre tlak na rýchlosť výstavby zo strany developerov. Problémom potom môže byť tzv. „zabudovaná vlhkosť“, ktorá kreuje ďalšie komplikácie, ako je vznik plesní. Pri suchom postupe výstavby s kovovými konštrukciami tieto prestávky úplne odpadajú, takže výrazne urýchlite finalizáciu projektu a pritom neriskujete zdravie stavby,“ dodáva.

 

Konkurenčnou výhodou oceľových profilov Steelong je ich variabilita a ľahká demontovateľnosť. Stavbu je teda možné bez problémov rekonštruovať, pristavať, nadstavať, zosilňovať, či v prípade potreby ľahko demontovať. Navyše, ľahká oceľová konštrukcia v kombinácii s izoláciou, ktorá je súčasťou sendvičového systému stien montovaných na oceľový skelet, poskytuje dostatočnú izoláciu od vonkajšieho aj vnútorného hluku (medzi miestnosťami), čo zvyšuje komfort bývania.

 

Postup a rýchlosť výstavby s konštrukciami Steelong si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=o1V7jUtnlW8