Súčasná doba nám prináša možnosť vybrať si z veľkého množstva stavebných materiálov od rôznych výrobcov, čo je na jednej strane výborné, avšak následne prichádza problém so správnym výberom. Je to prirodzené, keďže si chceme vždy zvoliť to najlepšie a v rozumnej cene. Ale ako sa rozhodnúť správne?
V úvode potrebné si zadefinovať, čo od materiálu očakávame a koľko máme k dispozícií financií. Tento fakt je nevyhnutné si uvedomiť najmä pri komplexnej obnove bytových domov. Pri aktuálnych cenách stavebných prác a produktov, je normálne, že vlastníci BD hľadajú čo najlacnejšie riešenie / najlacnejšiu cenovú ponuku. Avšak práve z dôvodu vyšších cien je potrebné si uvedomiť, že takáto nákladná investícia, najmä pri zateplení, musí byť zrealizovaná kvalitne, aby vydržala počas celej ďalšej životnosti paneláku. V súčasnosti nikto nevie presne odhadnúť životnosť panelových BD postavených v minulom storočí, práve z tohto dôvodu je komplexná revitalizácia nevyhnutná, aby sme túto životnosť natiahli na čo najdlhšie obdobie. Dobre a kvalitne zrealizované zateplenie nemá taktiež odhadovanú životnosť. Pri správnej následnej starostlivosti to môže byť niekoľko desaťročí. Nakoľko už máme za sebou takmer 30 rokov od prevedenia prvých revitalizácií BD, dokážeme presne pomenovať a zadefinovať chyby, ktoré sa stávali z dôvodu použitia nekvalitných produktov a nekvalitnou realizáciou. V dnešnej dobe dokážeme na trhu nájsť materiály v takej vysokej kvalite, že už takmer ani nie je možné ich zdokonaliť a práve preto je dôležité sa vedieť zorientovať a vybrať správne.
Izolant
Zateplenie s použitím tepelnej izolácie sa na Slovensku začalo realizovať v roku 1992. Išlo prevažne o zateplenie s použitím expandovaného polystyrénu, ktorý v tej dobe nebol vyrábaný v kvalite, ako ju poznáme dnes. Bol to väčšinou nestabilizovaný polystyrén, ktorému navyše chýbali ďalšie potrebné kvalitatívne prímesi. Veľkým problémom týchto izolantov bola nedostatočná hrúbka, v rozmedzí 50 až 60 mm. Vyššie spomenuté faktory si začali vyberať svoju daň, najmä v prejavovaní tepelných mostov, vytváraniu rôznych trhlín a hlavne k postupnej kompletnej degradácií EPS. V dnešnej dobe máme na trhu veľké množstvo kvalitných izolantov, či už minerálne izolácie, taktiež EPS a tzv. izolanty novej generácie: PIR dosky, konopné dosky a fenolové dosky. Avšak z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti je najpoužívanejšia izolácia z minerálnej vlny. Hrúbka sa dnes pohybuje v priemere okolo 160 mm. Použité izolanty v zatepľovacích systémoch Capatect od Caparolu, musia spĺňať rôzne parametre, no najmä musia mať všetky európske technické schválenia – ETA.
Lepidlo
Výber správneho lepidla, či už na lepenie alebo na armovanie, sa pre mnohých zdá byť nerelevantné, avšak ide o jeden z najdôležitejších prvkov v celej skladbe. Lepidlá, ktoré používame v systémoch Capatect, sú tej najvyššej kvality, samy si ich vyrábame vo viacerých fabrikách v Európe, pričom ide o minerálnu cementovú maltu, obohatenú o syntetickú živicu, ktorá zabezpečuje vysoký stupeň lepivosti, zároveň však sú použité kvalitné piesky, ktoré zaručujú vynikajúcu konzistenciu, ktorá je dôležitá pri samotnej aplikácií. Pri realizácií je taktiež viacero dôležitých faktorov, najmä technologická prestávka pri miešaní – musí prebehnúť chemická reakcia. Samozrejmosťou by malo byť zabezpečené tieniace sieťovanie lešenia, ktoré zabezpečuje tzv. nespálenie lepidla. Chyby pri výbere materiálu a pri realizácií sa nám môžu prejaviť v rôznych nežiadúcich a nebezpečných vplyvoch. Ide najmä o následný vznik trhlín, alebo defektu zvaného matracový efekt, čo môže viesť v najhoršom prípade až k nutnej demontáži samotného zateplenia. Je potrebné si uvedomiť, že práve lepidlo vytvára zo zateplenia celistvosť, kostru, ktorá je nosným prvkom fasády. Poznámka: kvalitné lepidlo sa za 4€ vyrobiť nedá!
Hmoždinky
Kotvenie tepelnej izolácie je ďalšou dôležitou súčasťou fasády, ale i etapa, pri ktorej sa vyskytuje množstvo chýb. Caparol hmoždinky nevyrába, avšak v systémoch je predpísané používanie kotiev len od renomovaných výrobcov a s certifikátom ETA. Na trhu je množstvo lacných hmoždiniek, ktoré sa lámu, prípadne sa nedokážu po aplikácií adekvátne roztiahnuť a vyplniť vyvŕtaný otvor. Taktiež kotvy, ktoré nemajú prerušený tepelný most, prípadne sa nepoužíva zápustná montáž, čo vedie k následnému vykresleniu na povrchu fasády, navyše tieto miesta vytvárajú živnú pôdy pre vznik mikroorganizmov. Množstvo problémov vzniká aj pri samotnej realizácií, napr. nedôslednosť pri natĺkaní, resp. pri skrutkovaní. Najväčšia chyba je nedodržanie množstva kotiev, ktoré určuje kotevný plán.
Armovacia tkanina
Už z názvu vyplýva, že ide v podstate o výstuž celej fasády, preto je vyslovene neprijateľné používať lacné tkaniny, ktoré by sa mohli trhať už pri samotnej realizácií. Najlepšia možnosť orientácie v kvalite pri tkaninách je údaj, ktorý nám definuje hmotu vzťahujúcu sa na plochu – g/m2. V našom systéme sú povolené len dva typy: 145g/m2 a 165g/m2. Podstatným faktorom je umiestnenie tkaniny uprostred výstužnej vrstvy (uprostred lepidla)
Príslušenstvo
V dnešnej dobe by už malo byť povinnou súčasťou realizácie zateplenia tzv. príslušenstvo. Je to napr.: soklová lišta, okenná lišta, rohová lišta, diagonálna výstuž, dilatačná lišta, tesniaca páska.
Penetrácia
Ďalší prvok v skladbe zateplenia, ktorý sa vo výraznej miere podceňuje. Pričom ide o materiál, ktorý musí zjednocovať nasiakavosť podkladu, čiže zabezpečiť priľnavosť jednej vrstvy na druhú. V Caparole vyrábame vysokokvalitné základné nátery s pridanými spojivami – silikónová živica a kremičitany. Za pozornosť stojí napr. základný náter Capatect CarboDur SunReflect – základný náter so špeciálnym pigmentom na dosiahnutie optimálnej solárnej reflexie v prípade tmavých farebných odtieňov na podkladových materiáloch s hrubou vrstvou tepelnej izolácie. Vhodný pod štruktúrne omietky Capatect. V prípade použitia nekvalitnej penetrácie hrozí oddelenie materiálu od základného náteru, v Caparole vykonávame bezplatnú skúšku súdržnosti podkladu.
Fasádne omietky
V súčasnosti sa v oblasti realizácie fasád používa vo výraznej miere tzv. silikónová omietka. Ide o omietku, ktorá obsahuje emulziu silikónovej živice, je obvykle nenasiakavá / hydrofóbna, má veľmi dobrú priepustnosť pre vodné pary a odolnosť voči výskytu mikroorganizmov – plesní, rias. Toto je ideálna charakteristika kvalitnej omietky, avšak realita je žiaľ výrazne odlišná. Na trhu nájdeme obrovské množstvo materiálov, ktoré neobsahujú emulziu silikónovej živice, ale lacnejšiu náhradu – silikónový olej. Tým pádom nemajú adekvátnu ochranu voči vonkajším vplyvom a bývajú vo vysokej miere napadnuté mikroorganizmami – plesne, riasy, lišajníky. Toto na Slovensku umožňuje samotná legislatíva, nakoľko silikónovou omietkou môže byť nazývaná aj táto lacná verzia. Je potrebné si uvedomiť, že práve povrchová úprava fasády tvorí primárnu ochranu pred vonkajšími vplyvmi. Za pozornosť stojí omietka Capatect Carbopor. Štruktúrované omietky Capatect CarboPor sú plnené uhlíkovými vláknami, majú vysokú difúznu schopnosť a sú vode odpudivé (výrazný „perličkový“ efekt). Vďaka fotokatalytickému účinku sa štruktúrované omietky Capatect CarboPor vyznačujú aktívnym samočistiacim efektom a zvýšenou ochranou omietky proti primárnemu napadnutiu mikroorganizmami (riasami a hubami). Uhlíkové vlákna v omietke pôsobia ako rozptýlená výstuž a omietka je vďaka tomu mimoriadne mechanicky odolná.
Sanácia fasád
Caparol má vypracované kompletné riešenie na sanáciu zle a nekvalitne zrealizovaných fasád. Dokážeme z povrchu odstrániť plesne a riasy, opraviť trhliny, prípadne odseparované vonkajšie súvrstvia. Ako jedny z mála výrobcov máme certifikovaný systém na zdvojenie existujúceho zateplenia.
Záver
Cena materiálov (mimo izolantov), v súčasnosti tvorí asi len pätinu z celkovej hodnoty zateplenia. Práve z tohto dôvodu je nepochopiteľná snaha o ušetrenie na úkor kvality. Ako bolo v úvode článku spomenuté, kvalitne zrealizované zatepľovacie systémy ešte nemajú zadefinovanú celkovú životnosť, čiže v podstate ide o investíciu, ktorú zaplatíme raz za život. Preto odporúčame zvoliť si Caparol, partnera, ktorý má takmer 130 ročnú históriu a zakladá si predovšetkým na kvalite svojich produktov. Po kontaktovaní Vám dokážeme zdarma navrhnúť čo najdokonalejšiu skladbu, previesť všetky potrebné skúšky, prípadne farebný návrh. Vieme spraviť moderné, tmavé, tradičné, ale aj ekologické fasády.