K moderným kamerám s umelou inteligenciou potrebujete aj výkonný hardvér či služby programátora, ktorý ich bude spravovať. Všetko však záleží od kvality samotného kamerového systému.
Moderný kamerový systém určený do výrobných závodov, obchodných centier, dopravných prostriedkov alebo iných verejných miestach nie je len otázka peňazí. „Prvou a základnou vecou je uvedomiť si či ide o centralizovaný, alebo decentralizovaný kamerový systém,“ vysvetľuje Michal Šotek, Head of Video Solution Services CZ/SK z Konica Minolta. Pri centralizovanom kamerovom systéme je uložený obraz ako aj samotná analytika mimo kamier na externých miestach. Externé úložiská ako aj prenos dát je tak vystavený väčšiemu riziku. Rovnako keď vypadne jedna kamera, naruší sa celý systém. Kamery Mobotix sú navrhnuté tak, aby boli decentralizované.
Video analýza a nahrávanie je integrované priamo v kamere. Nepotrebujete tak počítač, alebo nahrávacie zariadenie. Spolu s tým získavate jednoduchú rozšíriteľnosť a maximálnu spoľahlivosť. „Ak dôjde k ohrozeniu potencionálne citlivých informácií, všetky dáta sú v našich kamerách bezpečne uložené v šifrovanej podobe priamo v kamere,“ konštatuje Michal Šotek, Head of Video Solution Services CZ/SK z Konica Minolta. Decentralizovaná inteligencia je základným a kľúčovým prvkom pre umelú inteligenciu a uľahčuje komunikáciu s ďalšími senzormi a zariadeniami v sieti. Vďaka tomuto riešeniu tak kamerové systémy s pokročilou analytikou môžu detegovať hrozby (požiar, unikajúca voda, plyn…) spojením rôznych senzorových technológií a rovnako aj technológií, ktoré vás dokážu ochrániť pred týmito hrozbami.
Ochrana súkromia kamerových systémov je dnes nerozlučne spätá aj so zabezpečím pre hackermi. Každý z nás sa chce totiž vyvarovať situácie, že by boli kamery znefunkčnené, alebo by sa ukradol ich záznam. Odborník z Konica Minolta preto radí: „Moderné kamerové systémy by mali mať viacero špeciálnych technológií. Napríklad heslo u kamier Mobotix je možno vyresetovať iba v ich továrne. Hackeri a zlodeji sa tak nemajú ako dostať do kamery, kde je uložený záznam. Potom je to napríklad možnosť si zadať skutočne zložité heslo až do 99 znakov.“ Medzi ďalšie možnosti ako uchrániť citlivé dáta je schopnosť webového servera rozpoznávať a blokovať spustenie externých skriptov, alebo emailová notifikácia v prípade opakovaného prihlasovania. Rovnako prístup ku kamerám by sa mal automaticky zaznamenávať na webový server či kamery by mali umožniť prístup iba na definované IP adresy.
Jednoduché ovládanie šetrí financie
Ak máte kvalitný kamerový systém s pokročilou analýzou nebudete potrebovať programátora, ktorý by prácne nastavoval požadovanú analytiku. Dnes totiž nastavovanie nových analytík je veľmi jednoduché vďaka intuitívnemu užívateľskému rozhraniu. „Základné aj pokročilé nastavenie zvládne priemerne zdatný IT užívateľ. Úvodné nastavenie systému, nastavenie scenárov a rozšírenia zabezpečí dodávateľ kamerových systémov,“ konštatuje Michal Šotek. Vyberajte si preto takého partnera, ktorý garantuje nastavenie a doladenie systému tak, aby fungoval autonómne a bez potreby externých zásahov. Ak už sa potrebujete v nejakej záležitosti poradiť, je dôležitá aj podpora, ktorú daný dodávateľ poskytuje. Ak máte nejaký problém, kvalifikovaná technická podpora je na nezaplatenie. Intuitívne ovládanie nie je len otázka jednoduchosti nastavenia systému. Oceníte to aj v prípade, že si potrebujete pozrieť záznamy. Mali by byť dostupné kedykoľvek a v reálnom čase. Napríklad aj v mobile.