LOMAX & Co s.r.o.

Za tmy do práce a za tmy aj späť domov. Na takú dennú rutinu si Slováci museli zvyknúť v posledných niekoľkých mesiacoch, keď sa rozpätie medzi východom a západom slnka začalo výrazne skracovať. Teraz sa karta pomaly obracia, dni sa predlžujú a o poriadnu porciu slnečného svitu nie je núdza. Udržať ideálne množstvo svetla v dome či byte pomôže správna voľba žiaroviek, doplnkov v interiéri domácnosti alebo nákup svetelného senzora k vonkajším žalúziám.

Dostatok prirodzeného svetla je dôležitým faktorom pre ľudskú psychiku. Slnečné svetlo je zhruba osemdesiatpercentným zdrojom zmieneného vitamínu D, ľudia pritom trávia väčšinu času v interiéri, predovšetkým pri výkone profesie. „Nedostatok denného svetla a jeho vplyv na zdravie obyvateľov budov stále naberá na význame. Jedna z najväčších výziev súčasného stavebníctva spočíva práve v zaistení denného svetla smerom dovnútra,“ tvrdí Petr Přichystal, marketingový manažér spoločnosti Lomax, ktorá vyrába tieniacu techniku.

Napríklad obývacia izba je miestom, kde ľudia štatisticky trávia najviac času, a preto je dôležité zvoliť kvalitné osvetlenie s možnosťou stmievania. V obývacej izbe je tak vhodné kombinovať rôzne druhy svietidiel. „Napríklad nad konferenčným stolom odporúčame výkonné svietidlo, ideálne prisadené na strope miestnosti. Jeho hlavnou výhodou je, že nebráni výhľadu na televízor. Na zaistenie pohodlného osvetlenia je dobré pridať aj ďalšie zdroje svetla, napríklad nástenné svietidlá za sedačku s teplým odtieňom bielej,“ vysvetľuje Andrea Kelecsényi zo spoločnosti ValmaX, ktorá sa špecializuje na výrobu osvetlenia. Dodáva, že vo večerných hodinách by malo byť osvetlenie v obývacej izbe nastavené na teplú bielu farbu.

Cestu von zo zimnej depresie hľadá veľa ľudí aj v doplnkoch, ktorými vybavujú svoju domácnosť. Interiéroví dizajnéri odporúčajú zmenu poťahov v prípade stoličiek, sedačiek či kresiel, ktorá nie je finančne náročnou záležitosťou. Súprava svetlých poťahov v teplých tónoch dokáže presvetliť celú izbu. Ďalšou možnosťou, ako pozdvihnúť psychiku počas pochmúrnych dní, môžu byť obyčajné sviečky, ktorý vydávajú nepríliš ostré, tlmené svetlo. Ak ani toto nepomôže, potom zostáva jediné – vymaľovať. A to ideálne v jarných farbách s bielym stropom.

Správne vnímanie svetla by sa podľa odborníkov nemalo opomínať ani v pracovnom prostredí. Svetlo, a najmä jeho intenzita, farba či teplota totiž ovplyvňuje vnútorné nastavenie človeka. Dôležité je predovšetkým to, či sa osvetlenie mení a či sa prispôsobuje dennému času, alebo ročnému obdobiu. Práve v tomto smere pomáhajú smart prvky, ktoré regulujú intenzitu prirodzeného svetla,“ opisuje Přichystal. V tom, že pre prácu je najvhodnejšie prirodzené denné svetlo, sa zhodujú aj psychológovia. Zároveň by však na pracovisku nemalo dochádzať k oslňovaniu, ku ktorému priame letné slnko často prispieva. „Zatiaľ čo v prípade rodinných domov a bytov sa ešte dá hovoriť o prvkoch zvyšujúcich komfort, v prípade kancelárskych budov je kvalitná tieniaca technika v podstate nutnosťou. Je efektívna v každom ročnom období – v lete znižuje náklady na chladenie, v zimných mesiacoch potom pomáha izolovať teplo,“ vysvetľuje Přichystal.

Svetelný senzor ako regulácia slnečného svitu

Vonkajšie žalúzie sú z hľadiska osvetlenia aj zatienenia interiéru krokom v ústrety komfortnému bývaniu. Stále viac používateľov volí riešenie s elektrickým pohonom v kombinácii s pripojením vonkajších žalúzií do systému inteligentnej domácnosti. Vďaka tomu ich používatelia môžu ovládať takmer odkiaľkoľvek pomocou inteligentného mobilného zariadenia alebo ich plne automatizovať pomocou slnečných a veterných senzorov. „Tie reagujú na svetelné a poveternostné podmienky a podľa nich žalúzie automaticky ovládajú. V prípade extrémne silného vetra sa úplne vytiahnu, aby nedošlo k ich poškodeniu,“ opisuje Přichystal.

Najväčšou výhodou vonkajších žalúzií v porovnaní s roletami je možnosť naklopiť lamely podľa situácie. Ak chcú používatelia odtieniť len tie najostrejšie lúče, stačí lamely nechať naklopené čiastočne a do interiéru vám aj naďalej bude prestupovať denné svetlo. „To zákazníci oceňujú predovšetkým v zime, keď lúče pomáhajú prehriať miestnosť,“ potvrdzuje Přichystal.

Problémy so spánkom

Predovšetkým v zime sa môžu častejšie objaviť problémy so spánkom. V porovnaní so zvyškom roku má totiž ľudské telo všeobecne menej pohybu a fyzickej záťaže – pri usínaní tak ľuďom toľko nepomáha únava. Pred zaľahnutím do postele je pre ľudský mozog rozhodujúce vyhnúť sa modrému svetlu zo všadeprítomných displejov. Vďaka rastúcemu množstvu svetla v ranných hodinách sa potom ľudské telo pomaly presúva do ľahších fáz spánku, z ktorých sa lepšie prebúdza. „Najlepším riešením je preto nastaviť automatické tienenie podľa toho, ako kto vstáva, napríklad hodinu po západe slnka a hodinu a pol po jeho východe,“ odporúča Přichystal.

„V spálni by malo byť preferované iba teplé biele osvetlenie, ktoré podporuje tvorbu melatonínu. V noci je vhodné použiť aj svetlo v odtieni jantárovej farby. Zároveň je vhodné zvoliť stmievateľné svietidlo, ktoré nie je umiestnené priamo nad posteľou, a lampičky by mali stáť ideálne vedľa postele,“ dopĺňa Kelecsényi.

 Čím ďalej viac používateľov sa v poslednom čase prikláňa aj k rastúcemu trendu biodynamického osvetlenia, ktoré je variabilné počas dňa. S narastajúcim počtom ľudí pracujúcich z domu je žiaduce studenšie osvetlenie pre produktivitu počas pracovného dňa, zatiaľ čo vo večerných hodinách sú potrebné teplejšie tóny pre relaxáciu a kvalitný spánok. Také riešenia sú najpopulárnejšie práve v zime, keď je prirodzeného denného svetla nedostatok. „Obľúbené sú aj ambientné svietidlá, ktoré osvetľujú priestor zospodu a vytvárajú príjemnú atmosféru v miestnosti, napríklad pri sledovaní filmov alebo hraní videohier. Sklenené svietidlá rôznych dizajnov sú veľmi obľúbená voľba pre vytvorenie štýlového vzhľadu,“ uviedla Kelecsényi.