REHAU s.r.o.

Je priestorová regulácia teploty pri podlahovke skutočne užitočná?

Ak dnes stavebník buduje rodinný dom, prípadne kúpi nový hotový rodinný dom, je extrémne vysoká šanca, že v ňom bude zabudované podlahové vykurovanie. A je to správne, pretože tepelnú pohodu vytvorenú podlahovkou ťažko dosiahne iným spôsobom vykurovania, najmä nie radiátormi. O podlahovke zároveň panuje mnoho mýtov, ktoré, žiaľ, súvisia s nesprávnym prevedením, alebo ešte častejšie s nesprávnym nastavením. Nedokúrené miestnosti alebo naopak prekúrené priestory, prípadne nekontrolovateľné rozdiely v interiérových teplotách, horúci pocit na nohách alebo nepríjemný pocit „kŕčových žíl“, sú všetko neduhy, ktoré možno do významnej miery vyriešiť k spokojnosti priestorovou reguláciou.

Ako funguje priestorová regulácia?

Princíp je teoreticky mimoriadne jednoduchý. V každej obytnej miestnosti je osadený regulátor, ľudovo označovaný aj termostat. Regulátor ovláda elektrický pohon osadený na rozdeľovači, s ktorým je spravidla káblovo prepojený. Ak je v miestnosti chladno, pohon je otvorený a do miestnosti prúdi vykurovacia voda do rúrkových okruhov podlahovky. V momente, keď už je v miestnosti dostatočne teplo, regulátor pohon uzavrie. Ako býva zvykom, „pes je i tu zakopaný“ v detailoch. Podlahovka je totiž veľmi zotrvačný systém, ktorý dlho nabieha a vypína sa, bežné termostaty preto spôsobia vysoké výkyvy teplôt, čo je pravý opak tepelnej pohody. Šikovne naprogramovaný regulátor, ako napríklad Nea Smart 2.0 od Rehau, s týmto javom počíta, preto výkyvy teplôt elegantne žehlí pomocou špeciálny vyvinutého PWM algoritmu, a navyše sa postupne učí a sám sa zdokonaľuje.

Ani vy nechcete rozladené vykurovanie?

Každý odborník na vykurovanie potvrdí, že základom dobrej regulácie podlahovky je vhodná ekvitermická krivka nastavená na zdroji (plynovom kotli, tepelnom čerpadle a pod.). Zároveň je potrebné presne nastaviť množstvo prúdiacej vykurovacej vody do konkrétneho okruhu, t. j. miestnosti, aby ho bolo dostatok na vykúrenie, avšak nie prebytok. Toto hydraulické vyregulovanie stanovuje projekt spolu s maximálnou vykurovacou teplotou. Podľa našich skúseností však samotná ekvitermika a základné hydraulické vyregulovanie podlahovky nestačia. Dôvodom je, že často sa realizácia odchýli od projektu, prípadne projekt neexistuje vôbec. Odhadnúť potom správne nastavenie ekvitermiky a hydrauliky je potom sizyfovská úloha na niekoľko vykurovacích sezón. Priestorová regulácia toto finálne nastavenie zvláda vynikajúco, navyše ušetrí ďalšie náklady na prevádzku vykurovania.

NEA SMART 2.0 – tá správna voľba

Smart home je niečo, čo so sebou prináša komfort i funkčnosť. Tento modulárny systém koncipovaný pre plošné vykurovacie a chladiace systémy od malých obytných stavieb až po stredne veľké komerčné budovy v sebe spája oba tieto prívlastky.

Okrem toho, že sa vám postará o správne nastavenie vykurova­cieho systému, vďaka svojej inteligentnej technológii Geofencing zabezpečuje aj energetickú efektívnosť a úsporu až 20 % energie. Funkcia Amazon Alexa zasa prináša možnosť nastavenia teploty komfortne cez hlasové ovládanie.

NEA vás dostane aj svojim nadčasovým dizajnom v dvoch farebných prevedeniach. V nenápadnej bielej alebo elegantnej čiernej.  Samotné uvedenie do prevádzky pri jednoduchých inštaláciách a následná manipulácia je intuitívna a ľahko si ju osvojíte. Pre tie zložitejšie systémy sú vám na celom území SR k dispozícii autorizovaní servisní partneri REHAU.

Centrálny prvok regulácie tzv. base alebo základňa disponuje hybridnou technológiou pre káblové aj bezkáblové riešenie, dokonca aj v rámci tej istej inštalácie. Nastavenie požadovanej teploty alebo zmenu prevádzkového režimu môže užívateľ ovládať priamo regulátorom. Pre ďalšie nastavenia lepšie poslúži aplikácia pre smartfón alebo tablet (Apple aj Android) dostupná všade, kde je internetové pokrytie. Pridanou hodnotou celého systému je teda možnosť ovládania pomocou aplikácie takmer odvšadiaľ.

Hlavné výhody, ktoré prináša priestorová regulácia

Kontrolujte teplotu vo všetkých obytných miestnostiach pomocou nových dizajnových regulátorov Nea SMART 2.0

Získate nad podlahovkou výrazne lepšiu kontrolu a presne nastavíte teplotu v každej miestnosti.

Vyžehlí nedostatky v základnom hydraulickom nastavení podlahového vykurovania.

Ušetríte ďalších 10 % nákladov na vykurovanie pri minimálnej investícii naviac.

Okrem vysokej pridanej hodnoty pri vykurovaní je pre chladenie takmer povinná. Tu už je presné riadenie teploty a snímanie vlhkosti po miestnostiach nevyhnutné pre komfortnú a bezpečnú prevádzku bez orosenia.

Vďaka pripojeniu na internet a aplikácii pre váš mobil či tablet navyše máte vašu podlahovku nadosah vždy a odvšadiaľ. Dokonca aj cez hlasové povely v Amazon Alexa a dokáže o mnoho viac cez zabudované smart home funkcie.

Radi vás podporíme vo vašich projektoch!

www.podlahovka.sk, www.rehau.sk

REHAU s.r.o., Kopčianska 82A, 850 00 Bratislava

tel: +421 2 682 091 21

e-mail: instalacie@rehau.com