Počet požiarov spôsobených zanedbanými komínmi klesá, stále však ide o nemalé číslo. Uviedol to prezident Hasičského a záchranného zboru na medzinárodnom kominárskom kongrese, ktorý sa v týchto dňoch koná v Prahe. V minulom roku na Slovensku vznikli stovky požiarov kvôli nevyhovujúcemu technickému stavu komína. Najčastejšie šlo o požiare, ktoré vznikli v dôsledku vznietenia sadzí.

Kominár bude garantom bezpečnosti pri dekarbonizácii aj po nej, zaznelo na medzinárodnom kongrese v Prahe. Napriek tomu, že európska klimatická politika sa odkláňa od fosílnych palív a núti aj slovenské domácnosti prechádzať na alternatívne spôsoby vykurovania, podľa štatistík hasičov počet požiarov spôsobených komínmi neklesá.

Vykurovacia sezóna za dverami, kominári nestíhajú

A keďže ľudia opäť nechali povinné kontroly na poslednú chvíľu, kominári sú aj v tohtoročnej vykurovacej sezóne zavalení prácou. Kvôli zákazu najviac znečisťujúcich kotlov musia navyše vykonávať množstvo revízií v domácnostiach, ktoré prešli na iné spaľovacie zariadenia. Zaznelo to na kongrese Európskej federácie kominárskych majstrov, ktorý sa po 16 rokoch vrátil do Prahy.

Kongres celkovo privítal približne sto delegátov a členov z 18 krajín vrátane Spojených štátov amerických. „Amerika v konštrukcii a ekologickej úrovni komínových systémov zaostáva za nami o 15 rokov,“ opisuje Pavel Mareček, člen českého kominárskeho spoločenstva a majiteľ komínových systémov Almeva.

Účastníci hovorili aj o tom, že úlohou kominárov bude v nasledujúcich rokoch bezpečne priviesť Európu k uhlíkovej neutralite a zároveň sa prispôsobiť novým potrebám. „Straty energie zo spalín alebo iného tepelného procesu sa zvyčajne pohybujú okolo 15 až 20 %. Preto my v Almeve ponúkame firmám systém spätného získavania tepla, vďaka ktorému môže byť obnovených až 95 percent tepla. Inými slovami, existuje tu potenciál zníženia spotreby paliva o 12 až 16 percent a redukcia emisií CO2,“ hovorí obchodný riaditeľ Pavel Ulrich zo spoločnosti Almeva. Kominárske remeslo dlhodobo smeruje k transformácii, rovnako ako všetky ostatné odvetvia, ktorých sa priamo dotýka dekarbonizácia, a v súčasnosti sa už v mnohých krajinách rozširuje o nové služby.

Státisíce českých a slovenských domácností a firiem stále vykurujú tuhými palivami a ďalšie státisíce zemným plynom. Dekarbonizácia budov teda rozhodne nepostupuje tak rýchlo, ako by sa mohlo zdať z ambicióznych klimatických cieľov. V tejto situácii zostáva kominár na dlhé roky garantom bezpečnosti,“ hovorí prezident spoločenstva kominárov ČR Jaroslav Schön.

Kto je pripravený, nie je prekvapený

Odborníci však odporúčajú dôkladne zvážiť stav a úpravy v domácnosti s ohľadom na možné náhle zmeny, ktoré môžu nastať. Covid alebo energetická kríza spojená s vojnou na Ukrajine ukázali, že flexibilné krízové riešenia sú vždy užitočné. „Každý jeden dom v Čechách a na Slovensku by mal mať svoj komín ako záložný plán v prípade vojny, krízy alebo živelnej pohromy,“ hovorí obchodný riaditeľ spoločnosti Almeva Pavel Ulrich. Pretože „kto je pripravený, nie je prekvapený,“ dodáva.

Niekoľkodňové pražské stretnutie kominárov z celého sveta malo za cieľ diskutovať nielen o témach spojených s odklonom od fosílnych palív, ktoré prinášajú nové požiadavky na spotrebiče palív a príslušné normy, ale aj o situácii v oblasti vzdelávania v kominárskom remesle a o tom, kde kominári vidia svoju pozíciu v rámci energetickej transformácie, uviedol prezident Európskej kominárskej federácie Oswald Wilhelm z Nemecka.