LOMAX & Co s.r.o.
V priebehu jari začína mnoho ľudí s najrôznejšími renováciami svojich domov či bytov. Veľa používateľov pritom k opravám pristupuje s jediným cieľom, ktorým je úspornejšie bývanie. K tomu pomáhajú aj drobné úpravy, napríklad izolácia plášťa domu či výmena tienenia. To vonkajšie totiž výrazne prevyšuje prínos klasických vnútorných žalúzií. Predokenné rolety a vonkajšie žalúzie pomôžu nielen s úsporou nákladov na vykurovanie či chladenie, ale vďaka možnosti napojenia na inteligentnú domácnosť tiež ochraňujú zdravie aj majetok.
Vonkajšie tienenie je dnes štandardom takmer všetkých novostavieb. Ako však potvrdzujú výrobcovia, jeho výhody začínajú stále častejšie využívať aj majitelia starších domov. Najmä pre ceny energií, ktoré v poslednom roku neobvykle vzrástli. „V minulom roku sme v tomto segmente zaznamenali nárast o 5 percent, predovšetkým vďaka vonkajším žalúziám,“ potvrdzuje Petr Přichystal, marketingový manažér spoločnosti Lomax.
Izolácia v zime aj v lete
Napriek tomu, že vonkajšie tienenie funguje primárne ako ochrana proti svetlu, vďaka svojmu umiestneniu odráža efektívne aj teplo. „Vonkajšie žalúzie sú inštalované ešte pred okenným sklom, zvládnu teda odtieniť až 94 % tepelnej energie pred vstupom do interiéru. V celom rade prípadov tak nahradia aktívne chladenie, ku ktorému patrí napríklad klimatizácia,“ vysvetľuje Přichystal a doplňuje, že klimatizácia je navyše energeticky veľmi náročná na prevádzku.
V zimnom období sú efektívne predovšetkým predokenné rolety. Tie môžu náklady na vykurovanie znížiť až o 30 percent, a to v prípade, že sú spolu so systémom vykurovania pripojené k inteligentnej domácnosti. Ak technológia zaznamená, že sa rolety vďaka slnečnému svitu vytiahli a domácnosť sa vyhrieva prirodzene, sama sa zastaví alebo aspoň výraznejšie obmedzí vykurovanie.
Tienenie dokáže odradiť aj zlodeja
Smart technológie ľuďom prinášajú nielen väčšie úspory, ale aj komfort. Trh s inteligentnými domácnosťami tak právom patrí k jednému z najrýchlejšie rastúcich na svete. Podľa spoločnosti GlobalData by sa dokonca pri súčasnom raste mal v roku 2025 zdvihnúť až na 75 miliárd dolárov.
Okrem toho, že by sa investícia do inteligentných technológií mala používateľom vrátiť v podobe väčších úspor za energie, vďaka bohatým možnostiam programovania je možné využívať benefity inteligentných technológií v niekoľkých oblastiach. Napríklad aj v oblasti bezpečnosti. To príde vhod najmä v čase, keď pribúda počet krádeží. Tých totiž podľa slovenskej polície bolo v roku 2022 spáchaných viac než 3 500, čo je o 8 percent viac než v predchádzajúcom roku.
„V čase, keď je domov opustený, je možné lamely vonkajších žalúzií nastaviť tak, aby sa v určitom čase zatiahli alebo, naopak, pustili do miestnosti viac svetla. Pre potenciálneho zlodeja to znamená signál, že sa vnútri nachádzajú ľudia, a on si tak radšej vyberie inú lokalitu,“ uvádza Přichystal.
Zdravý spánok – kvalitný matrac, čistá myseľ a vonkajšie tienenie
Automatizácia prospieva nielen bezpečnosti, ale aj ľudskému zdraviu. Tienenie s automatickým ovládaním by tak nemalo chýbať aspoň v spálni. Pri spánku v nedostatočne zatemnenej miestnosti sa totiž znižuje produkcia melatonínu a dĺžka aj hĺbka odpočinku výrazne klesajú. Dlhodobo nekvalitný spánok u ľudí zvyšuje riziko rakoviny a psychogénnych ochorení. Svetelné znečistenie pritom nie je problémom iba veľkých miest, ale podľa aktuálnych štatistík je ním vo väčšej či menšej miere zasiahnutých 99 percent územia Európy a USA. Naopak, dobrým sluhom je svetlo ráno. Vďaka jeho rastúcemu množstvu sa totiž ľudské telo pomaly presúva do ľahších fáz spánku, z ktorých sa lepšie prebúdza.
Koniec rušivých zvukov
Rovnako ako maximálna tma je pre kvalitný spánok vhodné aj čo najväčšie ticho. To chýba najmä obyvateľom väčších miest, ktorí sa najčastejšie sťažujú na nadmerný hluk spôsobený technickou prevádzkou zariadení, prevádzkou nočných podnikov alebo nadmernou vyťaženosťou dôležitých komunikačných ťahov. Napríklad jedno idúce auto vydáva priemerne hluk 70 decibelov. Pritom znesiteľná hranica hluku je v priemere 55 decibelov počas dňa a 40 decibelov v noci.
„Ak ľuďom prekážajú zvuky z ulice, ideálnym riešením sú predokenné rolety. Vďaka svojej konštrukcii zvládne tento variant tienenia pri úplnom zatiahnutí výrazne znížiť hladinu hluku z okolia, a to až o 16 decibelov,“ vysvetľuje Petr Přichystal. Vonkajšie žalúzie sú, naopak, zložené z lamiel, ktoré sa dajú polohovať podľa potreby a podľa premenlivosti počasia. Ľudia tak môžu lepšie kontrolovať, koľko svetla a tepelnej energie si do domu pustia.