Nové administratívne centrum Duett Business Residence v srdci východoslovenskej metropole ponúka kancelárske a obchodné priestory v najmodernejšom kabáte. Ide o jedinečnú lokalitu v centre Košíc so všetkými výhodami, ktoré zahŕňajú prémiové materiály, najmodernejšie technológie, krásne prostredie plné pohodlia, zelene a vodnej plochy v okolí a doplnkové služby na najvyššej úrovni. Elegantný architektonicky riešený rezidentný dvoj komplex (Duett I a Duett II) je umiestený na križovatke Námestia Osloboditeľov a Jantárovej ulice v najlukratívnejšej časti mesta. Objekt je projektovaný nadčasovo, s inteligentným vykurovaním, klimatizáciou, rýchlymi výťahmi, vysokorýchlostným internetom, nabíjacími stanicami pre elektromobily a hospodárnym LED osvetlením.

Práve osvetlenie a jeho ovládanie v budove Duett I môže byť ukážkou súčasných moderných trendov. Osvetlenie ako také priamo aj nepriamo ovplyvňuje efektívnosť práce zamestnancov a hospodárenie s elektrickou energiou. Preto je jeho návrh a inštalácia veľmi dôležitá a nemala by byť podceňovaná. Avšak realizácia klasického, ľahko ovládateľného a do budúcna rozšíriteľného systému osvetlenia môže byť príliš nákladná a ako dobre vieme, nie vždy sa dá naplánovať všetko, čo bude za niekoľko rokov.

HubSense prichádza

Kompletný a jednoduchý systém pre novú aj stávajúcu inštaláciu predstavila spoločnosť OSRAM pod názvom HubSense. Zameriava sa na stredné a menšie podniky, v ktorých je ideálnym riešením pre osvetlenie klasických kancelárií, open space, hál, chodieb, zasadacích miestností, a ďalších. Svietidlá medzi sebou a medzi ovládačmi komunikujú bezdrôtovo novým, vysoko zabezpečeným štandardom Bluetooth Mesh, určeným pre použitie v komerčných a priemyslových priestoroch. Ide preto o flexibilné a bezpečné riešenie, bez realizačných obmedzení, ktoré je ľahko rozšíriteľné ako aj upraviteľné v rámci jestvujúcej inštalácie. Svietidlá sa dajú ľubovoľne zoskupovať do viacero malých alebo veľkých skupín s individuálnym či automatickým ovládaním. Automatizácia umožňuje zohľadniť prítomnosť človeka v miestnosti ako aj mieru aktuálnej intenzity LED osvetlenia v závislosti na okolitom jasu denného svetla. Okrem prínosu pre užívateľov systému, ktorým vždy zaručí správnu intenzitu osvetlenia na pracovisku, prináša investorom prevádzkovú úsporu a inštalačným firmám úsporu času pri inštalácii. Implementácia systému je jednoduchá, prebieha cez webovú alebo mobilnú aplikáciu HubSense. V kancelárskych priestoroch s rozlohou 100 m2 v centre Duett I trvala iba okolo 15 minút. Celkovo sa tu zoskupovalo 30 nízkoenergetických LED svietidiel od spoločnosti PROLI spol. s r.o. do 5 pracovných zón, každá so samostatným ovládacím prvkom – tlačidlom. Každé svietidlo aj tlačidlo v inštalácii, ktoré riadiaca aplikácia automaticky identifikovala, sa len priradilo do požadovanej zóny. Ostalo nahrať pôdorys priestoru pre správnu identifikáciu a užívateľskú prívetivosť a nastaviť profily riadenia osvetlenia a inštalácia bola hotová.

Ďalšou výhodou systému HubSense sú bezdrôtové a bezbatériové tlačidlá pracujúce s technológiou EnOcean. Nielen, že ich môžete inštalovať (nalepiť, priskrutkovať) na akýkoľvek povrch, vrátane skla, dreva, keramiky alebo plastu, a to do akejkoľvek pozície, ale nikdy sa tiež nemusíte zaoberať výmenou batérií. Energiu na prenos signálu z tlačidla dodá samotné stlačenie tohto tlačidla.

Konkrétna inštalácia v Duett Business Residence s ohľadom na ušetrené desiatky metrov káblov, ako aj s ohľadom na fakt, že priestory – svetelné zóny – sú tu medzi sebou rozdelené iba sklenenými priečkami, vyšlo lacnejšie ako klasická inštalácia s iným technologickým riešením bezdrôtového ovládania. Nebolo potrebné meniť alebo upravovať rozvádzač, ani nebolo potrebné vykonať žiadne iné zásahy do elektroinštalácie.