Ročne majú architekti v rukách množstvo pôdorysov novostavieb aj domov v rekonštrukcii. Cena za m² v novostavbe hrá svoju hlavnú úlohu, ale niekedy sú rozmery technickej miestnosti na zaplakanie.

Pozrime sa bližšie, čo všetko sa musí do technickej miestnosti zmestiť:

Technológia:

Splyňovací kotol

Peletový kotol bežný

Elektrický kotol

Plynový kotol

Zásobník pre solárny systém

Tepelné čerpadlo

Vetracia jednotka

Centrálny vysávač

Rozdeľovač podlahového vykurovania

Vnútorné dvere

Plocha m2:

4

6

1

1

1

4

1

1

1

+1

Je tu riešenie od DEFRO pre malé kotolne. Peletový kotol, ktorý zaberie iba 1 m2. Jeden z najpopulárnejších peletových kotlov pre nízkoenergetické budovy DEFRO BIO SLIM.

Kúrenie peletami je ideálna voľba pre ľudí, ktorí nedisponujú plynovou prípojkou a majú malú kotolňu. Kotol zaberá 1 m2 plochy a zásobník paliva sa nachádza v hornej časti kotla, čo minimalizuje veľkosť kotla. BIO SLIM sa veľmi ľahko používa a udržuje. Nízke prevádzkové náklady a vysoká tepelná účinnosť dosahujúca 90 % je dosiahnutá vďaka zvýšenej rekuperácii tepla zo spalín – to sú najdôležitejšie výhody. Odťahový ventilátor eliminuje problém s ťahom komína systému, ktorý dokonale stabilizuje chod kotla. Regulátor DEFRO BIO SLIM APC 3 ADAPTIVE CONTROL obsahuje až 6 obehových čerpadiel (ústredné kúrenie, teplú vodu pre domácnosť, cirkulačné a podlahové čerpadlá). Kontrola kotla cez internet je v štandarde. Kotol je prispôsobený pre inštaláciu v pripojenom uzavretom systéme, za predpokladu, že inštalácia je v súlade s príručkou kotla. Regulátor ­ADAPTIVE CONTROL reguluje činnosť kotla na základe prietoku spalín v komínovej časti. Kotol obsahuje keramické katalyzátory stabilizujúce proces spaľovania. Zapáleniu paliva pomáha systém Twin Spark, ktorý v každom procese vznietenia paliva strieda dva zapaľovače.

Variant do menšej kotolne

Ako druhý variant do menšej kotolne je kotol EKO SLIM. Kotol konštrukčne podobný kotlu BIO SLIM, ale s menším vybavením čo sa týka technického vybavenia kotla. EKO SLIM je určený pre jednoduché inštalácie s 1 miešaným okruhom, ohrevom TUV a dodatočne ovláda ešte 2 čerpadlá. Odťahový ventilátor nie je súčasťou kotla, ale v prípade, že je dodržaný komínový ťah, nie je potrebný. U oboch kotlov funguje horák automaticky a palivo zapaľuje na základe snímačov alebo požiadaviek termostatov.

Kotly sa vyrábajú s výkonom 10, 15, 20, 25, 30 kW.

Obidve zariadenia sú zaregistrované v projekte Zelená domácnostiam a je možné na nich vybaviť dotáciu pre domácnosť prostredníctvom na to vyhradených zhotoviteľov.

Mirad s.r.o.