Osvetlenie v byte je jeden z najdôležitejších faktorov, ktoré vytvára atmosféru a ovplyvňuje našu náladu a psychiku. Nedostatok svetla, alebo naopak – príliš presvetlené priestory, nie sú príliš vhodné ani príjemné pre oči. Preto si výber počtu, intenzity a farebnosti osvetlenia pri zariaďovaní interiéru dobre premyslite. Výber závisí najmä od atmosféry, ktorú chcete v danej miestnosti dosiahnuť. Rovnako dôležité je rozmiestnenie svietidiel, vzhľadom na optické rozčlenenie priestorov. V jednom priestore môžete totiž s pomocou svietenia vytvoriť niekoľko zón.

Vďaka kontrastom pôsobí interiér živým a zaujímavým dojmom. Dôležité je striedanie svetla a tieňov. Ostro vrhaným tieňom by ste sa mali vyhnúť. Ideálnou kombináciou je priame a nepriame svetlo, jedno z rozptýleného, druhé z bodového osvetlenia.

Pre optimálne osvetlenie miestnosti by ste mali dať pozor najmä na farbu svetla a smer dopadu. Pri smere dopadu je potrebné rozlišovať medzi hlavným interiérovým osvetlením, pracovným svetlom a svetelnými kontrastmi.

 

Optimálne osvetlenie miestnosti

„Hlavné, teda stropné osvetlenie uprostred miestnosti je klasickým a univerzálne obľúbeným zdrojom svetla v interiéri. Vďaka stropným reflektorom a rôznym svetelným zdrojom, ktorých kužele sa prekrývajú, možno vytvoriť sofistikované efekty, ktoré miestnosť uvedú do úplne iného svetla,“  hovorí Tadeáš Tenkl, odborník projektových marketov Hornbach na dekorácie, doplnky a trendy v oblasti bývania.

„Niečo iné je žiaduce pri pracovnom osvetlení. Pre radosť vašich očí by písacie stoly, pracovné plochy a čitateľské kútiky mali byť osvetlené jasne a vhodne pre čítanie. K hlavnému osvetleniu je preto vhodné pridať stolové lampy a osvetlenie pracovného stola,“ dopĺňa odborník.

Ak chcete dosiahnuť decentné podčiarknutie určitých detailov v miestnosti, napríklad vitríny, sochy či maľby, dosiahnete to svetelnými kontrastmi. Nepreháňajte to však – mohli by ste zničiť celú atmosféru miestnosti.

 

Trendy v interiérovom osvetlení

Najnovšie trendy v osvetlení kombinujú útulnosť a ekológiu. LED žiarovky  majú niekoľko výhod – sú moderné, úsporné, majú dlhú životnosť a šetria peniaze.

„LEDky sú ekologickou alternatívou bežných žiaroviek a plnohodnotne ich nahrádzajú – majú životnosť až 25 rokov a spotrebujú až o 80% menej energie ako klasické žiarovky,“ hovorí Zlatko Slebodník, odborník na oblasť elektro projektových marketov Hornbach.

Výhodou LED žiaroviek je aj to, že sa dodávajú vo všetkých farebných teplotách, majú rôznu svietivosť a dokonca sú aj farebné. Na rozdiel od iných typov žiaroviek nevydávajú teplo.

 

Nepozerajte na watty, ale na svietivosť

Klasické žiarovky sa kedysi vyberali podľa wattov. „Pri LEDkách to neplatí. Ich svietivosť sa meria v Lumenoch. Zjednodušene povedané, je to údaj o tom, koľko svetla z danej žiarovky dostaneme,“ dodáva odborník z Hornbachu.

 

  • 100 wattov ≙ cca 1350 Lumenov
  • 75 wattov ≙ cca 900 Lumenov
  • 60 wattov ≙ cca 700 Lumenov
  • 40 wattov ≙ cca 400 Lumenov
  • 25 wattov ≙ cca 220 Lumenov

 

60-wattovú žiarovku teda nahradíte LED žiarovkou so svietivosťou 700 Lumenov, ktorá má výkon len 6 wattov, no svieti jasnejšie ako 60-wattová.

 

Teplota osvetlenia podľa účelu miestnosti

Pri výbere svetiel majte na pamäti aj teplotu osvetlenia. Meria sa v Kelvinoch a zásadným spôsobom mení nielen atmosféru miestnosti, ale najmä to, ako na nás pôsobí.

Teplota 3300 Kelvinov sa označuje ako teplá biela. Porovnateľne teplé svetlo vyžaruje klasická žiarovka alebo sviečka. 4000 Kelvinov má neutrálna biela, ktorá je viac menej univerzálna. Studené osvetlenie má nad 6500 Kelvinov.

„Do obývačky a spálne vyberajte žiarovky označené ako teplé. Na prvý pohľad sú biele, no majú ľahký žltý, až hnedý nádych,“ uvádza T. Tenkl z Hornbachu. Ak sa však obzeráte po lampe na čítanie, pre komfort očí zvoľte neutrálnu bielu žiarovku s dostatočnou svetelnosťou.

Do kuchyne sa hodia studené a výkonné svetlá. Ak sa však nechcete vzdať útulnej „hipsterskej“ atmosféry, studeným svetlom v kuchyni osvetlite len pracovné plochy. Centrálne svetlo môže ostať v teplej farebnosti a pokojne s nižším výkonom.

Do pracovne, na chodbu a na schody sa tiež žiadajú svetlá studenej farby, najmä kvôli pohodliu a bezpečnosti. „Na schody aj na chodbu sú vhodné napríklad LED pásiky, ktoré nebudú vyžarovať veľa svetla, no pomôžu zorientovať sa v priestore,“ dodáva odborník.

 

Tipy pre správne osvetlenie

  • Jednotlivé zdroje svetla by malo byť možné zapínať samostatne.
  • Svietidlá s nastaviteľným a otočným podstavcom umožňujú väčšiu flexibilitu.
  • Miestnosti sa zdajú dlhšie, keď je svetlo nasmerované proti stene.
  • Svetlo, ktoré svieti do hornej časti miestnosti, vytvára harmonickú atmosféru.