Popredný slovenský výrobca kvalitného masívneho nábytku, Výrobné družstvo Javorina, uviedol na nedávnom pražskom veľtrhu Designblok 2017 sériu noviniek, ktoré sú od januára trvalo dostupné v ponuke výrobcu. Novou kolekciou Javorina nadviazala na svoju doterajšiu dizajnovú tvorbu, ktorú dokázala, vďaka spolupráci s poprednými slovenskými a českými dizajnérmi, posunúť kvalitatívne aj vizuálne medzi absolútnu európsku elitu.

Výrobné družstvo Javorina oslávilo minulý rok 70 rokov svojej existencie. V ostatných troch dekádach sa výroba zameriava predovšetkým na masívny nábytok, pričom približne 60% produkcie družstvo vyváža do západnej Európy. Jednoduchý, precízny a naoko konzervatívny dizajn dodáva nábytku Javorina nádych nadčasovosti a početné ocenenia z domácich aj zahraničných výstav zas svedčia o vysokej kvalite.

 

hribik

 

Novinky, pre Javorinu už typicky, nadčasovo kopírujú aktuálne trendy vo svetovom nábytkárskom priemysle. Tie sa v súčasnosti jasne odkláňajú od, kedysi preferovaných, kolekcií nábytku a ľudia dávajú prednosť vhodnej kombinácii rôznych solitérov. Tie ponúkajú pri interiérovom dizajne väčšie množstvo možností a dávajú priestor originalite. Pri návrhoch noviniek dostali vo veľkej miere priestor externí dizajnéri Roman Vrtiška s Vladimírom Žákom, Boris Klimek s Lenkou Damovou, v Lausanne pôsobiaci Tomáš Kráľ, či talianska dizajnérka Eugenia Minerva. S viacerými dizajnérmi už Javorina v minulosti spolupracovala s veľmi dobrými výsledkami a aj nové návrhy jednoznačne patria medzi to najlepšie, čo na trhu možno nájsť. Novinkami rozšírila Javorina sortiment o posteľ, knižnicu, dva stolíky v tvare hríbov, či vešiakovú stenu a dekoračné predmety.

 

„Ako si na konkrétnych novinkách môžete všimnúť, ich dizajn je výrazne inšpirovaný prírodou a snahou zachovať jej vzácne zdroje. Rovnako sú v ňom ale zhmotnené aj naše tradície a kultúra,“ vysvetľuje Slavomír Alžbetkin, obchodný riaditeľ výrobného družstva Javorina. „Je to práve spojenie tradícií a prírody, ktoré dizajn Javoriny toľké roky charakterizuje,“ dodáva Slavomír Alžbetkin.

 

postel

 

Dôraz na ekológiu

Neoddeliteľnou súčasťou filozofie Javoriny je úcta k prírode. Nábytok preto vyrába z masívneho, FSC certifikovaného dreva pochádzajúceho prevažne zo Slovenska a vďaka takmer uzavretému materiálovému cyklu výroby produkuje výroba minimálne množstvo odpadu. Za každého zákazníka navyše Javorina vysadí mladý dubový stromček v novozaložených porastoch na východnom Slovensku.