Výstavba pasívnych domov dnes nie je žiadnou novinkou a po rokoch čakania konečne prestala obchádzať Slovensko aj Čechy. Práve u našich západných susedov pred rokom skolaudovali jeden z najzaujímavejších domov tohto druhu.

 

Unikátny pasívny dom, ktorý môže byť inšpiráciou pre architektov z celého sveta, sa skrýva v útrobách pražskej časti Západ. Ide o tzv. Dom pod smrekom, ktorý je známy aj fanúšikom drevostavieb  u nás. Nadčasový objekt z českej metropoly sa totiž dáva často za príklad toho, ako budovať pasívne domy za rozumnú cenu.

 

Najlepší český pasívny dom za minulý rok

V pokojnej pražskej lokalite sa našlo ideálne miesto na realizáciu štýlovej drevostavby, ktorá mala potvrdiť kvalitatívne cnosti pasívnych príbytkov. Odvážne plány sa aj podarilo naplniť, čo nepotvrdzujú len pozitívne dojmy z užívania domu za celý rok od kolaudácie. Objekt totiž získal cenu Pasívny dom 2016, čím potvrdil miesto na vrchole v oblasti výstavby moderných drevostavieb v pasívnom štandarde.

 

Dom poskytuje komfort a zdravé prostredie

Cenu pre najlepší pasívny dom môžu získať len drevostavby, ktoré sa pochvália originálnym dizajnom, energetickou efektivitou a zdravým vnútorným prostredím. Dom pod smrekom spĺňa všetky požadované podmienky, pod čo sa výraznou mierou podpísala jeho orientácia na juh a obloženie fasády stenovým systémom z masívnych panelov. Práve to zachováva kvalitu vonkajších častí a vystavuje interiér dostatočnému presvetleniu, ktoré prispieva k harmonickej atmosfére.

 

Zopár čísel o Dome pod smrekom:

– dom disponuje celkovou úžitkovou plochou 142,3 m2

– zastavaná plocha je len o 1,5 m2 väčšia ako úžitková

– v 2-poschodovom dome je 5 izieb + kuchyňa a kúpeľňa

 

tzbinfo

 

Architekti zo štúdia Archcon atelier si aj po roku môžu povedať, že Dom pod smrekom je ich vrcholovou prácou. Objekt, ktorý odhalil viacero výhod príbytkov tohto typu, je právom považovaný za inšpiráciu medzi pasívnymi domami. Ktovie, možno sa podobných alebo ešte štýlovejších budov dočkáme práve vďaka príkladu tejto drevostavby čoskoro aj u nás.

 

Zdroj: www.topreality.sk