V posledných rokoch sa počet modernizácií a revitalizácií bytových domov v mestách výrazne zvýšil. A pri modernizáciách sa zvýšil i nárok na výsledok vzhľadu a úžitkovosti jednotlivých bytov. Preto sa investori snažia zvoliť najoptimálnejšie a najlepšie možné riešenie. Zvyšujú sa nároky na kvalitu bývania a obyvatelia často chcú byt s balkónom alebo lodžiou.

V jednom takom projekte sa pri kompletnej rekonštrukcii bytového domu projektanti rozhodli osadiť dom samonosnými hliníkovými lodžiami. Tieto lodžie sa skladajú z jednotlivých modulov, sú predsadené pred opravovaný objekt a môžu byť aj tam, kde doposiaľ žiadne balkóny neboli.

Hliníkové lodžie na tomto dome realizovala firma PEKSTRA spol. s r. o. podľa požiadaviek investora. Na základe statického posudku a výpočtov sa pred dom zabetónovali základy, na ktoré boli pri samotnej montáži usadené pätky. Na tieto pätky s nasadzovacími rúrami sa vždy pripevnili štyri veľmi kvalitné hliníkové podpery s kruhovým prierezom s priemerom 110 mm. Tieto podpery nesú celé vertikálne zaťaženie a zároveň sú samostatným prvkom, nezávislým na budove. Rozloženie horizontálnych síl je zaistené takým pripojením k stene, ktoré sa skladá z dosky (do dĺžky nastaviteľnej) s prírubou, aby dokázala vyrovnať rôzne hrúbky tepelnej izolácie. Jednotlivé moduly sa skladajú odspodu v logickom poradí až po poslednú lodžiu. Podpery sú vedené skrz betónovú dosku, pričom spoj dvoch podpier medzi poschodiami je pod doskou, takže nie je viditeľný a tým sa redukuje dojem, že sú lodžie dodatočne pristavené. Betónová podesta je armovaná betónová doska, v ktorej sú všetky potrebné pripojenia pre podpery a stĺpiky zábradlia už pripravené. Tie sú, samozrejme, z ušľachtilej ocele. Pre ľahké odvodnenie je nášľapná plocha vyrobená s ľahkým spádom a dažďová voda je tak priamo odvedená. Nášľapná plocha je dodávaná ako hladká a podesta je odolná proti nepriaznivým vplyvom počasia, nevyžaduje si žiadne ďalšie úpravy. Je však možné podlahu natrieť alebo na ňu položiť dlažbu. Jednotlivé časti konštrukcie zábradlia sú vyrobené z proti korózii odolného hliníka. Na tieto časti sa potom montujú krátke alebo dlhé profily z moderných hliníkových materiálov. Profily dodávajú balkónu vzdušný elegantný vzhľad a zároveň chránia súkromie. Ľahko udržiavateľný hliník zaručuje stabilitu a odolnosť.

Tieto lodžie boli dodávané v rozmere 3 x 1,5 m, ale bežnejší požadovaný rozmer je 3,5 x 2 m, maximálny rozmer je 4 x 2,5 m.

Až sa obyvatelia do nových bytov nasťahujú, môžu si pre zvýšenie komfortu nechať dodať markízu v hliníkovom puzdre, ktorá sa upevňuje na predné podpery. Na zábradlie je možné dodať aj praktický držiak na kvetináče.

PEKSTRA spol. s r. o