Začína sa 16. ročník medzinárodnej súťaže Modelium 2024. Tentoraz bude rekordných 38 slovenských  českých stredných škôl so stavebným zameraním súťažiť vo vytváraní modelov z vlnitej lepenky na tému „Plávajúce mesto“. Celkovo sa súťaže zúčastní 53 tímov mladých a talentovaných staviteľov. Najlepší si rozdelia viac ako 4 000 eur.

Súťaž, ktorú organizuje medzinárodná stavebná skupina HSF System, ktorá je súčasťou holdingu PURPOSIA Group, sa stala tradičným podujatím, ktoré spája stredné školy a vytvára priestor na rozvoj kreativity, tímovej práce a nadšenia pre stavbárske remeslo. Víťazný tím si odnesie 1 050 eur a špeciálnu putovnú trofej, na ktorej bude, okrem minuloročnej víťazky, uvedené aj jeho meno.

Cieľom medzinárodnej súťaže je aktívne podporovať mladé talenty a rozvíjať ich záujem o stavebníctvo. Tomáš Kosa, riaditeľ a podpredseda predstavenstva stavebnej skupiny HSF System, zdôraznil: „Chceme vytvoriť priestor pre mladých a talentovaných ľudí, aby mohli rozvíjať svoj talent a osobnosť, a tak podnietiť ich nadšenie pre stavbárstvo. Považujeme to za kľúčový faktor na zabezpečenie dostatočného počtu kreatívnych, kvalifikovaných a motivovaných ľudí pre budúcnosť slovenského a českého stavebníctva.“

Do tohtoročnej súťaže sa prihlásilo 28 škôl (40 tímov) z Českej republiky a 10 škôl (13 tímov) zo Slovenska. Peter Guoth, obchodný riaditeľ spoločnosti HSF System SK, komentoval výber tohtoročnej témy. „Od súťažiacich očakávame inovatívne koncepty moderného plávajúceho mesta určeného na trvalé bývanie. Mesto musí byť energeticky sebestačné, udržateľné a musí ľuďom poskytovať všetky služby.“

Stavba „plávajúceho mesta“ je pre mladých staviteľov výzvou. Vytvoria modely inovatívnych budov z vlnitej lepenky – ekologického a poddajného materiálu. Odborná porota bude hodnotiť nielen originálny nápad, kreativitu, nápaditosť a realizovateľnosť, ale aj dôraz na správne využitie materiálu, udržateľnosť a celkovú premyslenosť diela.

Súťažiaci sa môžu tešiť na samostatné národné finálové kolá v Žiline a Ostrave, ktoré budú predchádzať medzinárodnému superfinále. Aj tento rok bude udelená Cena verejnosti, ktorá umožní širokej verejnosti aktívne sa zapojiť do oceňovania najlepších modelov.

V predchádzajúcom ročníku, do ktorého sa po prvýkrát zapojili aj školy zo Slovenska, sa do súťaže zapojilo 34 škôl. Prvé miesto získala SPŠ stavebná Havířov, za ňou sa umiestnila SPŠ stavebná a geodetická Košice a na treťom mieste skončila OSŠ podnikania a mediálnej tvorby Kolín s.r.o. Cenu verejnosti získala SOŠ technická Námestovo. Otázkou zostáva, ktorým školám sa podarí zažiariť tento rok.

Generálnym partnerom súťaže je stavebná skupina HSF System. Hlavným partnerom súťaže je developerská skupina ANTRACIT. Obe sú súčasťou holdingu PURPOSIA Group. Produktovým partnerom súťaže je Zväz výrobcov vlnitých lepeniek.