Vykurovacia sezóna priniesla kvôli rastúcim cenám energií a neistote ľudí, či budú mať v zime dostatok tepla, množstvo obáv. Domácnosti hľadajú riešenia, ako náklady na vykurovanie minimalizovať. Možností je niekoľko, ale tou najjednoduchšou a najrýchlejšou cestou je výmena starých okien za nové, čím  sa dá ušetriť pomerne významné množstvo energie i peňazí.

„Overili sme si, že aj keď okná od rôznych výrobcov papierovo (certifikátmi) preukazujú rovnaké vlastnosti, v skutočnosti je medzi nimi veľký rozdiel. To sa týka životnosti, ovládania, ale hlavne úspor energie. Staré alebo nekvalitné okná spôsobujú veľké úniky tepla, krútia sa, majú nevyhovujúce kovanie aj tesnenia, a navyše sú často zle namontované. V rodinnom dome sa tak zbytočne stratí takmer polovica, v byte dokonca aj viac ako polovica tepla,“ zdôrazňuje Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ spoločnosti INCON.

Výmenou okien ušetríte

Aj keď okná môžu na prvý pohľad vyzerať úplne v poriadku, nemusí to tak byť. Desiatky rokov staré okná len ťažko dokážu plniť súčasné nároky na tepelnoizolačné vlastnosti a náklady na vykurovanie môžu výrazne navýšiť. Čím staršie okná meníte, tým viac získate. Problém s nadmerným únikom tepla cez okná sa však netýka iba starších domov, ale aj novostavieb. A to najmä v prípade, ak si majiteľ postaví dom, dôkladne ho zateplí, ale zvolí si menej kvalitné a nedostatočne tesniace okná. „Nezávislé testy v laboratóriu preukázali, že spotreba energie na vykurovanie miestnosti s plastovými oknami namontovanými v roku 2003 bola až o 70 % vyššia ako v miestnosti s oknami INCON Komfort EVO. Meranie prebehlo aj v porovnaní s novým „bežným“ oknom, ktoré malo podľa certifikátu podobné parametre, ale aj tu bola spotreba vyššia o 20 až 25 % v porovnaní s oknom INCON Komfort Evo,“  hovorí Ladislav Pavlovič.

Rozdiely medzi jednotlivými oknami sú často väčšie, než by ste si mysleli.

INCON garantuje až 30 % úspory energie za vykurovanie. V prípade, že takúto úsporu nedosiahnete, rozdiel výrobca zaplatí.

Výber okien rozhoduje o výške úspor

Výmena okien ponúka najrýchlejšie riešenie, ako ušetriť za vykurovanie, zvýšiť komfort bývania i celkovú energetickú efektívnosť stavby. Nestačí si však už zvoliť iba okná, ktoré majú  potrebný certifikát a spĺňajú normou stanovené parametre. Na okná sa treba pozrieť dôkladnejšie, pretože ich výber rozhoduje aj o celkovej výške úspor. „S oknami INCON dokážete reálne ušetriť. Garantujeme až 30 % úspory energie za vykurovanie. V prípade, že takúto úsporu nedosiahnete, rozdiel vám zaplatíme,“ vysvetľuje L. Pavlovič. Aj keby bolo kvalitné okno o 10 % drahšie, ale malo by o 50 % dlhšiu životnosť a šetrilo by viac energie, tak je takéto okno v skutočnosti podstatne lacnejšie ako „lacný“, ale nekvalitný výrobok.

Nie je okno ako okno

O kvalite a životnosti okien rozhoduje najmä ich celková konštrukcia. Okno musí mať kvalitný profil triedy A s hrúbkou steny min. 3 mm, hĺbku zapustenia skla v profile min. 29 mm, kovanie s uzatváracími bodmi každých 700 mm. Iba ak je okno správne navrhnuté, vyrobené a dobre namontované, dokáže šetriť energiu. Správna montáž je zároveň zárukou, že okno sa nebude rosiť. „Nech sa s cenami energií deje čokoľvek, s oknami INCON za teplo vždy ušetríte. Na nové okná pritom nemusíte dlho čakať, doma ich budete mať zvyčajne už za 2-4 týždne, dĺžka dodania závisí od zvolenej farby. Okrem toho sa postaráme aj o odbornú montáž. Investícia do okien sa vám vráti približne od 8 rokov,“ dodáva Pavlovič zo spoločnosti INCON.

Širokú škálu okien, vchodových dverí a posuvných systémov z PVC, hliníka aj dreva si možno pozrieť i vyskúšať v showroomoch INCON po celom Slovensku, prípadne si ponuku vyžiadať aj online.

Viac informácií získate na www.incon.sk

Na nové okná netreba dlho čakať. Okná INCON môžete mať v priebehu 2 až 4 týždňov.