Je rozhodnuté. Prestížne ocenenie časopisu „Správca bytových domov“  obdrží za rok 2022 firma HENKEL SLOVENSKO s.r.o., ktorá je dlhoročným dodávateľom vysoko kvalitných materiálov na zatepľovanie bytových domov, ktoré sa dodávajú pod obchodnou značkou: CERESIT. Tieto materiály pozná snáď každý správca. Dnes je obnovených množstvo obnovených bytových domov práve materiálmi CERESIT. Ženská populácia však pozná značku HENKEL prevažne v inom segmente – pracie prášky a gély.  Muži  poznajú lepidlá a obľúbený LOCTITE nájdeme snáď v každej domácnosti. Využívame príležitosť a z príležitosti udelenia tohto ocenenia vyspovedáme pána  Ing. Slavomíra Viciana, špecialistu, ktorého poznáme z konferencií „Správa budov“. Pán Vician roky prezentuje nielen zatepľovacie a omietkové systémy (ETICS), ale aj iné produkty CERESIT, s ktorými sa pri obnove bytových domov stretávame. Nielen o CERESITE nájdete zaujímavosti spoločnosti HENKEL v nasledujúcich riadkoch…

Aká je história a súčasnosť spoločnosti Henkel?

Na začiatku histórie firmy v roku 1876 stál 28-ročný obchodník Fritz Henkel, ktorý sa zaujímal o vedu. Dňa 26. septembra 1876 založil Fritz Henkel a dvaja spoločníci firmu Henkel & Cie v Aachene. Továreň vyrábala bielidlo „Bleich-soda“ a prací prostriedok na báze kremičitanu sodného, ktorý nazvali „Universal-Waschmittel“ (univerzálny prací prostriedok). Na rozdiel od všetkých ostatných podobných produktov, ktoré sa v tom čase predávali sypané, tento prací prostriedok na odolné nečistoty bol na trhu dostupný v praktickom balení.

Vďaka úspechu svojho prvého produktu Bleich-Soda (bielidla) Fritz Henkel svoju továreň presťahoval v roku 1878 do Düsseldorfu. Spočiatku si prenajal továreň v okrsku Flingern, neskôr v roku 1880 postavil svoju vlastnú továreň v Düsseldorfe-Oberbilk. V roku 1899 Fritz Henkel kúpil pozemok v Holthausene na predmestí Düsseldorfu. V tom istom roku začal stavať prevádzku na výrobu bieliacej sódy, prevádzku na výrobu kremičitanu sodného, kotolňu s dielňami a administratívnu budovu. V marci 1900 bol Henkel pripravený začať vyrábať v novej továrni.

Nedá mi neopýtať sa na obľúbený produkt našich manželiek a mamičiek– prvý samoaktívny prášok na pranie, ktorý poznáme pod názvom Persil

V roku 1907 bol na trh uvedený Persil ako prvý samoaktívny prací prášok na svete, ktorý je odvtedy základným pilierom rastu spoločnosti Henkel. Prací prostriedok, ktorý čistí a bieli bielizeň bez chlóru, nielen odstránil fyzicky náročné ručné pranie a trenie, kvôli ktorému sa textílie rýchlejšie opotrebovali, ale zároveň zlepšil hygienu v domácnostiach. Boli to hmatateľné prínosy Henkel pre spoločenské napredovanie. Dnes je Persil jednotkou na trhu v Nemecku a jednou z najvýznamnejších značiek divízie Laundry & Home Care.

Aká je história výrovy lepidiel?

Začiatkom roku 1922 začala spoločnosť Henkel v pivnici budovy, v ktorej sídlila baliaca divízia firmy Holthausen, vyrábať lepidlá pre vlastnú spotrebu: Sula (lepidlo na papier), Desula (lepidlo na dosky) a Buba (lepidlo na balíky). V priebehu prvého roku spoločnosť pre vlastnú spotrebu vyrobila spolu 123 ton lepidla. V roku 1923 lepidlo po prvýkrát predali susednej firme. V roku 1928 začala spoločnosť Henkel lepidlá vyvážať, predovšetkým do susedných európskych krajín a v roku 1929 dokonca i do Austrálie a Južnej Ameriky.

Snáď v každej domácnosti nájdeme obľúbené lepidlo Loctite. Aká je jeho história?

V roku 1956 predstavil prof. Vernon Krieble svoje lepidlo “Loctite – tekutú maticu na skrutky.” Krieble prisľúbil, že jeho lepidlo vyrieši problém uvoľnených skrutiek a matíc na strojoch. Spolu so svojím susedom Paulom G. Havilandom založili firmu American Sealants Company v Hartforde v štáte Connecticut v USA. V roku 1963 sa firma premenovala na Loctite Corporation.

V roku 1985 Henkel od rodiny Krieble odkúpil niečo vyše 25 percent bežných akcií Loctite. Do roku 1996 sa podiel v niekoľkých krokoch zvýšil na 35 percent. Henkel úplne odkúpil Loctite v roku 1997. Dnes je Loctite najväčšou značkou divízie Adhesive Technologies.

A ako to je s Ceresit-om?

V roku 1905 vzniká firma „Wunner’sche Bitumen-Werke“, Datteln. Firmá pracuje na vývoji cementovej hydroizolačnej malty, ktorú aj v roku 1910 predstavuje na celosvetovej výstave v Bruseli. Ide o prvú sériovo vyrábanú cementovú hydroizlačnú maltu na svete. Tajomstvo úspechu bolo primiešanie cca 30% včelieho vosku do pripravenej zmesi. Táto hydroizolačná malta sa volala Ceresit. Vzhľadom na veľký komerčný úspech „Ceresitu“ sa celá firma Wunner’sche Bitumen-Werke premenuváva na Ceresit.

V roku 1963 Ceresit prichádza na trh so samostatnými produktami určenými na fasády, omietky, stieky, farby a nátery. Týmto Ceresit prezentuje svoju kompentenciu a vôľu venovať sa fasádnym systémom, svojou profesionalitou a neustálym zlepšovaním a inováciami.

Rok 1974 a prvé silikónové tmely pod značkou Ceresit, Ceresit Dicht-Profi. Aj pri uvedení týchto produktov sa prejavila filozofia Ceresit-u, ako prvý prichádzajú na trh s tmelmi, ktoré obsahuju protiplesňové prísady.

V priebehu roku 1986 prebehla akvízicia firmy Ceresit pod Henkel a od tohoto roku sa stáva Ceresit súčasťou rodiny Henkel.

A aká bola cesta značky CERESIT na Slovensku?

Na slovenský trh vstupuje Ceresit v roku 1991, a prichádza medzi prvými so systémovými riešeniami na fasády, predstavuje systémy Ceresit Ceretherm, ale aj so systémovéi riešenia pre obklady a dlažby.

A pokračujeme s inováciami:

2001 – revolučná škárovacia malta Ceresit CE 40 Aquastatic. Táto škárovacia malta prišla s v tom čase s jedninečným vodoodpudivým efektom.

2006 – Ceresit CT 84, prvá PU pena certifikovaná na lepenie tepelného izolantu na báze EPS

2013 – hybridné omietky na báze Silikón-Silikátu, spájajú výhody oboch prémiových báz v cenovej hladine štandardných omietok

2018 – omietky DoubleDry, technológia na zvýšenie paropriepustnosti a súčasne na zníženie nasiakavosti omietok.

2020 – špciálne gélovité prísady do cementových lepidiel, na lepšie a kvalitnejšie spracovanie vody v chemických reakciách, lepidlá sú menej náchylné na zahorenie, dosahujú vyššie pevnosti a súčasne majú lepšie spracovatešlké vlastnosti.

A inovácie pokračujú neustále až do dnes…..

Aká je súčasnosť spoločnosti HENKEL?

V súčasnosti Henkel zamestnáva na Slovensku viac ako 2.300 zamestnancov a Henkel celosvetovo je najväčší vyrobca lepidiel. Od kancelárskych lepidiel, cez lepidlá na obalovú techniku, automobiový a letecký priemyslel až po lepidlá v stavebníctve.

Na záver niečo o značke, ktorú poznáme všetci: CERESIT

Produkty, ponúkané pod značkou Ceresit, sú založené na kvalite a dlhoročných skúsenostiach. Ponúkame širokú škálu produktov a systémových riešení pre keramické obklady a dlažbu, hydroizoláciu či tepelnú izoláciu budov.

Sektor stavebnej chémie neustále rastie a Ceresit je jednou z vedúcich značiek zabezpečujúcich profesionálne riešenia či už pre obklady a dlažbu alebo pre tepelnú izoláciu budov. Základom pre náš úspech je partnerstvo so špecializovanými obchodmi a realizátormi. Našim hlavným cieľom je byť dôveryhodným stavebným partnerom pre profesionálov. Snažíme sa robiť všetko tak, aby sme v súlade s našimi hlavnými hodnotami – Inovácie, Kvalita, Udržateľnosť a Technické skúsenosti – prinášali stabilný prúd nových, vysokokvalitných a na mieru šitých systémových riešení. Ceresit je synonymom pre spoľahlivosť a kvalitu, ale tiež aj pre zvyšovanie energetickej účinnosti a ochranu prírodných zdrojov.

Naše bohaté skúsenosti, vedomosti, technológie a inovatívne produkty pomáhajú naším zákazníkom byť úspešnými a efektívnymi, pri zachovaní prírodných zdrojov. Naším motom je: Kvalita pre profesionálov.

Za rozhovor ďakuje a k oceneniu blahoželá: E.Kurimský

K oceneniu redakcia časopisu Správca bytových domov úprimne blahoželá. Prestížne ocenenie bude odovzdané predstaviteľom spoločnosti HENKEL SLOVENSKO, spol. s r.o. dňa 19.4.2023 na 12. Medzinárodnej konferencii „Správa budov 2023“ v Bešeňovej. Ocenenej spoločnosti môžete prísť zablahoželať aj Vy!