Poschodový rodinný dom v mestskej časti Závodie spĺňa všetky predstavy o vysnívanom domove. Rodina tu našla pokojné bývanie iba na skok od prírody. Dostupnosť centra navyše majiteľom umožňuje využiť širokú škálu možností, ktoré im krajské mesto ponúka.

Stavba neďaleko Žiliny týčiaca sa na kopci, ktorá je súčasťou súboru troch rodinných domov, ponúka nádherné výhľady nielen na mesto, ale aj okolité lesy a lúky. Výstavbu prémiového domu realizovala spoločnosť DEVELOPA, ktorá stavia rodinné domy určené náročným klientom. Dôraz kladie na dispozičné riešenie zamerané na detaily, dizajn či funkčnosť, ale aj na výber prémiových materiálov a kvalitu prevedenia. Súčasťou tejto modernej stavby sú aj nadčasové okná značky INCON v antracitovej farbe.

Členenie domu prispôsobené terénu

Dom je postavený na pozemku s výmerou 476 m2. Na jeho architektonickom stvárnení sa podieľal Ing. arch. Andrej Svetko z architektonického štúdia Architec2re Svetko + Česneková. Navrhnutie súboru 3 rodinných domov bolo pre architekta mimoriadne ťažkým zadaním. „Už prvotná ohliadka budúceho miesta „činu“ preukázala, že ide o pomerne exponované pozemky v prudkom svahu s množstvom obmedzujúcich faktorov týkajúce sa okolitej zástavby či regulatívy. K hlavným požiadavkám investora patrili reprezentatívny vzhľad, orientácia s výhľadom na mesto, kvalita riešenia a dostatok súkromia pre rodinu,“ hovorí architekt. Funkčné členenie domu bolo zvolené logicky vo vzťahu k okolitému terénu s parkovaním na úrovni ulice, s dennou časťou nachádzajúcou sa o poschodie vyššie na úrovni záhrady a s nočnou časťou na najvyššom poschodí domu. Základným prvkom vytvárajúcim reprezentatívny vzhľad objektu je vykonzolovaný presklený objem prízemia domu orientovaný na výhľad na mesto, ktorý je umiestnený do uličného priestoru nad garáž. Z hľadiska dispozície je toto podlažie formované do tvaru písmena C okolo polouzavretého obytného átria, ktoré obyvateľom domu poskytuje dostatok súkromia.

Kontrastné stvárnenie fasády

Vnímanie netradičnosti riešenia je znásobené opakovaním rovnakého typu domu trikrát vedľa seba, vďaka čomu ulica nadobudla osobitý charakter. Na stavbu bola použitá tehla. „Tento tradičný materiál sme zvolili najmä pre jej výborné tepelnoizolačné vlastnosti a dlhú životnosť, vďaka čomu rodinný dom ani po rokoch nestráca na kvalite a hodnote. Navyše tehlové stavby zabezpečujú zdravé bývanie s optimálnou vlhkosťou,“ hovorí Róbert Ďurnek, konateľ spoločnosti DEVELOPA s.r.o. Na zateplenie bol použitý polystyrén s hrúbkou 150-200 mm. Rodinnému domu dominuje biela fasáda. Ako kontrast sa na vrchnom poschodí použila tmavosivá omietka doplnená o čierne fasádne pásky v rovnomerných odstupoch. Sivá fasáda na jednej strane domu čiastočne prechádza aj na nižšie poschodie, vďaka čomu vytvára efekt, akoby sa dve hmoty vlievali navzájom do seba. Fasáda bola zvýraznená aj dreveným obkladom z červeného smreku lakovaného do svetlých odtieňov, vďaka čomu stavba nepôsobí chladne, stroho a technicky. V prednej časti domu sa nachádza betónový a gabiónový múr s vysadeným popínavým brečtanom. Ten v priebehu niekoľkých rokov vytvorí na danom mieste zelenú stenu, ktorá bude ďalším zaujímavým architektonickým prvkom domu.

Plastové okná v antracitovom odtieni

K elegantnému vzhľadu rodinného domu v Závodí prispievajú aj okná a presklené prvky, ktoré dotvárajú jeho celkovú podobu. Pri ich výbere sa dôraz kládol na dostatočnú tepelnú izoláciu domu, preto developer zvolil plastové okná INCON EXCLUSIVE. Tie majú väčšiu stavebnú hĺbku a sú vhodné aj pre domy s takmer nulovou potrebou energie. Na stavbe boli použité okenné prvky v antracitovej farbe, ktoré svojím dizajnom pripomínajú hliníkové okná. „Na rozdiel od menej kvalitných PVC okien, ktoré môžu spôsobiť väčšie úniky tepla, okná INCON EXCLUSIVE disponujú výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Vďaka tomu pomáhajú šetriť náklady za vykurovanie i klimatizáciu,“ hovorí Ing. Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ spoločnosti INCON. Okná majú úzky profil s najmenšou exteriérovou hranou na trhu, ktorý získal niekoľko medzinárodných ocenení. Vďaka pevným výstuhám sú aj tvarovo stále a odolné voči krúteniu. „Okenné prvky sa nedajú len tak ľahko vymeniť a my chceme, aby sa našim zákazníkom bývalo dobre a komfortne po celý čas životnosti okien. Nevyberáme si preto najlacnejšieho dodávateľa, ale sústredíme sa na kvalitu použitých prvkov, presnosť dodania a požadujeme aj perfektnú montáž. INCON tieto naše požiadavky dlhodobo spĺňa,“ hodnotí spoluprácu Róbert Ďurnek.

Terasy zväčšujú obytný priestor

Dominantným prvkom stavby sú až štyri terasy, ktoré rodinnému domu dodávajú netradičný dizajn, umožňujú pôsobivé výhľady na všetky svetové strany a súčasne efektívne zväčšujú obytný priestor. Dve terasy sú situované na 1. poschodí – z obývačky je výstup na prekrytú terasu, z kuchyne sa vchádza na terasu do záhrady. Na najvyššom poschodí sa nachádzajú ďalšie dve terasy. Tomuto konceptu bol prispôsobený aj výber okien a väčších presklených prvkov, prostredníctvom ktorých sa do interiéru dostáva množstvo denného svetla. „Keďže váha väčších sklených tabúľ je aj bez rámov niekoľko sto kilogramov, mimoriadne dôležitá je odborná montáž takýchto okien. Inštalácia je nutná na vhodný  základ, ktorý má potrebnú nosnosť,“ zdôrazňuje L. Pavlovič. Prihliadať treba aj na starostlivý návrh napojenia okien na konštrukciu tak, aby nevznikli nežiaduce tepelné mosty.

Interiér domu s luxusnými prvkami

Celková dispozícia domu svojím riešením spĺňa požiadavky na život súčasných moderných rodín. Stavba má päť obytných miestností (kuchyňu spojenú s obývačkou, pracovňu, spálňu a dve izby) a navyše dve kúpeľne a samostatné WC. Interiér domu je moderne zariadený, prevládajú tu luxusné prvky predovšetkým v teplých odtieňoch. Dominantnou je farebná kombinácia dubového dreva a bielej farby, ktoré sú doplnené čiernymi decentnými doplnkami. V dome bola použitá drevená podlaha kladená do vzoru rybej kosti a gressová dlažba a obklady. Podlahy sú doplnené bielymi podlahovými lištami. V kúpeľniach dominujú väčšie formáty štruktúrovaných obkladov s kameninovým vzorom v béžovom odtieni skombinované s drevom a čiernymi a bielymi doplnkami. Súčasťou tohto moderného domu sú tiež biele reverzné interiérové dvere. Ide o esteticky zaujímavé riešenie, kde krídlo dverí je v rovine so zárubňou a umožňuje ich otváranie smerom von. Pôsobivý akcent vytvára kombinácia bielych dverí s čiernymi matnými kľučkami.

Foto: MADCAT Production, INCON