Vaillant Group Slovakia, s.r.o.

Pýtate sa, kam smerujú inovácie v oblasti technológií na vykurovanie, chladenie a prípravu teplej vody? Cieľom výrobcov je dosiahnuť najvyššiu energetickú účinnosť, čoraz väčšiu váhu však získava trvalá udržateľnosť. Pre novostavby v energetickej triede A0 i staršie domy je vhodné nové tepelné čerpadlo značky Vaillant s prírodným chladivom.

Značka Vaillant je jednou z prvých spoločností, ktoré zavádzajú ekologické chladivo do tepelných čerpadiel – s cieľom chrániť klímu. Príkladom tejto snahy je inovované monoblokové tepelné čerpadlo aroTHERM plus (3-12 kW, A+++) typu vzduch/voda, naplnené prírodným chladivom R290 pre zníženie uhlíkovej stopy.

Inštalácia za jeden deň

Prírodné chladivo R290 umožňuje zariadeniu podať nadpriemerný výkon a zároveň byť extrémne ohľaduplným k životnému prostrediu. Výsledkom je komfort, ktorý je udržateľný – spoľahlivé vykurovanie počas chladnejších mesiacov, teplá voda v domácnosti po celý rok a chladenie interiérov v lete. To všetko dokáže tepelné čerpadlo aroTHERM plus, ktoré sa môže kombinovať s podlahovým vykurovaním i s radiátormi – vďaka vysokej výstupnej teplote.

U majiteľov rodinných domov i realizačných firiem určite zaváži fakt, že ho možno nainštalovať bez významných stavebných úprav už za jeden jediný deň. Aj vďaka tomu nie sú náklady na inštaláciu príliš vysoké. Systém sa skladá z vonkajšej jednotky, teda monoblokového tepelného čerpadla umiestneného v exteriéri. Druhú časť zvyčajne tvorí kompaktná vnútorná jednotka uniTOWER plus (s integrovaným 185 l zásobníkom teplej vody) alebo závesný hydraulický modul bez zásobníka. Ak sú nároky domácnosti na teplú vodu vyššie (alebo je prítomný aj solárny ohrev teplej vody), inštaluje sa závesný hydraulický modul v kombinácii s externým stacionárnym zásobníkom uniSTOR (s objemom 200 l až 500 l). Systém sa dá ovládať aj na diaľku prostredníctvom aplikácie v smartfóne či tablete, so systémovým regulátorom sensoCOMFORT, internetovým modulom sensoNET a aplikáciou sensoAPP.

Kompaktná vnútorná jednotka uniTOWER

Regulátor sensoCOMFORT, tepelné čerpadlo aroTHERM plus a modul uniTOWER

Inovatívne chladivo

Chladivo R290 sa bežne používa v mnohých oblastiach nášho každodenného života, napríklad v chladničkách či klimatizáciách. V porovnaní s inými používanými chladivami má jasné výhody. Umožňuje zariadeniu dosiahnuť nadpriemerný výkon, vysokú výstupnú teplotu a je potrebné o 60 až 65 % menej chladiva pri tom istom výkone, v porovnaní s inými chladivami. Zároveň má mimoriadne nízke číslo GWP 3 (Global Warming Potential), čo znamená, že má veľmi nízky vplyv na globálne otepľovanie.

Tepelné čerpadlo aroTHERM plus je jedným z prvých produktov s týmto ekologickým chladivom – ďalšie budú nasledovať v budúcnosti. Výhodami tohto zariadenia sú aj jeho dizajnové prevedenie a minimálna hlučnosť. Vďaka systému SoundSafe patrí k najtichším tepelným čerpadlám na trhu. Je preto vhodné aj do husto zastavaných štvrtí. V tichom režime vo vzdialenosti 3 m dosahuje úroveň iba 28 dB (A), čo je porovnateľné so zvukom ventilátora v počítači. Elegantný dizajn zariadení aroTHERM nedávno získal prestížne ocenenie Red Dot Design Award.

Zariadenie aroTHERM plus s prírodným chladivom