HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Jednovrstvová konštrukcia má energetické ambície na pasívny dom

Hneď dva domy pre dospelých potomkov vyrastajú súčasne na takmer hektárovej „záhrade“ rodičov. Aj keď sa projekty architektonicky líšia, jeden bude klasickým bungalovom a druhý podkrovným domom, základný stavebný prvok – tehlu HELUZ FAMILY – majú rovnaký.

„Najímame si ruky, remeselníkov, organizačne si stavbu zaisťujeme sami,“ hovorí otec rodiny Jaroslav. Ako prvý bude dokončený murovaný, plne podpivničený dom s podkrovím, sedlovou strechou a krytou terasou. Dispozične je objekt navrhnutý ako 5 + 1. V suteréne sa nachádza garáž, technická miestnosť, práčovňa, posilňovňa a skladové priestory na sezónne vybavenie domácnosti. Na prízemí sa počíta s presvetlenou obývacou izbou, na ktorú nadväzuje jedálenský kút, kuchyňa a rohová krytá terasa. Celý priestor bude navyše pôsobivo otvorený do hrebeňa strechy s palubovkovým obložením na vnútornej strane. „Hovorím tomu katedrála, takto si to vymyslela dcéra,“ pokračuje Jaroslav. Priestranné prízemie ešte pojme pracovňu, spálňu s vlastnou kúpeľňou a samostatnú toaletu. Na poschodie vedie schodisko a navrhnuté sú tu dve izby, kúpeľňa, šatňa a otvorená galéria s priehľadom do prízemia.

Energetickou ambíciou domu je spotreba na úrovni nízkoenergetického až pasívneho domu, aj preto je hlavným stavebným prvkom tehla HELUZ FAMILY 44 brúsená s vynikajúcimi tepelnoizolačnými parametrami (súčiniteľ prestupu tepla U = 0,17 W/m2K). Tehla HELUZ FAMILY 44 brúsená je určená na jednovrstvové murovanie bez nutnosti dodatočného vonkajšieho zateplenia. Jednovrstvové murivo lepšie dýcha,  pretože má 4- až 6-krát lepšie difúzne vlastnosti ako EPS (polystyrén) používaný na zatepľovacie systémy, a nehrozí mu biologická ani mechanická degradácia. Vykazuje aj optimálne fyzikálne vlastnosti (napr. akustika, požiarna odolnosť, nízka tepelná vodivosť, prirodzená priepustnosť vodných pár, bezpečnosť). „V cenovom porovnaní jednovrstvovej konštrukcie z tehál HELUZ FAMILY šírky 44 cm vs. tehlová konštrukcia so 16 cm EPS, ktorá má porovnateľný súčiniteľ prestupu tepla, dosiahneme rovnaké náklady na realizáciu. Záleží veľmi na cene práce, druhu izolantu, ukotvení a pod., ale za rovnakú cenu môžeme mať trvanlivejšiu a jednoduchšiu jednovrstvovú konštrukciu,“ vysvetľuje Ing. Milan Komáromi, technický poradca spoločnosti HELUZ.

V pláne investora rodinného domu je tepelné čerpadlo aj fotovoltické panely na streche alebo počítačom riadené ovládanie vetrania a tienenia. Aj preto využil nosné a žalúziové preklady HELUZ, ktoré majú flexibilný vnútorný priestor na uloženie, či skôr ukrytie kaziet s vonkajším tienením, nech už si nakoniec obyvatelia domu vyberú rolety, žalúzie alebo screeny.

V pasívnych domoch je ročná spotreba energií na vykurovanie max. 15 kWh/(m2a). Poskytujú ešte vyšší štandard energetickej účinnosti ako nízkoenergetické domy, takže majú minimálny vplyv na životné prostredie. Zvyčajne sa úplne zaobídu bez tradičného vykurovacieho a klimatizačného systému. V porovnaní s bežnými stavbami tak ušetríte 70 – 90 % energie.

Okrem tepelnej pohody sa pri stavbe pamätalo aj na akustický komfort. „Chceli sme odhlučniť obytné miestnosti, ako detskú izbu, spálne atď.,“ doplňuje investor. Pokoj obyvateľom domu preto zaistia priečky z akustických tehál HELUZ AKU Z 17,5 brúsená. Písmeno „Z“ v názve tehly symbolizuje špecifický tvar tehlového bloku pripomínajúci toto písmeno, akustická tehla zvyšuje schopnosť zvukovej izolácie. Murivo z HELUZ AKU Z 17,5 brúsená (375 × 175 × 249 mm) obojstranne omietnuté vápenno-cementovou omietkou hrúbky 15 mm má laboratórnu vzduchovú nepriezvučnosť Rw = 51 dB, čo je nadštandardná hodnota vzhľadom na malú hrúbku muriva murovaného na maltu na tenké škáry.

Aj vodorovné konštrukcie sú navrhnuté ako skladané keramické, využili sa stropy HELUZ MIAKO. Plány kladenia a výpočty statika sú jednou zo služieb spoločnosti HELUZ, ktorú je možné pri stavbe svojpomocou využiť.

Názov projektu: Dva domy jednou tehlou HELUZ FAMILY

Zastavaná plocha: 143,2 m2

Úžitková plocha: 301 m2

Obvodové konštrukcie: HELUZ FAMILY 44 brúsená, HELUZ FAMILY 38 brúsená

Vnútorné konštrukcie: HELUZ AKU Z 17,5 brúsená, HELUZ 11,5

Vodorovné konštrukcie: stropy HELUZ MIAKO