Víťazom superfinálového kola medzinárodnej súťaže HSF System Modelium a ceny v hodnote 25 000 Kč sa stala SPŠS Havířov. Na druhom mieste sa umiestnila SPŠ stavebná a geodetická Košice a bronzový stupienok obsadila OSŠP a mediálnej tvorby Kolín s.r.o. Cenu verejnosti získala SOŠ technická Námestovo. Do 15. ročníka súťaže staviteľov modelov z vlnitej lepenky na tému „Najvyšší mrakodrap Európy“ sa prihlásilo spolu 49 tímov z 34 stredných škôl z Českej republiky a Slovenska.

Do superfinálového kola medzinárodnej súťaže HSF System Modelium sa prebojovalo osem najlepších českých a slovenských družstiev v zložení SŠ polytechnická Brno, SPŠS Havířov, OSŠP Kolín, SPŠS Pardubice, SPŠ stavebná a geodetická Košice, SOŠ technická Námestovo, SPŠS Nitra, SPŠS Žilina.

Nastupujúca stavebná generácia predstavila svieže a kreatívne nápady, ktoré sú prísľubom, že budúcnosť českého a slovenského stavebníctva je v správnych rukách. Prostredníctvom súťaže sa snažíme prehĺbiť pozitívny vzťah mladých ľudí k stavebníctvu a pri pohľade na všetky superfinálové modely naša súťaž túto hlavnú myšlienku bezo zvyšku napĺňa, povedal Tomáš Kosa, riaditeľ a podpredseda predstavenstva spoločnosti HSF System, ktorá je organizátorom a generálnym partnerom súťaže.

Superfinálové kolo ovládla a prvé miesto v 15. ročníku medzinárodnej súťaže HSF System Modelium získala SPŠS Havířov. Prvýkrát v histórii tejto súťaže získala špeciálny putovný pohár HSF System Modelium a cenu v hodnote 25 000 Kč. Druhé miesto, ocenené sumou 15 000 Kč, získala SPŠ stavebná a geodetická Košice. Bronzový úspech a 10 000 Kč putuje do OSŠP a mediálnej tvorby Kolín s.r.o. Cenu verejnosti a 5 000 Kč získala SOŠ technická Námestovo.

V tohtoročnej medzinárodnej súťaži vytvorili české a slovenské tímy originálnu stavbu z vlnitej lepenky na tému „Najvyšší mrakodrap Európy“. Všetky superfinálové modely (doplnené o ďalšie štyri modely z národných finálových kôl) môže verejnosť obdivovať v novej expozícii Malého sveta techniky, v Dolnej oblasti Vítkovice v Ostrave. Výstava najlepších budov zo súťaže HSF System Modelium 2023 tam bude prebiehať od 23. júna do 3. septembra 2023.

Organizátorom a generálnym partnerom súťaže je stavebná skupina HSF System. Hlavným partnerom súťaže je developerská skupina ANTRACIT. Produktovým partnerom je český Zväz výrobcov vlnitých lepeniek.