LOMAX & Co s.r.o.

Podľa prieskumu agentúry Research Dive zaznamenáva svetový trh rastúci dopyt po ekologických a energeticky účinných budovách. To sa odráža aj na výbere materiálov. Zatiaľ čo pri nábytku dominuje vďaka svojej odolnosti drevo, v prípade okenného tienenia používateľom ekologickejší domov zariadi skôr hliník a moderné technológie. Napríklad žalúzie napojené na systém vykurovania dokážu ušetriť až 30 percent nákladov.

Takmer každý chce pri neznesiteľných vonkajších teplotách čo najlepšie zatieniť okná tak, aby do interiéru vpustili len minimum svetla. Či už ide o závesy, žalúzie, alebo rolety, trh ponúka rozmanité riešenia aj pri výbere ich materiálu. Podľa štúdie časopisu International Journal of Sustainable Built Environment, ktorá mapovala dopyt interiérových dizajnérov po udržateľných produktoch, je dokonca v oblasti okenného tienenia záujem o žalúzie z dreva či bambusu, tienenie z tkanín a prírodných látok alebo iných komponentoch vyrobených z plne recyklovateľných a obnoviteľných materiálov.

Hoci prírodné materiály reflektujú ekologický štýl bývania, ich majitelia musia počítať s tým, že vyžadujú viac starostlivosti. Drevené či bambusové žalúzie totiž väčšinou zachytia viac prachu než žalúzie z hliníka. Čistiť sa však musia opatrne – drevo by nemalo prísť do kontaktu s väčším množstvom vody, vlhkosť by ho totiž mohla nenávratne poškodiť. Lamely by ste navyše mali pravidelne ošetrovať špeciálnymi nátermi, ktoré obsahujú impregnačnú zložku a UV lak. Vďaka nim si drevo uchová pôvodný odtieň a je odolnejšie voči slnečnému žiareniu, vetru aj vlhkosti.

Hliníkové žalúzie sú oproti tomu síce drahšie, vyžadujú však len minimálnu starostlivosť a drevo prekonávajú aj svojou životnosťou. „Výber kvalitného a odolného materiálu je však kľúčový predovšetkým vtedy, keď sú žalúzie umiestnené vonku. Vonkajšie tienenie je totiž často vystavené priamemu slnečnému žiareniu, poveternostným podmienkam aj zmenám počasia. Tieto faktory môžu negatívne pôsobiť na jeho vzhľad aj životnosť,“ vysvetľuje Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá sa venuje produkcii tieniacej techniky.

Vonkajšie tienenie vyžaduje hlavne odolnosť

V prípade vonkajšieho tienenia sa preto ľudia väčšinou stretnú s hliníkovými lamelami, ktoré vďaka svojmu stálemu tvaru vždy dobre dovierajú. „Ojedinele sa na výrobu vonkajšieho tienenia používa aj drevo. To sa však po určitom čase pôsobením poveternostných vplyvov deformuje a lamely sa krútia. Používatelia tak potrebujú častejší servis alebo sa musia zmieriť s tým, že tienenie stratilo jednu zo svojich hlavných predností, a to dom pasívne ochladzovať,“ vysvetľuje Přichystal s tým, že v takom prípade sa investícia do ochladzovania domácnosti výrazne predraží, či už pre pravidelné opravy alebo nutnosť kúpiť zariadenie na aktívne chladenie, napríklad klimatizáciu.

Žalúzie by totiž okrem ochrany súkromia a usmerňovania intenzity svetla mali zároveň vedieť regulovať teplotu počas letných mesiacov. Zatiaľ čo interiérové tienenie slnečný svit iba odkloní, s teplom, ktoré prúdi do miestnosti, si neporadí. „V Česku je vonkajšie tienenie aktuálne veľmi žiadané. Nielen preto, že vytvorí tieň v interiéri, ale zároveň doň nepustí prakticky žiadne teplo. Množstvo zadržanej tepelnej energie totiž dosahuje až 94 %,“ opisuje Přichystal.

Dodáva, že obľuba vonkajšej tieniacej techniky bude aj pre vyššie nároky na energetickú úspornosť nových výstavieb do budúcna ešte pokračovať. „Pre stúpajúce ceny energií sa ľudia začínajú obzerať po riešeniach, ktoré im prinesú väčšie energetické úspory. Vďaka vonkajšiemu riešeniu sa používatelia vo výsledku napríklad môžu vyhnúť kúpe klimatizácie, ktorá patrí medzi zariadenia s vyššou spotrebou energie vzduch zaťažuje veľkým množstvom emisií,“ hovorí Přichystal.