Drevo dokáže vytvoriť neopakovateľnú atmosféru. Prináša do interiéru hrejivosť – nielen pocitovú, ale má aj výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Vybrať si ho môžete na štandardné okná, ale nemusíte sa báť ani veľkorozmerných profilov.

Drevo patrí medzi nadčasové materiály, ktoré do interiéru prinášajú prírodný vzhľad a estetickú stránku. Jednoducho zapadne do staršieho priestoru, aj do modernej novostavby. Zo zdravotného hľadiska dokáže masívne drevo vytvoriť v dome takú zdravú mikroklímu ako máloktorý stavebný materiál.

Pridanou hodnotou dreva v interiéri je jeho nízka ekologická náročnosť – od výroby, cez používanie až po jeho likvidáciu. „Drevo, ktoré používame na výrobu našich okien pochádza zo slovenských obnoviteľných zdrojov, najmä z okolia Rajeckej doliny a Čierneho Balogu,“ vysvetľuje Ľubomír Svetlík zo spoločnosti Mirador. „Samozrejmosťou je pre nás aj recyklácia pôvodných okien. V prípade, ak pri výmene okien zákazník nemá možnosť pôvodné drevené okná recyklovať sám, urobíme to zaňho,“ dodáva.

Moderné drevené okná

Drevo je jedným z najpoužívanejších a najstarších stavebných materiálov. Môže za to jeho ľahká dostupnosť, aj výborné tepelnoizolačné vlastnosti a príjemný vzhľad. V interiéri môže plniť funkciu podlahy, obkladu na stene alebo nábytku. Ďalším riešením sú drevené okná. Ich mechanické a tepelnoizolačné vlastnosti sa vďaka súčasným technológiám zlepšujú. „Drevené okná si pri správnej údržbe vedia udržať funkčnosť a krásu minimálne pre dve až tri generácie. Medzi jeho plusy možno zaradiť estetickú stránku a prírodný vzhľad,“ hovorí Ľubomír Svetlík. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam dokáže vytvoriť v interiéri neopakovateľnú atmosféru.

Nebojte sa drevených veľkoformátových profilov

V súčasnosti je moderným trendom prepájať interiér domu s exteriérom. Vďaka veľkoformátovým oknám sa počas teplých dní dispozícia domu rozširuje smerom von, čo dáva počas teplých dní obyvateľom domu pocit otvoreného priestoru. Do interiéru tak prinášajú dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu. V zimných mesiacoch napomáha presklený portál maximalizovať solárne zisky z dopadajúcich slnečných lúčov, čo má pozitívny vplyv na náklady na vykurovanie.

Paralelne posuvné dvere s dreveným profilom umožňujú realizovať veľkorysé presklené plochy až do výšky stropnej konštrukcie. Maximálna šírka jednej časti môže byť 3 metre bez použitia predeľovacej priečky.

Starostlivosť o drevo

Keďže drevo je prírodný materiál, nemali by ste zabúdať na jeho pravidelnú údržbu. I keď to znie ako práca navyše, v praxi oknám navyše venujete len niekoľko minút ročne. „Zákazníci by mali dodržiavať pravidlá údržby drevených okien, o ktorých ich informuje výrobca. Stáva sa nám totiž, že majiteľ počas rokov vôbec nepoužíva ošetrovaciu sadu. Povrchová úprava môže skrehnúť a už si neplní stopercentne svoju funkciu,“ upozorňuje Ľubomír Svetlík.