HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Interiér domu z tehlového systému HELUZ FAMILY sa ani v letných horúčavách neprehrieva

Moderný, štýlovo čistý, murovaný a poriadne presklený dom s plochou strechou, takú mal predstavu mladý manželský pár s dvoma deťmi o svojom novom bývaní. Zadanie, ako by mal dom vyzerať, od nich projektant Ing. Lukáš Návara nielen počúval, ale zásobovali ho aj fotografiami z prechádzok či z internetu. Výsledkom je „jednoduchý“ dvojpodlažný tehlový dom zo systému HELUZ FAMILY, ktorý sa rozkročil cez dva pozemky a aj vďaka maximálne presklenému prízemiu a svahovitému pozemku opticky takmer levituje nad krajinou. Aj sklenené zábradlie na hornom poschodí s minimom rušivých predelov pomáha naplniť názov tunajších končín, ktorým sa hovorí na Krásnej vyhliadke podľa rovnomennej ulice.

„Máme nádherný výhľad na mesto, ktorý obdivuje každý, kto k nám príde. Máme tým smerom natočený dom a výhľady by sa už nemali meniť, sme na kraji zástavby a ďalej by sa už nemalo pokračovať,“ chváli si lokalitu investor. Pôvodne stavať nechcel, mal v úmysle kúpiť už hotový dom, nakoniec bol rád, že si mohli dopriať dom podľa svojich predstáv.

Ľahko svahovitý pozemok s rozlohou takmer dva a pol tisíca metrov štvorcových vznikol spojením dvoch susedných parciel. „Pozemky sa predávali dva, cez ten väčší ide elektrické vedenie a dom by som musel natlačiť na kraj, tak sme radšej kúpili aj menší susedný pozemok a spojili ich. Teraz máme dostatok miesta na terasu aj bazén,“ pokračuje investor. Dvojpodlažný rodinný dom má tvar zalomeného obdĺžnika s predsadeným horným poschodím a plochými strechami, jednoduchý vzhľad objektu dotvára biela fasáda s čiastočným obložením lomovým kameňom. Dispozične je dom koncipovaný ako 5 + kk so spoločenskou časťou na prízemí, ktorú tvorí priestranná obývačka s kuchyňou, a so súkromným zázemím na poschodí (spálňa, pracovňa, dve detské izby a posilňovňa).

Postavený bol z jednovrstvového muriva HELUZ FAMILY 50 a takisto vnútorné priečky sú tehlové – vnútorné nosné steny sú z brúsených tehál HELUZ 20, nenosné priečky z tehál HELUZ  14 a 11,5. Investor mal požiadavku na nezateplený objekt s veľmi nízkou energetickou náročnosťou,“ zdôvodňuje projektant Ing. Lukáš Návara voľbu systému HELUZ FAMILY 50 so súčiniteľom prestupu tepla na úrovni pasívnych domov (U = 0,14 W/m2K). Tieto hodnoty dosahujú tehly HELUZ FAMILY v šírke 500 mm bez potreby dodatočného vonkajšieho zateplenia. Výstavba tak prebieha rýchlejšie a výsledkom je aj zdravšia a dýchajúca konštrukcia s dlhou životnosťou a nižšími nákladmi na energie. Architekt, projektant ani známi, ktorí sa v stavebníctve pohybujú, nevideli na drevostavbe žiadne výhody, tak sme sa rozhodli pre tehlový dom. Aj v letných horúčavách sa dom neprehrieval, bolo tu príjemne, a to nemáme klimatizáciu ani rekuperáciu,“ hodnotí po prvom lete investor. K tomu prispela aj orientácia zasklenej fasády s posuvnými HS portálmi a s izolačnými trojsklami na sever.

Väčšie zasklené plochy sú aj na poschodí vrátane terás so skleneným zábradlím, ktoré takisto nebráni vo výhľade na historickú časť mesta. „Terasa pri spálni je samostatná a s manželkou máme víziu, že si tam dáme stolík a kresielka a až budú deti väčšie, tak si tam v pokoji sadneme,“ teší sa investor. O jeho spokojnosti s domom a návrhmi architekta svedčí fakt, že po tom, keď dostaval svoj dom, pustil sa s tým istým architektom do developerského projektu s tromi bytovými domami.

O projekte

Architekt: Ing. arch. Tomáš Russe

Projektant: Ing. Lukáš Návara

Konštrukcia: Obvodové múry – Tehlový systém HELUZ FAMILY 50, vnútorné nosné priečky HELUZ 25 a vnútorné nenosné priečky HELUZ 14 a HELUZ 11,5.

Realizačná firma:  Bautechnik s.r.o.

Zastavaná plocha:  250 m2

Úžitková plocha: 349 m2