VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Mladá rodina za rok postavila moderný dom, ktorý berie ohľad na energetické úspory i vysokú kvalitu bývania. Denné svetlo a čerstvý vzduch v miestnostiach patrili medzi ich základné požiadavky.

Keď začalo byť rozrastajúcej sa rodine pritesno v mestskom byte, rozhliadli sa po pozemku s dobrou dostupnosťou do centra Košíc. V mestskej časti Pereš kúpili jeden z dvoch posledných pozemkov, na ktorom za jediný rok vyrástol moderný rodinný dom. Pozemok susediaci s lesom ponúka viac súkromia, a najmä intenzívne zžitie sa s prírodou.

 

Dom postavil vlastnoručne

Z ulice nenápadný dom s fasádnym obkladom z termodreva ukrýva všetko potrebné pre pohodlný život mladej rodiny. Pri plánovaní kládol majiteľ dôraz na úsporu energií, ako aj na vysoký komfort bývania bez náročnej údržby.

Vo finálnej fáze tvorby projektu uprednostnili majitelia súčasný architektonický trend, ktorý preferuje ploché strechy. „Pôvodne sme mali navrhnutý dvojpodlažný dom so šikmou strechou. Návštevy u známych nás od toho odradili. Človek si chodenie po schodoch uvedomí, až keď to robí veľmi často alebo premýšľa o správnych riešeniach pre ideálne bývanie. O prízemnom dome rozhodol aj fakt, že máme malé deti,“ vysvetľuje majiteľ.

Domáci pán využil svoje dlhoročné skúsenosti v stavebníctve nielen pri projektovaní domu, ale aj pri jeho stavbe, ktorú realizoval sám s pomocou dvoch šikovných murárov.

 

veluxke2

Dosiahnuť  nízke prevádzkové náklady sa podarilo aj vďaka inštalácii najmodernejších technológií.

 

Snaha o minimálne prevádzkové náklady

Mimoriadna pozornosť sa venovala tepelnoizolačným vlastnostiam stavby. Majiteľ vidí v nízkej energetickej náročnosti domu potenciál z hľadiska budúceho vývoja cien energií. Obálku domu tvoria obvodové múry z pórobetónového muriva Ytong s hrúbkou 30 cm so zateplením z expandovaného polystyrénu (EPS) s hrúbkou 25 cm. Skladbu obvodovej steny dopĺňa klasická omietka. Fasádu dopĺňajú hliníkové okná s izolačným trojsklom, ktoré pomáhajú maximalizovať solárne zisky. Základy domu sú položené na penovom skle, strecha je tepelne izolovaná 50 cm hrubou vrstvou EPS.

Dosiahnuť  nízke prevádzkové náklady sa podarilo aj vďaka inštalácii najmodernejších technológií, vrátane rekuperácie a solárnych panelov, ktoré využívajú na ohrev teplej vody. „Na získanie energetického certifikátu budovy v kategórii A nám chýbala inštalácia tepelného čerpadla. Verím však, že prevádzkové náklady sa budú dlhodobo držať veľmi nízko,“ dopĺňa investor. Tepelný komfort v zime zabezpečuje teplovodné podlahové vykurovanie.

 

veluxke3

Majitelia majú postarané o neustály kontakt s prírodou.

 

Dispozičné riešenie

Za predsieňou je umiestnená kotolňa, z ktorej sa riadia všetky technológie v dome. Zo vstupného priestoru sa prechádza do prednej časti domu, kde sa nachádza hosťovská izba a vstup do garáže, kde si domáci pán zriadil majstrovskú dielňu. Srdcom domu je obývacia miestnosť s veľkoryso riešeným kuchynským kútom a so vstupom na terasu, ktorú možno využívať celoročne. Na sever sú orientované práčovňa a špajza, ktorých jediným zdrojom denného svetla sú svetlíky.

Presvetlenou vnútornou chodbou sa vstupuje do súkromnej zóny. Nájsť tu možno dve detské izby orientované na juh a malú pracovňu. Spálňa a priestranný, presvetlený šatník s plochou 24 m2, ktorý je splneným snom nejednej dámy, sú situované na sever.

 

veluxke4

Interiér nepresvetľujú len fasádne okná, ale aj svetlíky.

 

Príjemné rodinné bývanie

Zatiaľ čo sa pán domu venoval technickým záležitostiam okolo stavby, jeho polovička zariaďovala interiér. Návštevník hneď pri vstupe pocíti príjemnú atmosféru. Zaujímavosťou sú prírodné hlinené omietky na vnútorných stenách. Prvky, ako napríklad drevené trámy alebo absentujúce pravé uhly, pomohli podľa odborníčky na feng-shui predísť vytváraniu geopatogénnych zón v interiéri.

 

veluxke5

V celom objekte sa nachádza dokopy šesť svetlíkov – denné svetlo prinášajú aj na miesta, kde by sa inak nedostalo.

 

Svetlo a čerstvý vzduch pre väčší komfort

Optimálnu vlhkosť vzduchu vnútri na úrovni 55 % pomáha nepretržite udržiavať rekuperácia. Napriek tomu chceli majitelia zabezpečiť väčší komfort možnosťou mechanického vetrania, a to aj v miestnostiach bez fasádnych okien.

Čerstvý vzduch a denné svetlo do miest uprostred dispozície, ako aj do technických miestností bez fasádnych okien, privádza dovedna šesť svetlíkov v dvoch rôznych veľkostiach. „Páči sa mi vizuálny efekt, ktorý prináša do miestnosti denné svetlo, neviem si predstaviť, že by som musel všade rozsvecovať svetlá,“ dodáva investor.

 

veluxke6

Systém VELUX INTEGRA®, ktorý sa stará o diaľkové ovládanie svetlíkov, ich podľa požiadaviek majiteľov otvorí a pomôže s vetraním miestností.

 

Svetlík s rozmerom 1200×1200 mm sa umiestnil do reprezentatívneho priestoru obývacej izby, šatníka a do práčovne, kde je nevyhnutné odvetranie nadbytočnej vlhkosti. Menšie svetlíky s rozmerom 60×60 cm sa nachádzajú v chodbe, technickej miestnosti a v komore na potraviny. Svetlík v komore má polykarbonátovú kupolu s mliečnym sklom, ktorá zabezpečuje príjemný rozptyl svetla. Jediná miestnosť bez prístupu denného svetla je toaleta. „Teraz ma trochu mrzí, že som jeden svetlík nedal aj tam,“ ľutuje.

Diaľkovo ovládaný svetlík CVP S05 prostredníctvom systému VELUX INTEGRA® možno otvoriť až o 15 cm a vyvetrať podľa potreby. „Vetrám, keď potrebujem, nemám nastavený automatický režim. Vďaka vstavanému senzoru sa svetlík počas dažďa automaticky zavrie,“ dopĺňa majiteľ.

 

veluxke7

V dome sa nachádzajú svetlíky v dvoch veľkostiach.

 

Pre rodičov sú prvoradé zdravie a bezpečnosť detí. Tomu podriadili aj návrh domu. Dnes majú radosť z konečného výsledku ich snahy. „Cítime sa tu skvele, bez ohľadu na miestnosť, v ktorej sa nachádzame. Do mesta idem, len keď musím,“ uzatvára spokojný otec rodiny.