S pomocou PlanRadaru vstúpil futbalový klub Osijek do novej sezóny s najmodernejšou arénou v Chorvátsku

Slováci patria k zapáleným športovým fanúšikom. Či už ide o ľadový hokej, futbal, tenis alebo napríklad atletiku. Atmosféra, ktorú je možné zažiť na niektorých štadiónoch, môže byť doslova strhujúca. Prispievajú k tomu nielen vynikajúce športové výkony a nadšenie divákov, ale aj genius loci samotných arén.

Aj tie preto musia z času na čas podstúpiť nevyhnutnú rekonštrukciu. Niekedy však nestačí ani tá a vznikajú úplne nové. Príkladom je nedávno dokončený atletický štadión v Martine (2021), Košická futbalová aréna (2021) alebo aktuálne realizovaná Futbal Tatran Aréna v Prešove. Každopádne vždy sa jedná o špecifickú výstavbu spätú s radom úskalia vrátane nutnosti dôsledného dodržiavania časového harmonogramu. Dokončenie je totiž spravidla viazané na začatie novej ligovej sezóny. Ako si jej štart neskomplikovať, ukazuje aktuálny príklad zo zahraničia. Výstavba futbalového štadióna pre prvoligový NK Osijek bola realizovaná s využitím poprednej európskej platformy pre digitalizáciu v stavebníctve PlanRadar a aj s jej pomocou mohol klub vstúpiť do sezóny 2023/2024 včas a s najmodernejším štadiónom v Chorvátsku. Areál navyše spĺňa aj najvyššie kritériá pre súťaže organizované Úniou európskych futbalových asociácií (UEFA).

Opus Arena: digitalizácia pri výstavbe ušetrila čas aj peniaze

Futbalový klub Osijek sa novo pýši najmodernejším štadiónom v krajine s kapacitou 13 005 divákov, doplneným o tréningové centrum. Nechýbajú ani 244 sedadiel pre osoby so zdravotným postihnutím, mediálne centrum pre až 90 novinárov, 890 parkovacích miest a námestie v juhovýchodnom rohu. To všetko na 15,3 hektároch. Výrazným architektonickým prvkom je presahujúca strecha s celkovou plochou 20 000 m2. Práve po jej vonkajšom obvode klesajú biele elegantné stĺpy až na zem a dotvárajú celkový pohľad na štadión.

„Areál možno v zásade rozdeliť na dve časti. Tá prvá je prípravná a zahŕňa celkom sedem tréningových ihrísk. Druhá je súťažná a predstavuje samotnú budovu arény. Náš tím využíval pri dohľade na stavbe tie najmodernejšie technické a softvérové ​​riešenia. To nám ušetrilo asi 45 minút až hodinu pri každej návšteve na stavbe pri evidencii vád a nedorobkov. To sa na ročnej báze ukázalo ako významná úspora času a nákladov. S prihliadnutím na priemernú hodinovú mzdu stavebného inžiniera sme vďaka aplikácii PlanRadar ušetrili približne 10 tisíc eur ročne na osobu,“ zdôrazňuje dôležitosť digitalizácie Hrvoje Sučić, hlavný technický dozor zo spoločnosti Honcho.

Vďaka svojim pokročilým funkciám a možnosti komunikácie so zahraničnými dodávateľmi aj v angličtine poskytuje aplikácia PlanRadar rýchly a transparentný prehľad o priebehu výstavby všetkým zúčastneným stranám vrátane investora. Zároveň umožňuje prístup ku kompletným záznamom o zistených vadách a nedorobkoch, rovnako ako ich postupnom odstraňovaní. „Predtým sme museli každú jednotlivú vadu odfotiť, popísať a previesť do nejakého dokumentu, ktorý bolo potrebné vytlačiť a následne doručiť zhotoviteľovi. Naproti tomu v PlanRadare zostáva komentár o poruche viditeľný, pokiaľ nie je problém vyriešený. Potom sa automaticky ukladá do archívu,“ opisuje Hrvoje Domac, stavebný inžinier spoločnosti Honcho, a dodáva: „PlanRadar sme používali každý deň. Kedykoľvek sme šli na stavenisko, vzali sme si mobilné zariadenia s aplikáciou so sebou. Tá sa veľmi ľahko a prakticky používa, čo nám šetrilo veľa času.“

Svetové trendy futbalu priamo v srdci regiónu Slavónia

Nový štadión Opus Arena je v Chorvátsku skutočným unikátom. Má inštalované pokročilé systémy a vybavenie, či už ide o dve veľké výsledkové tabule v juhovýchodnom a severozápadnom rohu alebo najmodernejšie svetelné a zvukové systémy. Ide o anglický typ štadióna, ktorý nemá okolo ihriska atletickú dráhu, a teda tribúny vedú až k samotnému trávniku. Ten je realizovaný podľa súčasných trendov hybridnou formou „GrassMax“, ktorá posilňuje prírodný trávny porast vystuženými syntetickými vláknami, čím zlepšuje jeho vlastnosti aj kvalitu. Rovnaký typ je nainštalovaný napríklad na svetoznámych štadiónoch Santiago Bernabéu v Španielsku, Lusail v Katare alebo Maracaná v Brazílii. Trávnik hlavného štadióna navyše bude vyhrievaný, čo platí aj pre jedno ďalšie z tréningových ihrísk.

„Ako rodák z Osijeku som hrdý na to, že naša aplikácia bola použitá pri výstavbe takto významného projektu v srdci regiónu Slavónia. Osobne sa považujem za veľkého športového fanúšika a už sa teším na sledovanie zápasov NK Osijek na novom štadióne, ktoré určite pomôžu k ďalším úspechom klubu,“ uzatvára Domagoj Dolinšek, zakladateľ spoločnosti PlanRadar.

Ďalšie skúsenosti z výstavby sú k dispozícii na zhliadnutie na videu, ktoré nájdete tu.