LOMAX & Co s.r.o.
S postupným oteplením sa mnoho ľudí púšťa do stavby nového domu či rekonštrukcie staršieho. Kľúčovú úlohu pritom často zohráva samotný plášť domu. Ako docieliť, aby zodpovedal súčasným trendom? Aké technické riešenie zvoliť, aby bola energetická náročnosť celej stavby čo najnižšia? Nasledujúci článok prináša informácie o súčasných trendoch, ktoré korešpondujú s technickou realizáciou jednotlivých častí plášťa stavby.
Základom plášťa stavby je jej fasáda. Z hľadiska farby tohto prvku je dlhodobým trendom dôraz na minimalizmus. Podľa dizajnérky Martiny Císařovej sa dostávajú do popredia svetlejšie prírodné odtiene, najmä biela farba, prípadne lomená biela či krémová. „Alternatívou k bielej sú moderné neutrálne farby, ktoré môžeme vidieť aj v interiéroch, najmä odtiene béžovej. Chladnejšie varianty s podtónmi zelenej sú vhodné pre nové domy, historickým fasádam zas pristane béžový odtieň so žltým podtónom. Ďalším trendom sú aj štruktúrované omietky, napríklad so vzhľadom betónu“.
Garážové brány – od dekoru dreva k sivej
Pomerne jasné trendy možno vidieť aj pri prvkoch plášťa, ktoré na fasádu priamo nadväzujú, napríklad pri garážových bránach. Čo sa týka farebného vyhotovenia, aj tu došlo postupom času k výrazným zmenám. Na konci 90. rokov sa u nás používali v podstate iba tri farby – biela, modrá a čierna. Trend sa výrazne zmenil s príchodom imitácií dreva, ktoré sa postupne stali dominantnými. Podľa výrobcov garážových brán tento trend trval zhruba 15 rokov. Aktuálne sú však najobľúbenejšie odtiene sivej – basalt grey, light grey či silver. Odborníci tento trend dávajú do súvislosti so snahou znížiť prehrievanie budov. Tmavé povrchy totiž teplo vo forme svetelného a slnečného žiarenia pohlcujú.
Z hľadiska technického riešenia je pri garážových bránach najčastejšie ich otváranie pod strop. Brány sú pritom rozdelené do takzvaných sekcií. „Za posledných zhruba desať rokov sa tento variant stal akýmsi štandardom, ktorý preferuje väčšina používateľov garáží. Pomerne častou alternatívou je potom sekčný typ brán, ktoré sa otvárajú do boku garáže. Tento variant využívajú najmä motocyklisti. Objavuje sa aj pri domoch, kde garáž slúži ako jediný vstup a nahrádza vchodové dvere. V oboch prípadoch si používateľ brány môže bránu iba pootvoriť,“ priblížil Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá sa zaoberá produkciou garážových brán. V minulosti bežný variant brány s dvoma krídlami, ktoré sa otvárajú ako dvere, je dnes skôr výnimkou.
Rizikové miesta napojenia
Preferencia svetlejších odtieňov sa okrem garážových brán objavuje aj pri ďalších prvkoch plášťa stavby. Podľa zástupcov developerov môžu byť práve miesta, kde sa na fasádnu omietku napájajú ďalšie časti plášťa stavby, veľkým rizikom. „Plášť domu – či už ide o fasádu alebo strechu – je taký dobrý, aká dobrá je jeho najslabšia časť. Problematické bývajú najmä detaily vzájomného napojenia prvkov. Pri plochých strechách je to oplechovanie atík, napojenie izolačných fólií na vetracie prieduchy či napojenie fasádnych omietok a izolácií terás na okenné rámy. Všeobecne vždy odporúčame voliť osvedčené riešenia preverené časom,“ uviedol Tomáš Kaláb, konateľ developerskej firmy Kaláb.
Dominujú vonkajšie žalúzie
Pri tieniacej technike sa ľudia viac prikláňajú k modernejším technológiám. Kým v minulosti volili najmä vnútorné žalúzie, v posledných rokoch preferujú exteriérové varianty. „Dominantné sú vonkajšie žalúzie, ktoré majú z hľadiska všetkých variant tienenia viac ako polovičný podiel. Ľudia ich preferujú nielen z hľadiska efektívnejšieho zatienenia, ale aj vďaka komfortu, pretože väčšinou bývajú motorizované. Z tohto dôvodu sa obľube tešia aj predokenné rolety,“ povedal Petr Přichystal.
Svetlosivé odtiene sa podobne ako pri garážových bránach čoraz častejšie objavujú aj na vonkajšom tienení. Podľa odborníkov to súvisí s tým, že ľudia v posledných rokoch preferujú farebné zladenie oboch prvkov plášťa stavby, či už stavajú úplne nový dom alebo výraznejšie rekonštruujú ten súčasný. „Aj v prípade tienenia prevládajú odtiene, ktoré odrážajú viac svetla – tu je možné zaradiť najmä svetlostriebornú a tmavostriebornú farbu. Celkovo je ich podiel vyšší ako v prípade antracitu, vyberá si ich každý tretí zákazník,“ doplnil Přichystal. Práve spomínaný faktor odrazu svetla a zabránenia vstupu tepla do interiéru je podľa neho v prípade tieniacej techniky najdôležitejší.