Tradičné tvary v spojení s novým prístupom a nepreberným množstvom variantov. To sú článkové radiátory Atol, ktoré sú ozdobou každého interiéru.

Asi všetci poznáme klasické liatinové radiátory z dôb dávno minulých. Tie postupom rokov z našich domácností takmer vymizli a boli nahradené unifikovanými telesami najčastejšie hranatých tvarov. V posledných rokoch ale pôvodné oblé tvary získavajú na obľube. Tradíciu v novom šate ponúka ISAN pod značkou Atol. Ide o rad článkových radiátorov, u ktorých sa okrem pôvodného retro vzhľadu zmenilo úplne všetko. Liatinu nahradila ľahšia oceľ, zlepšila sa účinnosť prenosu tepla a pribudla vysoká miera individualizácie. Radiátory Atol sa tak dnes stále častejšie stávajú vyhľadávanými výhrevnými telesami najmä pri rekonštrukciách starších bytových priestorov, kde je kladený dôraz na tradičný i reprezentatívny vzhľad. Navyše, vďaka výbornej cirkulácii vykurovacej kvapaliny sú tieto vykurovacie telesá vhodné aj do nízkoteplotných systémov. Veľkou výhodou je aj ich ľahká údržba a čistenie.

Atol C2_Atak

Obr. 1 Článkový radiátor ATOL C2 – Snehovo biela RAL9016

V mene individualizácie

A v akých variantoch sa článkové radiátory Atol ponúkajú? Podľa pomerov strán ich môžeme rozdeliť na horizontálne (výška je nižšia ako šírka) a vertikálne, ktoré môžu mať výšku až úctyhodných 2500 mm. Jednotlivé články sa skladajú z rúrok, ktoré môžu byť v telese umiestnené v niekoľkých radoch – podľa požadovaného tepelného výkonu. Článkové radiátory Atol tak môžu mať od dvoch až do šiestich radov rúrok s oblými tvarmi a maximálnu prevádzkovú teplotu až 95 °C. Počet radov ovplyvňuje samozrejme celkovú hĺbku telesa, ktorá môže byť od 66 do 230 mm. Výška modelu Atol môže byť podľa priania zákazníka od 300 až do spomínaných 2500 mm. Celková dĺžka telesa je daná súčtom použitých článkov, pričom jeden má dĺžku 46 mm. Platí, že rozmery Atolu možno veľmi ľahko prispôsobiť požiadavkám zákazníka, to isté oceníte aj pri výbere pripojenia radiátora. ISAN ponúka u tejto rady telies celkom 24 rôznych možností pripojenia do vykurovacej sústavy. Vyberie si tak naozaj každý. Potom už zostáva len osadiť Atol dizajnovými termostatickými sadami, ktoré výrobca dodáva v bielej farbe, nerezu alebo chrómu. V ponuke sú uhlové, priame aj rohové termostatické sety obsahujúce vlastné hlavice, ventily a šróbenia. Uchytenie radiátorov na stenu je možné pomocou špeciálnej konzoly alebo držiaku. Pre kotvenie hmotnejších telies na zem sa potom používajú stabilné stojančeky. Na začiatku sme písali o vysokej miere individualizácie článkových radiátorov Atol. To platí aj o ich farebnom prevedení. Základný vzorník obsahuje celkom 28 farieb, výrobca však vie dodať telesá aj v ostatných farebných odtieňoch podľa RAL. V ponuke sú aj špeciálne povrchové úpravy s antibakteriálnym povrchom alebo bezfarebným lakom.

 

Atol C2 RAL 6021_Atak

Obr. 2 Článkový radiátor ATOL C2 – Lipová zeleň RAL 6021

 

Oblúkové radiátory pre náročných

Pokiaľ je treba rešpektovať tvar interiéru a zachovať myšlienku pôvodného architektonického zámeru, prichádzajú k slovu unikátne oblúkové radiátory Atol Radius. Ich tvar jednoducho kopíruje polomer zakrivenia steny. Skvele tak zapadnú do rôznych typov výklenkov a ďalších originálnych architektonických prvkov. Maximálna výška tohto oblúkového radiátora je 2000 mm. A poznámka na záver – odporúčame rozmery zamerať pred objednaním Atolu Radius priamo na stavbe, zo skúseností vyplýva, že polomer zakrivenia steny nebýva obvykle totožný s projektovou dokumentáciou.