Baumit, spol. s r.o.

Čas rýchlo plynie, a tak je tu už v poradí štvrtý ročník súťaže o najkrajšiu európsku fasádu roka Baumit Life Challenge 2020. Takmer pred dvomi rokmi, v júni 2018, sa Baumit Slovensko stalo hostiteľom vyhlásenia výsledkov tretieho ročníka tejto prestížnej súťaže. V bratislavskej Redute sa vtedy zišlo viac ako 500 hostí z 27 krajín Európy – renomovaní architekti, investori a Baumit partneri. V silnej konkurencii prihlásených objektov si hlavnú cenu Life Challenge Award 2018 odniesla stavba COLLECTIVE HOUSING AND HEALTH CENTRE  v Madride. Príbeh európskej fasády roka tak pokračuje a hlavná trofej súťaže tento rok putuje zo srdca Európy opäť do Španielska, konkrétne do Valencie.

Life Challenge – trochu histórie

V roku 2012 Baumit predstavil najkomplexnejší fasádny farebný systém pod názvom Baumit Life. Predstavivosť, remeslo a farby nás priviedli k myšlienke zvýšiť povedomie o architektúre a dobrom dizajne na fasáde nielen v rámci jednotlivých krajín, ale naprieč všetkými krajinami, kde Baumit pôsobí. Tak sa zrodila súťaž Baumit Life Challenge! Prvý ročník súťaže odštartoval v roku 2014 vo Viedni, v roku 2016 súťaž pokračovala v Madride a v roku 2018 v Bratislave.

Víťazi jednotlivých kategórii, vrátane celkového víťaza súťaže, budú vyhlásení na slávnostnom galavečeri 14. mája 2020 v L’Hemisferic vo Valencii. Budova L´Hemisfèric, slávnostne otvorená v roku 1998, bola prvou budovou v meste umenia a vedy, ktorá otvorila svoje brány verejnosti. Vďaka svojej veľkolepej konštrukcii od architekta Santiago Calatrava sa tak budovaL´Hemisfèric stáva perfektným prostredím pre ocenenie tých najkrajších fasád. Na slávnostnom galavečeri sa už tradične očakáva viac ako 500 hostí – renomovaných architektov, investorov a partnerov z 25 Baumit krajín.

388 prihlásených v 6 kategóriách

Do súťaže o európsku Fasádu roka Life Challenge 2020 sa prihlásilo výrazne viac projektov ako v predchádzajúcich ročníkoch – presne 388 projektov z 25 Baumit krajín. V kategórii Rodinný dom sa o priazeň poroty uchádza 76 objektov, v kategórii Bytový dom 105 projektov, v kategórii Nebytová stavba je prihlásených 55 objektov, v kategórií Zateplená budova 50 objektov a v kategórii Renovácia historických objektov 60 objektov. V osobitnej kategórii “Štruktúra podporuje dizajn”, ktorá hodnotí objekty s mimoriadnou fasádnou štruktúrou v tomto ročníku súťaží 42 objektov.

Na shortlist súťaže vyberie odborná porota zložená z 13 nezávislých expertov 6 najlepších fasád v každej zo súťažných kategórií, spolu 36 objektov.

Výsledky nominovaných objektov sa dozvieme už 10. marca.

Váš názor nás zaujíma!

Popri odbornej porote chceme poznať aj názor laickej verejnosti a vďaka nemu udeliť Cenu verejnosti 2020. Stačí zahlasovať online za svoj obľúbený projekt. Verejné hlasovanie končí 15. apríla 2020. Výsledky verejného hlasovania budú známe 17. apríla.

Všetky informácie o súťaži Life Challenge 2020, o prihlásených objektoch, fotografie a detaily o porote nájdete na www.baumit.sk/lifechallenge2020