Plot je tak trochu špecifickou záležitosťou. Má nás skryť pred okolitým hlukom, pohľadmi a ochrániť náš majetok a zároveň by mal vkusne ohraničovať náš pozemok, pretože ho vnímajú aj tí na druhej strane. Na výber máme mnoho materiálov, z ktorých každý má svoje pre a proti. Platí tiež, že plot by sme mali v prvom rade vyberať podľa jeho funkčnosti až potom voliť materiál. Aké sú aktuálne trendy v oblasti oplotenia?
Drevo je esteticky najobľúbenejšie, no potrebuje pravidelnú údržbu, aby vyzeralo dobre. Aspoň každých päť rokov potrebovať generálnu údržbu, ktorá zahŕňa odstránenie starého náteru, ošetrenie proti škodcom a plesniam a samozrejme nový náter, ideálne v niekoľkých vrstvách. Takisto treba pravidelne kontrolovať zdravie dreva, teda či jednotlivé laty nenapadla hniloba. Kto chce na údržbu praktickejší plot, mal by zvoliť iný materiál.
Klasické pletivo je funkčné a pevné, no oku nelahodí a už vôbec sa zaň neschováte. Výhodná je v tomto prípade priaznivá cena. Potrebu súkromia za takýmto plotom môžete riešiť nainštalovaním plachty, ktoré sú dostupné s 50 – 90% priepustnosťou svetla.
Obľube sa stále tešia aj živé ploty. Na Slovensku sú najobľúbenejšími drevinami na tento účel tuje a tis. Ochránia pred zvedavými pohľadmi aj hlukom, no neochránia pred neželanými návštevníkmi. Navyše, po vysadení si na ne nejaký čas počkáte a vyžadujú veľa pravidelnej údržby, vrátane zalievania, takže treba rátať so zvýšenou spotrebou vody.
Aktuálne trendy
V súčasnosti je pravdepodobne najobľúbenejším materiálom pre stavbu oplotenia drevoplast. Spája v sebe estetiku dreva a trvácnosť plastu a navyše si celé roky nevyžaduje takmer žiadnu údržbu, aby dobre vyzeral. Drevoplast, alebo umelé drevo, či WPVC je zmesou drevených pilín a polypropylénu, väčšinou v pomere 60% dreva a 40% plastu. Táto sa lisuje pri vysokej teplote a v súčasnosti pravdepodobne neexistuje praktickejší materiál pre stavbu oplotenia. Vyrába sa v mnohých drevených dekoroch a oproti drevu má tú výhodu, že ho vôbec nemusíte impregnovať, moriť, natierať ani nijak inak špeciálne udržiavať.
Ďalším obľúbeným materiálom sú tzv. gabiony – kamenné alebo tehlové ploty, prípadne ploty z betónových blokov sú najmä pohľadovou ochranou ale chránia aj odo okolitého hluku. Sú nákladnejšie, no počiatočnú investíciu vám vykompenzuje takmer nulová údržba.
Ďalšie pohľadové ochrany
Ak nepotrebujete plot s ochrannou funkciou, ale len odradiť zvedavé oči susedov, zvoľte pohľadovú ochranu. Na výber je množstvo typov. Zvoliť môžete napríklad drevené plotovky, ktoré sú tlakovo impregnované a nepodliehajú poveternostným vplyvom. Ak máte radi živé ploty, no nechce sa vám čakať, kým vyrastú, môžete použiť drevené mreže, ktoré necháte obrásť popínavými bylinami. Môžu to byť ozdobné listy ako brečtan alebo pavinič, no obľúbené sú rôzne kvitnúce popínavé rastliny, ako zemolez, whistéria, trúbkovec či vždy populárne popínavé ruže. Takýto priestor však môžete využiť aj na pestovanie popínavej zeleniny, ako sú rajčiny či uhorky.
Užitočná informácia
Či už sa rozhodnete plot kúpiť montovaný, alebo si ho postavíte sami, mali by ste vedieť, že aj keď sa bude nachádzať na vašom pozemku, treba tento úmysel oznámiť stavebnému úradu.
Podľa stavebného zákona SR sa oplotenie považuje za drobnú stavbu, a ak plní doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a nemôže podstatne ovplyvniť životné prostredie, jeho realizáciu stačí stavebnému úradu oznámiť, netreba naň stavebné povolenie*.