Tradičným problémom spojeným s chladnými mesiacmi je únik tepla z interiéru. Dochádza k nemu takmer pri všetkých častiach stavby a to sa zvyčajne citeľne odzrkadlí na výdavkoch za vykurovanie. Medzi najproblémovejšie miesta patria okná, strecha, vstupné dvere či garáž. Ako teplo v interiéri udržať, a zabrániť tak tepelným stratám v rodinnom dome či byte? Prečítajte si nasledujúce rady a tipy.

Vonkajšie rolety zabránia tepelným stratám pri oknách

Z hľadiska tepelných strát sú dlhodobo jedným z najrizikovejších miest okná. Tie by mali mať v prvom rade čo najlepšie tesnenie, čo možno často spoznať jednoduchým priložením ruky na parapet či k okennému rámu. Ak je okolie okien očividne chladnejšie, môže sa to zásadne podpísať na celkových nákladoch na vykurovanie. Najčastejším riešením je preto výmena okien za moderný typ, ktorý tepelné straty eliminuje.

Okná sa odporúča chrániť zároveň ešte ďalšími prvkami, ktorých primárna funkcia je síce iná, zároveň však majú kvalitné izolačné vlastnosti. Podľa odborníkov pritom nechránenými oknami uniká až 30 % tepelnej energie. Zabrániť tomu môžu napríklad vonkajšie rolety vďaka zatepleným hliníkovým lamelám. Kým v nevykurovanej miestnosti bez roliet môže teplota cez noc klesnúť až o tri stupne, pri ich použití je pokles polovičný. „Rolety môžu vďaka obmedzeniu únikov tepla znížiť celkové náklady na vykurovanie až o 10 %. Prínosom sú aj v lete, keď naopak obmedzia náklady na chladenie interiéru. Používateľ tak nakoniec ušetrí tisíce korún,“ hovorí Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá sa na tuzemskom trhu špecializuje na produkciu dverí, garážových brán a tieniacej techniky.

Zateplenie fasády by malo korešpondovať s utesnením ďalších častí stavby

Zateplenie fasády je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako eliminovať potenciálne úniky tepla z interiéru, či už ide o rodinný alebo bytový dom. Ide o pomerne nákladné riešenie, ktoré je predovšetkým v druhom prípade často spojené s komplexnou rekonštrukciou bytovej jednotky smerom k zníženiu nákladov na vykurovanie a väčšej tepelnej úspornosti. V neposlednom rade tiež predlžuje životnosť plášťa stavby. V tuzemsku sa na zateplenie fasády už dlhodobo najčastejšie používa penový polystyrén a minerálna fasádna vata, oba varianty pritom majú plusy aj mínusy. Kým polystyrén predstavuje menšiu finančnú investíciu, vata má dlhšiu životnosť.

Hoci sa zateplenie fasády týka najväčšej plochy celej stavby, samotné nie je úplne dostačujúce, teplo totiž môže unikať inými časťami domu. Pri plánovaní zateplenia, ktoré by malo zabezpečiť čo najlepšiu izoláciu, je preto dobré uvažovať aj nad ostatnými časťami domu a klásť aj na ne vysoké nároky. Pri kompletnom zateplení domu vrátane výmeny starých okien je totiž možné ušetriť až 70 % z celkových nákladov na vykurovanie.

Vstupným dverám pomôže pravidelná údržba

K významným tepelným stratám prispievajú aj vchodové dvere. Podobne ako pri oknách pritom býva na vine zlé tesnenie, ktoré však nemusí súvisieť len s ich nízkou kvalitou. Jeho príčinou môže byť napríklad nedostatočná údržba či usadené nečistoty. Rovnako ako pri oknách možno aj v prípade dverí skontrolovať kvalitu izolácie pomerne ľahko, a to priložením ruky k rámom a do blízkosti tesnenia. Teplotný rozdiel pocítite v podstate okamžite, teplota je totiž v týchto kritických miestach nižšia až o niekoľko stupňov. Zároveň môže dochádzať ku kondenzácii vody či vzniku plesní, preto by sa izolácia pri dverách mala ošetriť minimálne pred každou zimou po celom obvode rámov a krídel špeciálnymi mazivami na silikónovej báze.

Zlepšiť tepelnú izoláciu dverí je možné aj zložitejšími úpravami, napríklad ich nastavením podľa návodu výrobcu. V tomto prípade je však dobré obrátiť sa radšej na odborníkov, ktorí sa postarajú, aby celý proces prebehol bez komplikácií. Predovšetkým pri nových bytoch sa možno stretnúť so situáciou, keď vchodové dvere nedostatočne doliehajú k prahu. Hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať, práve tento nedostatok spôsobuje, že z interiéru pod dverami uniká teplý vzduch a v byte je nepríjemný prievan.

Aj letmá kontrola strechy pred zimou môže odhaliť nedostatky

Zima pri každom dome značne preverí aj kvalitu strechy. Pred príchodom tuhých mrazov sa odporúča skontrolovať, či sa strešný plášť v posledných mesiacoch nepoškodil. Vzhľadom na dobrú mrazuvzdornosť dnešných strešných krytín býva poškodenie hlavne mechanické. Zároveň sa môže stať, že sa niektoré škridly uvoľnia. Ak sa výmena týka iba niekoľkých škridiel, oprava sa zvládne väčšinou aj svojpomocne. Pri vážnejšom poškodení je však rozhodne lepšie obrátiť sa na odborníkov.

Zabúdať by sa nemalo ani na ďalšie časti strechy, ako sú hrebeňové škridly či úžľabia strechy, kde môže pre netesnosti zatekať. Tomu treba zamedziť hlavne v prípade, že je podkrovie celoročne obývané. Netesnosti sú zároveň príčinou únikov tepla, preto je dobré sa s nimi vysporiadať ešte pred príchodom tuhej zimy. V neposlednom rade odborníci odporúčajú tiež zabezpečiť v zime čo najlepšie odvetrávanie strešného plášťa, aby sa mohli maximálne rozvinúť jeho mrazuvzdorné vlastnosti a nedochádzalo k nadmernému vlhnutiu škridiel.

Kvalitná izolácia garáže ovplyvní teplotu na vyššom poschodí

Ďalšie riešenie, ako predísť únikom tepla, predstavuje výber garážových brán. Nekvalitné výrobky totiž môžu mať na svedomí, že v garáži bude predovšetkým v zimných mesiacoch výrazne chladnejšie ako vo zvyšku domu. To môže byť problémom nielen z hľadiska skladovaných zásob, ako aj v prípade, keď v garáži prespávajú domáci maznáčikovia.

 

„Chlad v garáži môže mať vplyv aj na ďalšie priestory v dome, predovšetkým na miestnosti, ktoré sa nachádzajú priamo nad garážou. Ich podlaha bude značne chladná, čo následne ovplyvní teplotu v celej miestnosti. Riešením síce môže byť inštalácia podlahového kúrenia, ekonomicky výhodnejším a jednoduchším riešením sa však javí výber kvalitnejších garážových brán,“ hovorí Petr Přichystal. Odolnosť brány voči úniku tepla charakterizuje takzvaný súčiniteľ prestupu tepla. Okrem tejto veličiny sa pri výbere brány oplatí brať ohľad aj na možnosť prerušenia tepelného mosta, ktoré zabraňuje väčším únikom tepla, či prípadnú nutnosť presklenia alebo osadenia oknami. Práve umiestnenie týchto prvkov tepelno-izolačné vlastnosti garážových brán skôr zhoršuje.