Energio - PTS s.r.o.

Správne zateplenie má výrazný vplyv na spotrebu energií potrebných na vykurovanie alebo ochladzovanie vnútorných priestorov. Prečo je tomu tak?

Čo sa dozviete?

  • Od čoho závisia izolačné vlastnosti materiálov
  • Čo je to tepelný odpor
  • Aké veličiny ho ovplyvňujú
  • Čo je to súčiniteľ tepelnej vodivosti
  • Aké sú izolačné vlastnosti sendvičových panelov

Na čo sa zamerať?

Kvalitné zateplenie je v súčasnom stavebníctve samozrejmosťou. Vhodne zvolené izolačné materiály majú zásadný vplyv na spotrebu energií a následne i na množstvo financií potrebných na prevádzku. Čím sa teda riadiť pri výbere toho správneho izolačného materiálu?

Jednou z veličín, na ktoré by ste sa pri výbere mali zamerať, je tepelný odpor (R), ktorý určuje mieru odporu izolačného materiálu voči prenikaniu tepla. Siahnuť by ste teda mali po materiály s najvyššou hodnotou teleného odporu.

Ďalšími parametrami, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti, sú hrúbka materiálu a súčiniteľ jeho tepelnej vodivosti, inak povedané schopnosti materiálu viesť teplo. Práve tie určujú hodnotu tepelného odporu materiálu.

Sendvičové panely

Príkladom môžu byť sendvičové panely, ktoré sú často používaným izolačným materiálom. Pri PUR paneloch alebo PIR doskách je možné ovplyvniť ich izolačné vlastnosti správnym výberom hrúbky izolačného jadra. Kým PUR panely sú vyrábané z polyuretánovej peny s kokovým opláštením, PIR dosky tvorí jadro z polyisokyanurátu. Rozmery sendvičových panelov sa štandardne pohybujú v rozpätí od 40 do 230 milimetrov. Čím väčšia je hrúbka izolačného jadra, tým väčší je spomínaný tepelný odpor.

PUR panely hrubé 100 milimetrov dosahujú tepelný odpor 4,6 (m2K/W). Pri hrúbke 120 milimetrov sa táto hodnota zvýši na 5,26 (m2K/W).

Ak siahnete po kvalitných izolačných materiáloch s vysokou hodnotu tepelného odporu, zabránite zbytočným tepelným prestupom. To môže mať výrazný vplyv aj na spotrebu energií na vykurovanie či chladenie interiérových priestorov a následne i na výdavky za tieto energie. Investícia do izolácie a vhodných izolačných materiálov sa vám preto vráti v podobe nižších účtov.