Protherm (Vaillant Group Slovakia, s.r.o.)

Kúrite plynovým kotlom v staršom dome a uvažujete o obnove vykurovania? Riešením môže byť hybridný systém s tepelným čerpadlom. Oplatí sa – zníži totiž prevádzkové náklady aj emisie.

Vedeli ste, že svoj plynový kotol môžete kedykoľvek doplniť o tepelné čerpadlo? Vo väčšine starších domov na to postačia existujúce rozvody aj radiátory. A čo všetko ešte vyžaduje hybridné vykurovanie?

Krok do budúcnosti

Zoznámte sa s hybridným vykurovaním. Ide o efektívne riešenie a prvý krok k obnoviteľným zdrojom energie. Vo väčšine prípadov je to kombinácia klasického plynového kotla s novým tepelným čerpadlom. Hybridný systém vykurovania však môže tvoriť aj konvenčné vykurovanie a solárne panely alebo kotol na biomasu.

Kľúčovou informáciou je, že váš súčasný vykurovací systém sa dá v staršom dome jednoducho rozšíriť. A rozsiahla rekonštrukcia nebude nutná. Či je hybridné vykurovanie vhodné aj pre vás, zistíte na webovej stránke značky Protherm.

Srdce nového systému

Hybridný systém bude tvoriť váš plynový kotol a jeho zásobník teplej vody, nové tepelné čerpadlo typu vzduch-voda, nový akumulačný zásobník a systémový regulátor Protherm MiPro Sense.

A ako hybridný systém funguje? Srdcom systému je nové tepelné čerpadlo GeniaAir Mono vzduch/voda (3-12 kW, A+++). Dokáže využívať až 75 % obnoviteľnej energie zo vzduchu. Tepelné čerpadlo bude pracovať podľa požiadavky väčšiu časť roka a najúčinnejšie pri vyšších vonkajších teplotách. Plynový kotol teda nie je neustále v prevádzke, ako to bolo pri pôvodnom vykurovacom systéme. Mozgom systému je inteligentný regulátor, ktorý vyhodnocuje teplotu vonku i v dome. Automaticky vyberá ten najefektívnejší a najšetrnejší spôsob fungovania systému, čím šetrí za vás.

Inteligentne a ekonomicky

Vykurovací výkon teda do vášho vykurovacieho systému zabezpečuje tepelné čerpadlo a aj váš pôvodný kotol. A to na základe toho, čo je v danej chvíli pre vás šetrnejšie. Inteligentná regulácia sa sama rozhodne, ktorý zo zdrojov sa v danej chvíli bude používať na vykurovanie alebo ohrev teplej vody. Systém sa automaticky prepne na kotol, najmä ak sa vonku výrazne ochladí, lebo kotol je účinnejší ako tepelné čerpadlo pri nízkych vonkajších teplotách.

Výhodou je, že nemusíte meniť celý systém, iba ho doplníte. Dosiahnete tým aj zníženie emisií CO2 a uhlíkovej stopy. A ako postupovať? Kontaktujte odborníka. Ten najprv zhodnotí, či váš súčasný plynový kotol nie je príliš starý. Následne navrhne hybridné riešenie šité na mieru vašej domácnosti. Cieľom bude znížiť vaše prevádzkové náklady na vykurovanie aj závislosť od zemného plynu.

www.protherm.sk