Pohodu na terase v slnečných letných dňoch si len sotva možno predstaviť bez efektívneho tienenia. Poradíme, ako si vybrať prístrešok, ktorý dopraje tieň, a súčasne podčiarkne estetiku vášho domu.

Slnečné lúče sú dôležitým zdrojom energie a vitamínu D, avšak priamemu slnečnému žiareniu je lepšie sa vyhýbať. Príjemný pobyt na terase bez ohľadu na páľavu i letný dážď zaručí vhodne navrhnutý prístrešok.

Predtým, ako sa pustíte do projektu zastrešenia terasy, venujte čas dôkladnému plánovaniu. Zvážte faktory, ako je váš rozpočet, veľkosť a usporiadanie terasy, miestne poveternostné podmienky a požadovaný estetický vzhľad. Konzultácie s odborníkmi vám môžu poskytnúť neoceniteľné informácie a rady, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní.

Preskúmajte svoje možnosti

Pri výbere ideálneho zastrešenia vašej terasy je veľmi dôležité poznať vaše možnosti. Existuje mnoho variantov, ktoré zodpovedajú vášmu životnému štýlu a estetickým preferenciám.

1. Altánok

Záhradný altánok dodá vašej terase šarm a charakter, a zároveň poskytne úkryt pred nepriaznivými vplyvmi počasia či páliacim slnkom. Vďaka otvoreným stranám a pevnej strešnej konštrukcii vytvára vzdušný priestor, ktorý si môžete užívať za každého počasia. „Altánok je dokonalou kombináciou elegancie a funkčnosti, ktorá dodá každému vonkajšiemu priestoru nadčasový šarm a zároveň poskytne príjemné útočisko pred slnečnými lúčmi,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrad v projektových marketoch Hornbach. Baldachýny, ktoré sú k dispozícii z rôznych materiálov, poskytujú tieň a ochranu a zároveň umožňujú dostatočné prúdenie vzduchu a prirodzeného svetla.

2. Pergola

Záhradné pergoly sú funkčným aj vizuálne príťažlivým doplnkom vonkajších priestorov. Poskytujú rozsiahly tieň, no zároveň prepúšťajú dostatok slnečného svetla. Tieto univerzálne a elegantné záhradné striešky ponúkajú nádhernú oddychovú zónu, ktorá sa bez problémov začlení do okolitej krajiny a zveľadí exteriér. Vyžadujú si však vyžadujú odbornú inštaláciu a pre svoju veľkosť a pevný charakter nemusia byť vhodné pre menšie záhrady.

3. Markíza

Markízy sú obľúbenou voľbou na vytvorenie tienistej plochy. Sú to flexibilné konštrukcie z látky alebo kovu, ktoré poskytujú dostatočný tieň. Vyžadujú si správnu inštaláciu, avšak bez náročných stavebných úprav. „Markízy sa môžu ovládať ručne alebo elektricky, čo značne uľahčuje manipuláciu a zvyšuje komfort. Ponúkajú vynikajúce pokrytie, chránia pred slnkom aj ľahkým dažďom a môžu znížiť teplotu v interiéri tým, že blokujú priame slnečné svetlo, ktoré preniká do vášho domu,“ hovorí David Benda.

4. Zimná záhrada

Ak chcete zo svojej terasy vyťažiť čo najviac, potom vás pravdepodobne napadne urobiť z nej zimnú záhradu. Zimné záhrady ponúkajú množstvo výhod a slúžia ako všestranné priestory po celý rok. Vďaka skleneným stenám zaplavujú interiér prirodzeným svetlom a vytvárajú svetlú a vzdušnú atmosféru aj počas najchladnejších mesiacov. Okrem toho poskytujú plynulý prechod medzi interiérom a exteriérom a umožňujú obyvateľom vychutnávať si krásu prírody a zároveň zostať chránení pred nepriaznivými vplyvmi počasia. „Zimnú záhradu vyberajte podľa toho, koľko na nej máte miesta. Počítajte aj so sklonom strechy, ako aj zaťažením vetrom a snehom,“ upozorňuje odborník z Hornbachu.