HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Developerský projekt Harcovna ponúka tak akustický, ako aj energeticky nenáročný komfort. Stavalo sa z materiálov spĺňajúcich požiadavky na zdravé prostredie pre život. Pôvodným nositeľom názvu Harcovna bola tunajšia krčmička, ktorá dala najprv meno miestnej lokalite a teraz teda tradičný názov prevzal aj developerský projekt.

V rámci výstavby obytného súboru Harcovna bolo navrhnutých celkovo 66 murovaných bytových jednotiek z tehlového systému HELUZ. Umiestnené sú v 4 blokoch bytových domov s dispozíciami od malých 1 + KK až po priestorné byty 4 + KK. Orientácia domov na južnú až juhozápadnú stranu zaisťuje príjemné preslnenie bytov prírodným svetlom, obytný priestor rozširujú aj priestorné terasy či lodžie s výhľadmi do prírody. V severovýchodnej časti projektu je situovaný ešte súbor 12 radových domov s predzáhradkami, takisto vymurovaných z tehál HELUZ. Súčasťou projektu je aj realizácia viacúčelového exteriérového športoviska ako pripomenutie pôvodného využitia miesta, ktoré bolo zasvätené futbalu.

„Pri tvorbe projektu sme sa rozhodli pre tehly HELUZ predovšetkým kvôli ich vlastnostiam. Ide o kvalitný kompletný systém pre murovanú stavbu s dlhou životnosťou, veľkou únosnosťou, zdravotnou bezchybnosťou, vysokou požiarnou odolnosťou a mechanickou odolnosťou,“ vysvetľuje Ing. Jaroslav Blinka z realizačnej firmy ENERGOAQUA.

Obvodové murivo bytových aj radových domov bolo navrhnuté z brúsených tehál HELUZ PLUS 38, ktoré spolu s kontaktným zatepľovacím systémom tvoria energeticky úspornú obálku. V kombinácii s masívnou železobetónovou stropnou konštrukciou získala stavba dobré akumulačné vlastnosti, ktoré zaistia teplotnú stabilitu interiéru vo všetkých ročných obdobiach. Zároveň predstavuje aj veľmi dobrú akustickú ochranu, jednak pred hlukom zvonku a takisto pred prenášaním hluku medzi jednotlivými miestnosťami. Nepriezvučnosť konštrukcie medzi jednotlivými bytmi bola riešená akustickými tehlami HELUZ AKU 30 P15, na individuálne priania klientov boli v radovom dome vymurované niektoré interiérové priečky aj z akustických tehál HELUZ AKU Z 17,5 brúsená. Tehly so špeciálnym tvarom pripomínajúcim písmeno „Z“ sú určené pre nosné aj nenosné murivo s požiadavkou na maximálnu zvukovú izoláciu. Murivo obojstranne omietnuté vápenno-cementovou omietkou hrúbky 15 mm má laboratórnu vzduchovú nepriezvučnosť Rw = 51 dB, čo je nadštandardná hodnota vzhľadom na malú hrúbku muriva vymurovaného na maltu pre tenké škáry.

Na tepelný komfort v interiéri sa tak myslelo špeciálnymi nosnými roletovými a žalúziovými prekladmi HELUZ, ktoré v sebe majú integrovanú schránku na umiestnenie vonkajšieho tienenia.  Ide o estetické riešenie celkom skryté pod omietkou, keď kazety s vonkajšími roletami nie sú dodatočne „prilepené“ zvonku nad okná. Vonkajšie tienenie je nevyhnutnou súčasťou energeticky úsporných stavieb, ktoré v lete zabraňuje prehrievaniu interiérov, v zime, naopak, znižuje úniky tepla von.

Priečky vymurované z akustických tehál HELUZ AKU Z 17,5

Materiály použité v projekte Harcovna v Rožnove pod Radhoštěm:

Tehly HELUZ Plus 38 brúsená – obvodové murivo

Tehly HELUZ UNI 30 brúsená, HELUZ UNI 25 brúsená – vnútorné nosné murivo

Tehly HELUZ AKU 30/33,3 MK a AKU 25 MK, HELUZ AKU Z 17,5 brúsená – akustické murivo

Tehly HELUZ 14, 11,5 a 8 brúsená – priečkové murivo

Roletové a žalúziové preklady HELUZ