Farebné trendy sa už týkajú aj otvorových výplní

Nové technológie a moderné štýly sa nevyhýbajú ani segmentu okien a dverí. Vďaka novým postupom a materiálom sú na trhu PVC okná dostupnejšie v širších farebných škálach a s vlastnosťami, ktoré zaistia vysokú odolnosť a uľahčia údržbu.

„Dlhé roky na Slovensku pri PVC oknách dominovala biela farba. So zmenami v ich konštrukcii a pokročilou technológiou výroby farebných fólií sa však stavebníci prestávajú báť experimentovať. Biela síce stále tvorí 60 % predajov, ale je konečne na ústupe,“ komentuje vývoj Pavel Stoklasa, obchodný riaditeľ spoločnosti Deceuninck, a dodáva: „Posledné 2 až 4 roky sú stále populárnejšie šedé odtiene (s podielom 55 % v predanom objeme fóliovaných profilov). Trochu im ustupujú i tradičné dekory dreva, ako je zlatý dub alebo orech (dohromady okolo 30 % v predanom objeme fóliovaných profilov).“

Podľa čoho vyberať farbu okien?

Pri novostavbe je to celkom jednoduché, vo výbere farieb nemáte prakticky žiadne obmedzenia (s výnimkou novostavieb v pamiatkových zónach obcí). Môžete dať na radu architekta, ktorý farebnosť otvorových výplní navrhne tak, aby ladila s fasádou nového domu. Podľa čoho sa ale rozhodovať pri rekonštrukciách? Zvlášť, ak je naším pôvodným zámerom  vymeniť iba niektoré okná? To najhoršie, čo môžete urobiť, je podľa farebného dekoru jedného starého okna voliť farebnosť ostatných nových okien a dverí v dome alebo byte. V takom prípade je lepšie vymeniť všetky okná.

Nové farby Elegant

„Spoločnosť Deceuninck má od minulého roka novú stratégiu farieb s ponukou zaujímavých dekorov. Veľkú príležitosť vidím najmä u tzv. ‚cold colours‘, ktoré poskytujú nižšiu povrchovú teplotu pri tmavších odtieňoch, čo prispieva k ich väčšej obľube a tiež k rýchlejšiemu rozšíreniu našich výrobkov do väčších architektonických projektov, ale aj do rodinných domov,“ dopĺňa Pavel Stoklasa. Deceuninck má novú rozšírenú paletu 57 farieb fólií určených pre profilový systém Elegant. Farby sú rozdelené do štyroch kategórií: prírodné drevo, farbené drevo, sýte farby vrátane šedých odtieňov a nechýbajú ani moderné metalické farby. Fólie môžu byť potiahnuté z jednej strany rámov alebo obojstranne. Farby poskytujú riešenie pre akýkoľvek architektonický štýl stavby: od vidieckych domov (verné imitácie dreva) cez mestské domy až po priemyselné budovy (šedé dekory ako alternatíva k hliníkovým oknám).

Fólie v prvej línii

Fólie chránia okenný profil proti vplyvom počasia a UV žiarenia. Technológia ide ale i v tomto odbore rýchlo dopredu. Prakticky všetci výrobcovia fólií pre plastové okná už ponúkajú SST – produktové rady fólií s obsahom pigmentov, ktoré odrážajú nielen UV, ale aj infračervené žiarenie, a tým znižujú hromadenie tepla v profile. Základom fólie je vrstva prefarbeného nemäkčeného PVC, na ktorú sa tlačí konkrétna výsledná farba či dekor. Oboje sú chránené priehľadnou vrstvou polyakrylátu PMMA s obsahom vysokoúčinných UV absorbérov. Posledná (povrchová) vrstva PVDF sa správa podobne ako teflónový povlak na kuchynských panviciach – bráni usádzaniu nečistôt a uľahčuje čistenie okenných rámov. Súčasne umožňuje výraznú matnú povrchovú štruktúru. Fólie, samozrejme, vydržia po celý čas životnosti okna (pri umývaní ich však nesmiete drhnúť kovovými nástrojmi ani abrazívnymi čistiacimi prostriedkami, ako je tekutý piesok a pod.).

www.deceuninck.sk

Foto: Deceuninck