Architekt navrhol dom pre ďalšiu generáciu

Pri plánovaní domu je dobré mať referenciu na architekta, poznať jeho realizované projekty. Investor rodinného domu v Borku pri Českých Budějoviciach mal tú najlepšiu referenciu, vlastnú skúsenosť – vyrástol v dome, ktorý rodičom navrhol ten istý architekt.

„Pred dvadsiatimi rokmi som kreslil dom pre otca investora, môjho spoluhráča z hokeja. Samozrejme, že ma potešilo, keď sa na mňa obrátili so synom, aby som navrhol dom aj pre ďalšiu generáciu,“ hovorí Ing. Josef Vostracký. Pre syna vyprojektoval štýlovo aj energeticky úsporný dvojpodlažný dom s dispozíciou 5 + kk, otvorený slnku aj zeleni, napriek tomu s dostatočným súkromím a pohodlím na zastrešených terasách. A, samozrejme, s využitím najmodernejších technológií, ako sú elektricky ovládané hliníkové okenné systémy Schüco s trojitým tepelnoizolačným sklom, ktoré presvetlili celú južnú stranu domu. Alebo tepelnoizolačné murivo HELUZ FAMILY, vďaka ktorému dom vyhovel nárokom na dotáciu Zelená úsporám.

Tehlový dom s fasádou z dosiek, smrekovcových lát a presklených plôch

Lichobežníkový pozemok na kraji Českých Budějovíc s plochou 774 m2 kúpili rodičia pre syna už pred rokmi. Pozemok je rovinatý, orientovaný dlhšou šikmou stranou na juh. Dom architekt umiestil k severnej hranici pozemku, aby pozemok optimálne využil a na južnej strane vznikla väčšia záhrada. Všetky obytné miestnosti domu sú orientované na juh, čo umožňuje dokonalé presvetlenie a preslnenie domu. Z južných okien a záhrady sú pekné výhľady na pohorie Blanského lesa. „Z pracovne na poschodí vidím až na Kleť,“ pochvaľuje si investor. Na hornom podlaží sú ešte dve izby pripravené pre deti s kúpeľňou a šatníkom, odvšadiaľ je prístup na strešnú terasu. Nedávno narodený prvý syn však zatiaľ pobýva v spálni rodičov na prízemí.

Denná časť domu nadväzuje na južne orientovanú záhradu s prírodným jazierkom. Na prízemí je ďalej kuchynský kút, jedálenský stôl, schodisko na poschodie a predovšetkým priestranná obývacia izba s presklenou stenou do záhrady. Ďalšie veľké okno v kuchynskom kúte je osadené tak, aby pracovná doska linky zároveň tvorila parapet. Na kuchyňu potom nadväzuje krytá terasa vysunutá do záhrady tak, aby využila rozšírenie pozemku v tejto časti. Z obývačky je cez šatník prístupná spálňa s kúpeľňou a s výstupom na terasu, kde je pod prístreškom umiestnená vonkajšia vírivka.

Mierne zalomený tvar domu chráni aj zútulňuje terasu, ktorá sa stala obľúbeným víkendovým miestom na grilovanie. Relaxačnú oázu dotvára aj prírodné jazierko, ktorého nenáročnosť na údržbu si majiteľ nemôže vynachváliť. Prízemná časť objektu nadväzuje na dispozíciu dvojpodlažnej časti a tvary spevnených plôch – dochádza tým k rozbitiu tradičného kvádra a hmoty domu sú umiestnené voľne v záhrade. Fasády domu sú riešené z fasádnych dosiek alebo smrekovcových lát a presklenými plochami. To umocňuje prirodzenosť domu a prepojenie so záhradou.

Tepelno-izolačné parametre trojskiel hliníkových okien Schüco aj tehál HELUZ FAMILY pomohli k dotáciám Zelená úsporám

Obvodové murivo je sendvičové, stavba bola vyhotovená murovanou technológiou z tehál HELUZ 25 FAMILY so zateplením minerálnou rohožou hr. 250 mm v dvojitom rošte a s fasádnym obkladom z dosiek Cembrit dvoch farieb a smrekovcových lát.

„Ak na fasádu navrhujem omietku, tak používam murivo HELUZ FAMILY 2in1 hrúbky 500 mm bez potreby ďalšieho zateplenia. Na sendvičovú skladbu, keď je fasáda obložená doskami alebo drevom, sa mi osvedčili tehly HELUZ FAMILY s hrúbkou 250 mm s minerálnou rohožou. Pre dnešnú architektúru s nárokmi na tepelno-izolačné parametre mi tehlový systém HELUZ poskytuje všetky potrebné riešenia,“ hovorí architekt Ing. Josef Vostracký z rodinnej firmy ATELIER Vostracký.

K energeticky úspornej koncepcii domu, ktorý získal dotáciu z programu Zelená úsporám, prispeli aj tepelno-izolačné trojsklá hliníkových okien s otváracími krídlami Schüco AWS 90.SI+, ktoré spĺňajú kritériá pre pasívne domy (Uw ≤ 0,8 W/m2K), aj nadštandardne tepelne aj zvukovo izolované dverné systémy Schüco ADS 90.SISchüco ADS 75.SI s lícujúcimi dvernými krídlami spĺňajúcimi tie najvyššie nároky na dizajn, ale aj s vysokou odolnosťou proti vniknutiu triedy RC 3. Okná boli osadené do roviny vonkajšej tepelnej izolácie montážnym systémom DAFE PUREX. „Ide o predsadenú montáž do vonkajšieho líca obvodového plášťa budovy s vynikajúcimi tepelno-izolačnými vlastnosťami, ktorú sme vyvinuli pre nízkoenergetické a pasívne stavby. DAFE PUREX zároveň prináša dokonalé statické ukotvenie aj takto veľkých prvkov a zaisťuje funkčnú difúznu uzáveru v priestore montážnej škáry,“ hovorí obchodný riaditeľ Ing. Culka zo spoločnosti DAFE-PLAST Jihlava, ktorá je PREMIUM PARTNEROM firmy Schüco a hliníkové okná z profilov Schüco vyrobila a osadzovala.

Hlavné presklené plochy okien sú orientované na juh, čo zlepšuje energetickú náročnosť domu, a sú doplnené predokennými hliníkovými roletami, ktoré okná zatieňujú v lete a v zime zvyšujú tepelno-izolačné schopnosti okien. „V lete sme v interiéri mali príjemných 23 stupňov,“ dopĺňa investor a spokojne dodáva, že by na dome nič nemenil. A tak ktovie – tak ako sa v rodine už v niekoľkej generácii dedí meno Václav, sa možno rodinným „dedičstvom“ stane aj pán architekt. Investorovi sa už malý Václav narodil.

O projekte

Názov: Rodinný dom pri Českých Budějoviciach

Autor projektu: Ing. Josef Vostracký, Ateliér Vostracký

Konštrukcia: Obvodové steny tehlový systém HELUZ – HELUZ FAMILY 2in1 50, HELUZ 25 FAMILY, priečky a preklady HELUZ.

Hliníkové systémy Schüco použité v tomto projekte:

Okenné systémy: Hliníkové systémy s trojitým izolačným sklom Schüco AWS 90.SI+Schüco AWS 75.SI+

Dverné systémy: Hliníkové dverné systémy Schüco ADS 90.SISchüco ADS 75.SI

Výrobca hliníkových okenných a dverných systémov Schüco: DAFE – PLAST Jihlava, s.r.o.

Zastavaná plocha: 112 m2, prízemná časť 79 m2, terasy pod prístreškom 36 m2, sklad 6 m2, plocha prístrešku na parkovanie – 27 m2