Pri prechádzke slovenskými mestami a dedinami vás zaujme celé farebné spektrum na fasádach bytov, domov či firiem. Zelený dom vedľa oranžového a fialového s červenými okenicami. Výber farby si zvážte ešte pred samotnou kúpou. Ako si však vybrať tú pravú farbu spomedzi množstva ďalších?

Fasádna omietka a fasádna farba

Termíny fasádna omietka a farba na fasádu si často pletú aj profesionáli. Pod pojmom fasádne omietky si predstavte omietku v štruktúre zrniek, ktoré sú celistvo prefarbené. Farebné omietky môžeme vidieť na stenách, ktoré prebehli zateplením alebo na vápennocementovej omietke. Ak je na stenu nanesený podklad, fasádnu omietku aplikujeme pomocou hladidla na hrúbku zrniek.

 

Na druhej strane, fasádne farby používame v prípade, ak rekonštruujeme fasádu, pridávame nový náter alebo na sanačné omietky. Na stenu ich aplikujeme valčekom, štetcom alebo striekacou pištoľou.

 

Zdroj: Pexels.com

Farby prostredia

Pri výbere farieb sa poobzerajte po vašom okolí. Nachádzate sa pri parku či lese? V tom prípade siahnite po zelenej, odtieňoch béžovej či sivej. Žltá farba evokuje pocity harmónie a spokojnosti. Farba sa preto perfektne hodí na fasády domov v rurálnych oblastiach. Správnym riešením je voliť farby, ktoré sa vo vašom prostredí nachádzajú prirodzene.

 

Zaujímavým zdrojom pre farebné inšpirácie je psychológia farieb. Jednotlivé farby vyvolávajú v človeku rôzne emócie. Zelená ľudí upokojuje a pomáha pri oddychu. Oranžová farba, na druhej strane, je pozitívnou a aktívnou farbou. Človeka motivuje byť produktívnym a pracovitým.

 

Zdroj: Pexels.com

Farba podľa funkcionality budovy

Ďalším dôležitým parametrom pri výbere farby je samotný účel budovy. Ak vyberáte farbu pre industriálnu budovu alebo firmu, pohrajte sa s kombináciou bielej alebo sivej. V prípade výškových budov sú zaujímavým prvkom aj odtiene modrej. Farba pôsobí čistým a moderným dojmom.

 

Logistické centrá či predajne by mali byť dostatočne viditeľné a farebne korešpondovať so značkou a jej celkovou komunikáciou. Červená farba vyvoláva pocit akcie. Z toho dôvodu je použitá v obchodoch či reštauráciách. Sýte farby by však nemali byť použité v prípade fasády rodinných domov. Skvelou voľbou sú zemité odtiene ako béžová, šedá, či studené odtiene.

 

Zdroj: Pexels.com

Predtým, než začnete maľovať

Výber farby ovplyvňuje aj stavebný materiál použitý na dome ale aj počasie, poveternostné podmienky či orientácia domu. Pri výbere farby sa neváhajte poradiť s odborníkmi. Nezabúdajte tiež na fakt, že farba pôsobí iným dojmom vo vzorkovníku ako na samotnej stene. V prípade ak maľujete väčšie plochy, farba môže pôsobiť sýtejším dojmom.

 

Valčeky a štetce

Farby na omietky nanášame štetcom alebo valčekom. Na maľovanie exteriéru však potrebujete iný valček ako pri maľovaní interiéru. Keďže sa chystáte maľovať nerovný povrch so zrniečkami, zvoľte valček s dlhým vlasom. Ten sa ľahšie a rýchlejšie dostane do štruktúr omietky. Ak sa však chystáte maľovať omietky častejšie, skvelým pomocníkom je striekacia pištol. Farba je nanesená rovnomerne, rýchlo a jednoducho. Ide síce o vyššiu investíciu ako pri kúpe štetca či valčeka, no ako sa hovorí, čas sú peniaze.