Leto sa s nami síce lúči, ale babie leto a jeseň ponúkajú veľa možností na využitie terasy či balkóna. Ako si toto vonkajšie posedenie užiť v čo najväčšom pohodlí? Ideálnu teplotu a komfort pomôžu docieliť vonkajšie žiariče alebo ohrievače. So správnym výberom poradí odborník z Hornbachu.

Slniečko už toľko nehreje, ale vonku je stále ešte príjemne. Aby sa nám na terase či v lodžii sedelo v studenom sychravom počasí príjemne aj bez hrubej deky, je dobré trochu si tam „prikúriť“. Aký sálavý zdroj tepla zvoliť, aby sme sa cítili čo najpríjemnejšie? „Tepelný žiarič je ohrievač, ktorého zdrojom je plyn, elektrina alebo kombinácia oboch. Najskôr je nutné si ujasniť, kde budete zariadenie využívať,“ vysvetľuje Zlatko Slebodník, odborník z oddelenia elektro projektových marketov Hornbach a dodáva „kľúčovým kritériom pre výber prenosného vykurovanie je vždy veľkosť vykurovaného priestoru. Či už hľadáte ohrievač na terasu alebo do altánku, nevyberajte len podľa vzhľadu. Dizajn je síce dôležitý, ale v zime vás bude určite viac zaujímať, ako kupovaný prístroj kúri, než ako vyzerá.“

Podľa čoho vyberať

V prvom rade si dôkladne zistite technické parametre ohrievača. „Zamerajte sa na výkon, počet nastaviteľných stupňov ohrevu, prítomnosť termostatu, poistky proti prehriatiu a v neposlednom rade aj na rozmery. Pri elektrických žiaričoch si postrážte dĺžku prívodného kábla, pri ohrievačoch s ventilátorom zase hlučnosť. Ak budete chcieť ohrievač často presúvať z miesta na miesto, bude pre vás prioritou nízka hmotnosť,“ upozorňuje Zlatko Slebodník z Hornbachu. Plynové ohrievače využívajú väčšinou 10 kilogramovú propán-butánovú fľašu, ktorá ale nijako nekazí estetický dojem, pretože je skrytá v konštrukcii žiariča. Súčasťou plynového ohrievača je tiež hadica na prívod plynu a regulátor tlaku, s ktorým možno výkon ovplyvniť.

Ako vybrať plynové ohrievače a žiariče

Plynové žiariče sú ako stvorené na ohrievanie vzduchu na terasách a balkónoch, v altánoch, pod pergolami či v zimných záhradách. „Plynové žiariče sú vhodné do exteriéru alebo len do dobre odvetraných miestností. Ak potrebujete vykurovať dlhodobo, zvoľte radšej kombinovaný ohrievač (na elektrinu a plyn), ktorý nevypúšťa do vzduchu oxid uhličitý,“ radí Zlatko Slebodník z Hornbachu. Hlavnou výhodou žiariča s plynovým pohonom je nezávislosť na elektrickej energii. Ide o praktické mobilné riešenie určené do exteriéru, ktoré vyrába sálavé teplo do vzdialenosti niekoľkých metrov. Ich veľkou prednosťou je minimálna spotreba a vysoká účinnosť, ale tiež možnosť regulácie výkonu podľa vašej aktuálnej potreby. Oproti elektrickým variantom však majú nižšiu efektivitu infražiarenia a vyššiu obstarávaciu cenu.

Kedy radšej zvoliť elektrické infražiariče a ohrievače?

Máte radšej väčšiu variabilitu využitia a chcete ohrievač využívať tiež v interiéri? Potom je pre vás tým pravým riešením práve tepelný žiarič na elektrický pohon. Na trhu je dostupných niekoľko rôznych druhov prenosných elektrických zdrojov tepla, ktoré sa líšia nielen tvarom, ale aj spôsobom ohrevu vzduchu. „Ohrievače na elektrinu sú ideálnym riešením pre rýchle a pohodlné vykúrenie miestností, ktoré nevyužívame tak frekventovane. Veľmi často nachádza využitie v rekreačných objektoch s nepravidelnou prevádzkou, ako sú chaty alebo chalupy. Ich nespornou výhodou je možnosť nasmerovania tepla a okamžitý nábeh vykurovania,“ hovorí Zlatko Slebodník. Elektrické ohrievače navyše disponujú ochranou proti prehriatiu a možno ich ľahko prenášať. Na druhú stranu, ich značnou nevýhodou je vysoká spotreba elektrickej energie a obmedzená životnosť, najmä u infražiariviek.