Technológia sa netýka len počítačov, mobilných telefónov a komunikačných nástrojov, čoraz častejšie sa stáva súčasťou našich domácností. Kým pasívnym domom, ktoré sa v roku 1990 prvýkrát objavili v Nemecku, stačilo iba desať rokov na to, aby sa stali pomerne bežnou záležitosťou, inteligentné telefóny alebo televízory si ľudia obľúbili ešte skôr. A ako budú naše domácnosti vyzerať o desať rokov a aké technológie budú ich neoddeliteľnou súčasťou, vám priblížime v nasledujúcom článku.

Štyrikrát viac domácností využíva internet vecí

Spolu s požiadavkou na znižovanie energetickej hodnoty domu sa zvyšujú aj nároky domácností na zariadenie a technológie. V súčasnosti si už málokto dokáže predstaviť život bez práčky, umývačky, mikrovlnnej rúry, sušičky či automatického vysávača. To sa však podľa predpovedí v nadchádzajúcich rokoch posunie ešte o kúsok ďalej. Podľa údajov spoločnosti Berg Insight bolo v Európe na konci roka 2017 22,5 milióna domácností, ktorých súčasťou bolo zariadenie využívajúce takzvaný internet vecí. Do konca roka 2022 by sa mal podľa odborníkov počet takýchto domácností takmer zoštvornásobiť, a to na 84 miliónov.

Trendom budú inteligentné domy

Inteligentný dom sa vyznačuje tým, že je energeticky sebestačný a nezávislý od dodávok energie zvonka. Charakteristické pre tento typ domu je to, že sám dokáže vytvoriť optimálne prostredie pre život vnútri, a to nielen prostredníctvom stavebnej konštrukcie, ale aj prostredníctvom systémov riadenia domov. Cieľom je život v dome, ktorý je viacúčelový, zaisťuje maximálne pohodlie, zábavu, ale aj bezpečie pri čo najnižších prevádzkových nákladoch.

Budúcnosť bude preto v tomto smere úplne závisieť od internetu, ktorý už nebude iba prepájať ľudí s okolitým svetom, s bankou alebo zamestnávateľom. Inteligentné aplikácie im budú uľahčovať každodenný život. Novinkou v oblasti bývania bude napríklad inteligentný domový zvonček, ktorý v prípade, že nikto neotvára, návšteve umožní prostredníctvom internetu telefonicky komunikovať s majiteľom aj na diaľku.

Kľúčovým atribútom inteligentných domácností tak bude v prvom rade komfort. Podľa výrobcov možno však tento trend pozorovať už niekoľko rokov. „U zákazníkov sa táto skutočnosť prejavuje čoraz častejšie, v našom prípade najmä v súvislosti s inteligentným ovládaním tieniacej techniky či garážových brán. Všetky možnosti možno buď centralizovať do jedného ovládača, najmä inteligentného telefónu, druhým variantom je plná automatizácia,“ uviedol Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá je popredným výrobcom garážových brán a tieniacej techniky.

Ako súčasť plnej automatizácie si tak možno predstaviť aj ovládanie žalúzií pomocou špeciálnych snímačov. Tienenie tak reaguje na množstvo slnečného svitu či silu vetra. Podľa Přichystala takéto riešenie výrazne prispieva k zvýšeniu bezpečnosti. „Automatizácia umožní ovládanie roliet či žalúzií aj v čase, keď človek nie je doma. Vzbudzuje tak dojem, že v interiéri stále niekto je, čo odrádza potenciálnych zlodejov,“ dopĺňa Petr Přichystal s tým, že práve aspekt zabezpečenia domácnosti by sa v budúcnosti nemal podceňovať.

Digitálne domácnosti pre komfortnejšie bývanie

Digitálna domácnosť je úzko spojená s digitálnou technológiou a automatizáciou. Ako príklad môžeme uviesť inteligentné automatické svetlá, ktoré detegujú nielen pohyb, ale aj dym. Pri pohybe sa automaticky rozsvietia a po chvíli zhasnú. Ak sú napojené na detektor dymu, začnú výstražne blikať a upozorňujú tak na riziko požiaru. Inteligentné osvetlenie dokáže nastaviť aj automatickú intenzitu a farbu svetla pre rôzne aktivity.

V žiadnej kuchyni nebudú o niekoľko rokov chýbať ani inteligentné spotrebiče. Bežná tak bude napríklad mikrovlnná rúra, ktorá vypočíta energetickú hodnotu potravín, ktoré sú v nej uložené. Každá domácnosť bude mať aj samozásobovaciu chladničku, ktorá cez internet objedná potraviny, pri ktorých má naprogramovaný automatický úbytok. V domácnostiach budú aj práčky, ktoré nielen vyperú bielizeň, ale ju aj vysušia a poskladajú. Ďalšou výbornou vecičkou môže byť inteligentné zrkadlo, ktoré vám počas čistenia zubov zobrazí predpoveď počasia alebo správy. Na minuloročnom veľtrhu spotrebnej elektroniky CES bolo predstavené aj zrkadlo schopné priblížiť odrazený obraz alebo premietať a prehrávať celé spektrum médií.

Prekážkou je inkompatibilita

Zmenou prejde aj vybavenie domácnosti. Nábytok tak bude z prírodného materiálu – napríklad z banánového vlákna, ktoré je veľmi pružné, no zároveň pevné. Trendom budú tiež ekologické materiály, napríklad drevo, ktoré sa samo prispôsobí záťaži. Aj spanie bude pohodlnejšie a bezpečnejšie. Už dnes existujú matrace a podložky, ktoré monitorujú dych, činnosť srdca alebo krvný tlak. Látky, z ktorých sa bude vyrábať oblečenie či posteľná bielizeň, budú obsahovať senzory, ktoré z potu zistia obsah kyselín a soli. Budúcnosťou je aj prepojenie zábavy so zdravím. Súčasťou domácností tak môže byť pás na behanie, ktorý bude prepojený s počítačom vytvárajúcim virtuálnu realitu. Ďalšou zaujímavosťou tak môže byť aj skriňa, ktorá skrýva minigolfové ihrisko.

Aby sa odvážne plány odborníkov naplnili, treba ešte odstrániť mnohé prekážky. „Používatelia javia o inteligentné riešenia čoraz väčší záujem, problémom však často býva inkompatibilita jednotlivých zariadení. Práve to je často dôvodom, prečo aj niektoré špičkovo vybavené domácnosti nemôžu mať prívlastok „inteligentné“. Pri zvažovaní konkrétneho riešenia je preto vždy dobré myslieť aj na vzájomné previazanie technológií, napríklad aby sa plášť domu a jednotlivé vstupy doň ovládali centrálne jedným zariadením,“ uzavrel Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax.