Starostlivosť o dom je náročná počas celého roka, ale v zime sa nároky ešte zvyšujú. Aby dom aj počas mrazov a prívalov snehu chránil svojich obyvateľov rovnako dobre ako v lete a tepelné zmeny sa na ňom negatívne nepodpísali, treba sa oň starať. Zatiaľ čo niektoré úkony môžeme zvládnuť pri troche šikovnosti aj svojpomocne, špecializované práce by mali vykonávať len školení odborníci. Ako sa o svoj dom v zime starať a kvalitne ho udržiavať, priblížia nasledujúce rady a tipy.

Garáž by ste mali udržovať v čistote, príjazdovú cestu posypať pieskom

Jedným z miest, ktoré počas mrazov vyžadujú veľkú dávku pozornosti, je určite garáž a jej príslušenstvo. Hlavne s garážovými bránami treba zaobchádzať opatrne. Už pred príchodom zimy prečistite horizontálne a vertikálne koľajnice a premažte pánty. Postačí na to obyčajná vazelína. S príchodom zimy sa pre celú garáž stáva veľkým problémom voda, stopy čľapkanice, ľadu alebo snehu, ktoré zostávajú na aute. Pred vjazdom do garáže je vhodné auto aspoň čiastočne očistiť, aby na zem nestekalo nadmerné množstvo vody. Riešením môže byť aj zvedenie vody do odtokového žľabu smerom von z garáže.

Vysoká vlhkosť v garáži totiž môže mať na svedomí postupnú koróziu nielen kovového garážového vybavenia, ale aj niektorých častí vozidla. „Kvalitných garážových brán sa to vďaka použitiu moderných technológií netýka,“ hovorí Jan Malysz zo spoločnosti Lomax, ktorá sa špecializuje na produkciu garážových brán a tieniacej techniky. Riziko môže predstavovať naopak tvorba námrazy v blízkosti brány. „Pri jej odstraňovaní, spravidla pred vjazdom do garáže, sa rozhodne neodporúča použitie posypovej soli. Hoci jej agresivita prispeje k rozmrazeniu, zároveň môže mať negatívny účinok na povrch spodnej časti brány,“ dopĺňa Malysz. Na ošetrenie príjazdovej cesty preto úplne postačí obyčajný piesok, na rozdiel od soli je navyše účinný aj pri veľmi nízkych teplotách.

Komín a vykurovací systém musia byť na mrazy pripravené včas

Od vykurovacieho systému závisí, či obyvatelia domu prežijú chladné dni v pohodlí a teple. Preto je potrebné skontrolovať ho ešte predtým, než začne plná vykurovacia sezóna. V prvom rade sa treba zamerať na komín, ktorý musí prezrieť a prípadne opraviť odborník. Prehliadka v priebehu vykurovacej sezóny je veľmi zložitá a väčšinou vyžaduje prerušenie kúrenia, pri teplotách pod nulou je teda takáto situácia pomerne nepríjemná. Odborník by mal tiež skontrolovať plynový kotol. Z nesprávne fungujúceho zariadenia môže unikať oxid uhoľnatý, počet otráv týmto plynom bez farby a zápachu je pritom dlhodobo najvyšší práve v zimných mesiacoch. Hlavne v horšie vetraných miestnostiach ako sú kúpeľne je takáto situácia doslova životu nebezpečná.

Radiátory môže odvzdušniť aj šikovnejší amatér. Aj tento krok by mal byť hotový ešte predtým, než sa začne kúriť. Počas zimy by radiátory mali vydržať odvzdušnené, výnimky tvoria väčšinou iba nové domy, kde je kúrenie prvý rok v prevádzke. Pri napúšťaní sa totiž voda víri a absorbuje veľa vzduchových bublín. Oplatí sa teda z času na čas skontrolovať, či radiátory hrejú rovnomerne, a prípadne teleso odvzdušniť.

Tieniaca technika pomôže ušetriť. Musí však správne fungovať

Účet za kúrenie môže pozitívne ovplyvniť aj správne zvolená tieniaca technika. Predovšetkým predokenné rolety totiž veľmi výrazne pomáhajú izolovať interiér od vonkajšieho mrazu, a udržiavať tak vnútornú teplotu. Aj toto domové príslušenstvo si žiada určitú starostlivosť. V prípade roliet či vonkajších žalúzií platí do veľkej miery to, čo pre garážové brány. Dôležitá je hlavne čistota a správne premazanie vodiacich líšt a bezchybná funkčnosť elektrického pohonu, prípadne svetelných snímačov.

Hlavne v silných mrazoch treba dávať pozor, aby vonkajšie rolety nezamrzli. „Stáva sa to skôr výnimočne. Napríklad pri vetraní z kuchyne či kúpeľne odchádzajúca para zostane medzi lamelami a zamrzne. Rozhodne sa neodporúča ľad svojpomocne odsekávať, aby nedošlo k mechanickému poškodeniu, vhodnejšie je obrátiť sa na odborníkov,“ hovorí Malysz. Určite to však nie je dôvod, pre ktorý by malo byť vetranie v zimných mesiacoch obmedzené.

Mrazy môžu pomôcť pri maľovaní, záhrada počas zimy odpočíva

Hoci väčšina Slovákov preferuje maľovanie v letných mesiacoch, zima je podľa mnohých odborníkov pre túto činnosť najvhodnejším obdobím. Vymaľovanú izbu stačí normálne vykurovať, farby schnú veľmi rýchlo a vďaka teplým stenám sa môže zvýšiť aj životnosť samotného náteru. Vzniknutú vlhkosť je potom samozrejme nutné vždy nárazovo vyvetrať. Práve vetranie sa v zime veľmi podceňuje, ľudia v interiéri radšej nechávajú okná zatvorené, aby sa udržalo teplo. To môže viesť nielen k únave spojenej s väčším množstvom oxidu uhličitého, ale aj k vzniku plesní z dôvodu príliš vysokej vlhkosti v miestnosti, napríklad pri sušení bielizne. Pomôže čerstvý vzduch, ktorý je síce studený, ale zároveň suchý. V zime nie je vhodné ani dlhodobo vetrať pomocou tzv. ventilačky – vzduch v miestnosti takmer necirkuluje, iba uniká drahocenné teplo. Odborníci odporúčajú vetrať aspoň trikrát denne v intenzívnych krátkych intervaloch – v zimných mesiacoch 4 – 6 minút.

Záhrada v zime nevyžaduje veľkú pozornosť, príroda v najchladnejšom období odpočíva. Aj v tomto prípade platí, že údržba by mala byť hotová už na jeseň. Ak zostali v záhonoch pod zeminou sadenice, proti holomrazom ich účinne ochránia odrezané konáre hustejších ihličnatých stromov, napríklad jedle. V záhrade netreba odpratávať ani sneh, pre záhradu predstavuje prirodzenú pokrývku a ochranu.