Nedostatok vitamínu D trápi viac ako polovicu populácie. Bez prirodzeného svetla prichádza jarná únava aj nespavosť

LOMAX & Co s.r.o.

Miesto slnečných lúčov zamračená obloha s dažďom – aj také počasie prináša na Slovensku jarná sezóna. Práve v tomto období je dôležité venovať pozornosť svetelnej pohode v domácnosti. Nedostatok slnečného svitu totiž môže viesť k zníženiu vitamínu D v organizme, ktoré vedie k poruchám spánku, zhoršenej nálade, únave a v najhoršom prípade ku klinickým známkam depresie. Okrem dostatočnej dávky pohybu na dennom svetle môžu pomôcť vhodné doplnky vo výbave domácnosti, napríklad osvetlenie s teplými tónmi alebo vonkajšie žalúzie s možnosťou automatického tienenia.

Poruchy spánku, vyčerpanie alebo dokonca sezónna depresia. I také následky môže mať v krajnom prípade absencia prirodzeného svetla. Výskumníci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) sa pokúsili nájsť vzťah medzi denným svetlom a ľudskou výkonnosťou či zdravím. Výsledky ukázali, že svetlo môže ľudí ovplyvňovať na fyziologickej aj psychologickej úrovni. Najmä jeho nedostatok môže mať pomerne značný vplyv na ľudské zdravie. V krajnom prípade môže viesť až k depresiám alebo k mäknutiu a krehnutiu kostí. „Predovšetkým na jar, keď slnečné dni strieda dlhšie obdobie zrážok, treba prispôsobiť interiér tak, aby sa človek cítil komfortne,“ radí Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá sa na Slovensku venuje výrobe tieniacej techniky.

Na zlepšenie pritom podľa odborníkov stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel – napríklad vhodnú voľbu svetla v interiéri alebo čo najdôkladnejšie zatemnenie spálne. Slnečné svetlo je zhruba z osemdesiatich percent zdrojom zmieneného vitamínu D. Jeho nedostatkom podľa posledných odhadov kliniky AGEL trpí až 60 percent populácie naprieč vekovými kategóriami. Ľudia totiž trávia väčšinu dňa v interiéri, prevažne v práci. „Nedostatok denného svetla a jeho vplyv na zdravie obyvateľov budov stále naberá na význame. Jednou z hlavných úloh súčasného stavebníctva by preto mala byť optimalizácia efektov svetla v udržateľných a pasívnych budovách,“ tvrdí Přichystal.

Kľúč ku kvalitnému spánku? Vonkajšie žalúzie a kvalitné osvetlenie

Ak ľudia spia málo, nielenže sa budia unavení a vyčerpaní, ale má to vplyv aj na ich celkové rozpoloženie. Hladina emočného stresu sa tým podľa odborníkov zvyšuje až trojnásobne. Rozhodujúcim prvkom pre správny biorytmus spánku je hormón melatonín, ktorý sa tvorí v ľudskom mozgu počas noci. Jeho ideálnu hladinu ovplyvňuje okrem iného aj voľba osvetlenia. Do spálne je dobré voliť osvetlenie teplejších tónov, napríklad v odtieni jantárovej farby, ktoré nie je umiestnené priamo nad posteľou. Lampičky by mali stáť ideálne vedľa postele.

Vďaka svojim prínosom pre zdravie by nemali v spálni chýbať ani žalúzie. V nedostatočne zatemnenej miestnosti sa totiž produkcia toľko potrebného melatonínu znižuje, dĺžka aj hĺbka odpočinku výrazne klesajú. „Ideálne je nainštalovať vonkajšie rolety, ktoré dokonale zatemnia interiér. Navyše preukázateľne znižujú hladinu hluku z ulice,“ vysvetľuje odborník. Pred uľahnutím je pre ľudský mozog pozitívne vyhnúť sa modrému svetlu z televízorov, tabletov a mobilných telefónov, rovnako ako cigaretám a alkoholu. Ten síce zdanlivo pomáha so samotným procesom usínania, v dlhodobom horizonte však spánok skôr narušuje.

Prostredníctvom rastúceho množstva svetla v ranných hodinách ľudské telo pomaly presúva do ľahších fáz spánku, z ktorých sa lepšie prebúdza. V tom môžu pomôcť vonkajšie žalúzie v kombinácii s prvkami inteligentnej domácnosti. „Najlepším riešením je preto nastaviť automatické tienenie podľa toho, ako kto vstáva, napríklad hodinu po západe slnka a hodinu a pol po jeho východe,“ odporúča Přichystal.

Najvhodnejším priestorom pre biodynamické svetlo je obývačka

Obývacia izba je miestom, kde ľudia štatisticky trávia najviac času, a preto je aj tu dôležitá voľba kvalitného osvetlenia, najlepšie s možnosťou stmievania. Výkonné svietidlá na strope miestnosti nebránia výhľadu na televízor a navodia príjemnú atmosféru. Na zaistenie ideálnej svetelnej pohody je dobré pridať aj ďalšie zdroje svetla, napríklad nástenné.

Čím ďalej viac Slovákov sa v poslednom čase prikláňa k trendu biodynamického osvetlenia, vďaka nemu je možné upraviť intenzitu aj teplotu žiaroviek. Také riešenie je vhodné najmä pre ľudí pracujúcich z domu. V pracovných hodinách treba studenšie osvetlenie na produktivitu počas dňa, zatiaľ čo pre večerný pobyt v interiéri sa hodia teplejšie tóny na relaxáciu a kvalitný spánok. „Obľúbené sú aj ambientné svietidlá, ktoré osvetľujú priestor zospodu a vytvárajú príjemnú atmosféru v miestnosti, napríklad pri sledovaní filmov alebo hraní videohier.

Zdieľajte obsah na sociálnych sieťach!

PARTNERI