4heat s.r.o.

Posledné roky sú čoraz viac v znamení technologického vývoja zohľadňujúceho aj životné prostredie. Ako do tohto modelu zapadá vykurovanie priemyselných hál, skladov a iných veľkých objektov? Spýtali sme sa spolumajiteľa firmy 4heat Michala Škvarila, ktorý v odbore pôsobí už viac ako 15 rokov.

Industriálne budovy zaberajú v Českej a Slovenskej republike viac ako 13 000 000 m². Je na čase začať nad vykurovaním týchto objektov viac premýšľať?

Na 100%. Podľa odhadov pribudne každý rok 550 000 m² hál, logistických centier a skladov. Priemysel tvorí cez 38 % nášho hospodárstva. Ľudia sa zameriavajú na znečistenie ovzdušia autami, o zlom vykurovaní haly ale už nikto nehovorí.

Ako vyzerá vykurovanie veľkých objektov v roku 2021?

Haly, sklady a priemyselné objekty rastú v Českej republike ako huby po daždi. Viac ako polovica vzniká bez vopred známeho majiteľa a záujem investorov sa stále zvyšuje. Najobľúbenejším médiom pre vykurovanie hál zostáva plyn, ale v našej ponuke nájdete aj zariadenia na vykurovanie na vodu a paru, elektrinu alebo tepelné čerpadlá vzduch-vzduch.

Pozorujete za dobu, čo pôsobíte v odbore, nejaké zmeny vo vnímaní vykurovania priemyselných objektov?

Doba sa rýchlo mení a majitelia premýšľajú dlhodobo, za čo som rád. Zaobstarať najlacnejšie zariadenie na vykurovanie je často cesta do pekiel. Dôležité je vybrať také, ktoré bude vhodné pre daný typ prevádzky alebo konštrukciu budovy. To majiteľom vo výsledku ušetrí oveľa viac. A dopredu idú aj technológie. V našej firme 4heat sa preto snažíme neustále sledovať novinky a zároveň vyhodnocujeme staršie realizácie, aby sme našim zákazníkom mohli ponúkať to najlepšie.

Čím ďalej tým viac sa spomína aj ekológia. Akú úlohu bude do budúcnosti hrať vo vykurovaní?

V roku 2018 nadobudlo účinnosť nové nariadenie Európskej komisie, ktoré zvýšilo požiadavky na kvalitu prevádzky energetických zariadení vo vzťahu k životnému prostrediu. Zaviedol sa pojem „Sezónna energetická účinnosť“, ktorá zahŕňa každodennú prevádzku, kolísanie výkonu zariadenia podľa teploty a doby pohotovosti. Minimálna požadovaná hodnota v roku 2018 bola 72 %. V roku 2021 sa limity sprísnili na minimálnu hodnotu 78 %. A znížiť by sa mali aj emisie oxidov dusíka u plynových ohrievačov vzduchu s uzavretou spaľovacou komorou zo súčasnej maximálnej hodnoty 100 mg/kWh na 70.

Dotknú sa spomínané nariadenia českých a slovenských výrobcov a dodávateľov?

Niektoré zariadenia skončili, to sa ale dotklo a dotkne len tých, ktorí neinvestujú do vývoja alebo sa činnosti venujú iba okrajovo. Pre veľkých výrobcov a zavedené firmy sa podľa môjho názoru nič nezmení. Väčšina z nich totiž spĺňa uvedené limity už niekoľko rokov. V našej ponuke nájdete napríklad plynový ohrievač vzduchu AERMAX® KONDENSA, ktorý má už teraz sezónnu energetickú účinnosť cez 90 % a emisie 30–38 mg/kWh pri 17–22 ppm, čo sú výrazne nižšie hodnoty ako stanovené limity. A oplatí sa aj po finančnej stránke – už za 3 roky vďaka úsporám plynu ušetríte rozdiel obstarávacích nákladov oproti najlacnejšiemu ohrievaču.

Aké ďalšie spôsoby vykurovania stoja podľa vás za zmienku?

Určite by som spomenul nízkoteplotný infražiarič Inframax EUCERK, ktorý patrí medzi najvyspelejší technologický výrobok vo svojej triede. Ide o sálavý systém vhodný na vykurovanie veľkých a stredných priestorov. Infražiarič je zložený z rúrok s povrchom zo zliatiny Fe-Al odolným voči oxidácii a teplote. Rúrky sú umiestnené pod stropom haly a zahrievajú sa na 150–250 °C. Pomocou infračervených lúčov ohrievajú priestor ekologicky a bez vírenia vzduchu. A veľmi zaujímavé je aj tepelné čerpadlo vzduch-vzduch SAX Air, ktoré kúri aj chladí. Návratnosť tohto systému je okolo 5 rokov. V našej firme 4heat používame najmodernejšie metódy a výpočty tak, aby sme zákazníkom navrhli riešenie, ktoré sa im dlhodobo naozaj oplatí.